حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم تصریح کرد:
اشتیاق دانشگاه به بومی سازی اقتصاد و استفاده از رویکرد اسلامی در اقتصاد
دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در گفت و گو با پایگاه اینترنتی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، به هماهنگی تالیفات حوزه علوم اقتصادی با نیازهای روز جامعه­ ایرانی اشاره کرد و گفت: در  سال های اخیر توجه شایسته ای به تطبیق آموزش های اقتصادی با وضعیت ایران و با مبانی اقتصاد اسلامی صورت گرفته است. خوشبختانه در این زمینه تالیفاتی انجام شده، پایان نامه هایی دفاع شده و مقالاتی نوشته شده است و همچنین مجلات اختصاصی تحت عنوان اقتصاد اسلامی منتشر شده است.
دکتر مصباحی مقدم در پاسخ به سوال "چگونگی سیر تحول اقتصاد اسلامی در کشور" تاکید کرد: این حرکت در کشور شروع شده و روند آن هم رو به رشد است. کما اینکه ما چند انجمن در زمینه اقتصاد اسلامی داریم تحت عنوان:انجمن اقتصاد اسلامی، انجمن اسلام و پیشرفت اقتصادی، انجمن علوم انسانی-اسلامی. همه این فعالیت ها حکایت از این دارد که اساتید ما مشتاق به بومی سازی اقتصاد و استفاده از رویکرد اسلامی در اقتصاد هستند و همچنین توجه خوبی به آخرین دستاوردهای علمی بشری در حوزه اقتصاد دارند.

رئیس گروه اقتصاد شورای بررسی متون افزود: یک شورایی هم تابع شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان شورای تحول علوم انسانی تشکیل شده است که یک کارگروه آن کارگروه اقتصاد است. خوشبختانه در آنجا اساتید برجسته ای از تهران و شهرستان ها و استادان حوزوی که اقتصاد خوانده اند، همگی در این شورا جمع شده اند. مجموع این تحولات نشان می دهد که تحول در رشته اقتصاد دارد آغاز می شود. اولین قدم هم اصلاح و تغییر سرفصل ها با سه رویکرد است؛
- روز آمدی محتوای این رشته در سطح کارشناسی،
- استفاده از مثال های اقتصاد ایران،
- استفاده از منابعی که تاکنون تحت عنوان اقتصاد اسلامی مطرح شده و قابل قبول واقع شده است.
دکتر مصباحی مقدم در ادامه افزود: عناوین در سطح کارشناسی نهایی شده و تهیه سرفصل ها در دستور کار قرار گرفته است و تیم هایی از  اساتید معتبر و با سابقه شکل گرفته و تدوین سرفصل ها به آنان واگذار شده است. ان شاءا... پس از تدوین و تصویب سرفصل ها، تدوین متون مناسب نیز شروع می شود.
به این نکته هم لازم است اشاره کنم که اگرچه گرایش اقتصاد اسلامی را در برخی از دانشگاه ها در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داریم اما چون دوره کارشناسی مبنا است و گسترده ترین آموزش ها در این سطح صورت می گیرد، تغییرات از این سطح آموزشی شروع شد و لازم است یک اهتمامی شود که به صورت جامع این تغییر و تحول را داشته باشیم.
دکتر مصباحی مقدم درباره وضعیت تالیفات در حوزه اقتصاد اسلامی گفت: الان نمی توان گفت که جریان غالب تولید کتب در این راستا صورت می گیرد اما می توانم بگویم که یک حرکت رو به رشدی در میان اساتید برای تدوین متون با این رویکرد شروع شده است. مثلا کتاب هایی چون اقتصاد خرد با رویکرد اسلامی، بانکداری اسلامی و امثالهم نوشته شده است که آثار ارزشمند و قابل توجهی است اما در مقام تدریس اینگونه نیست که بگوییم همه دانشگاه ها از این منابع استفاده می کنند.
مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا تولیدات در حوزه اقتصاد اسلامی به سیاستگذاری های اقتصادی کشور کمک می کند؟ به ما گفت: سیاستگذاری اقتصاد کشور تابع تحولات دانشگاهی نیست بلکه تابع سیاستگذاری های نظام است. سیاست گذاری های کلان اقتصادی کشور در دست رهبری معظم انقلاب است و ایشان اهتمام ویژه ای برای تبعیت سیاست گذاری های کلان ازمبانی اسلامی دارند.
وی در این زمینه افزود: یک نشست راهبردی برگزار گردید که به دنبال آن، نشست های الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت برگزار شد. به دنبال آن هم سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شد که ارزش های اسلامی کاملاً در آن دیده شده است. پیشتر از این هم قانون اساسی ما رویکرد جدی اسلامی دارد. بنابراین آنچه ما در دانشگاه ها دنبال می کنیم این است که سیاست های کلان به دانشگاه ها راه پیدا کند و در آموزش های دانشگاهی بیاید.

 
   1393/7/14 10:43    تعداد بازدید :  1662


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1662
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )