ادبیات تطبیقی در ایران: دانشی بدون پشتوانۀ تئوریک
نشست ادبیات تطبیقی در ایران: دانشی بدون پشتوانۀ تئوریک با نگاهی نقادانه به بررسی و تحلیل برخی مقالات و کتاب‌ها و وضعیت کنونی ادبیات تطبیقی در ایران می پردازد.

گروه زبان و ادبيات فارسي  شوراي بررسي متون و كتب درسي علوم انساني
برگزار مي كند:
 
«سلسله نشست هاي تخصصي» به همراه پرسش و پاسخ

 
ادبیات تطبیقی در ایران: دانشی بدون پشتوانۀ تئوریک

سخنران: دکتر علی‌رضا انوشیروانی
(استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه شیراز و عضو وابستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی)

چکیده 
هیچ دانش بشری بدون پشتوانۀ تئوریک پانمی‌گیرد و رشد وگسترش پیدا نمی‌کند. دانش ادبی از این قاعده مستثنی نیست. برای شناخت خود ادبیات و ماهیت آن هم باید با نظریه‌ و فلسفه ادبیات آشنا شد. برای تجزیه و تحلیل و نقد ادبیات باید با تئوری‌های نقد ادبی آشنا شد. برای مطالعۀ تاریخ ادبیات، ژانرهای ادبی، عروض، سبک‌شناسی، دوره‌های ادبی، ادبیات کلاسیک و معاصر، همه و همه نیازمند دانستن پایه‌های نظری آن علم است. نظریه چارچوب علمی و روش تحقیق را مشخص می‌کند. برای هر دانشی نظریه‌های متعدد و گاه متضاد وجود دارد. نظریه‌ها همواره در حال تغییر هستند. نظریه‌ای رد می‌شود و نظریۀ دیگری جای آن را می‌گیرد یا جرح و تعدیل می‌شود. هیچ نظریه‌ای آخرین نظریه نیست.
          اما رشتۀ ادبیات تطبیقی در ایران، مانند برخی از کشورهای دیگر، بدون توجه به حوزۀ تئوریک وارد صحنه شد و در نتیجه رشد کیفی آکادمیک چندانی هم نکرده است،  هرچند به لحاظ کّمی کتاب و مقاله زیاد نوشته شده است.  برداشت‌های سطحی و بی‌مایه و رشد قارچ‌گونۀ و ناگهانی این رشته در ظرف کمتر از یک دهه به بلوغ زودرس و تصنعی این رشته در ایران انجامید و موجودی با نام ادبیات تطبیقی در فضای آکادمیک ایران متولد شد که نه یال داشت و نه دم و نه اشکم. تعریف‌های سطحی و پراکنده و سست‌مایه بیشتر باعث بدفهمی شد. یکسان‌سازی نظریه‌ها و عدم دقت به زمان ظهور این نظریه‌ها، به گسست‌ها و پیوندها، باعث شد که به بی‌راهه برویم. راه‌اندازی گرایش‌های هیجانی موجب شد کمّی‌گرایی بر کیفی‌گرایی در ادبیات تطبیقی فزونی یابد.
          در این جستار برآنیم تا با نگاهی نقادانه به بررسی و تحلیل برخی مقالات و کتاب‌ها و وضعیت کنونی  ادبیات تطبیقی در ایران بپردازیم بدان امید که روزی دور هم بنشینیم و گفت‌و‌گویی و تعاملی در بارۀ این رشته داشته باشیم. و بپذیریم که شناخت ناقص بدتر از نشناختن است.
 
  • ساعت: 12-10:30
  • مكان:  بزرگراه كردستان، نبش خيابان 64، پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
  • زمان: پنجشنبه 14/11/1395
  • ساعت 10:30-12 صبح
     
1395/11/10


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 502
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )