اولین همایش روش شناسی علوم انسانی برگزار شد
اولین همایش روش شناسی علوم انسانی؛ چالش ها، راهکارها به همت گروه روش شناسی علوم انسانی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

اولین همایش روش شناسی علوم انسانی؛ چالش ها، راهکارها به همت گروه روش شناسی علوم انسانی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در تاریخ 3/3/99 به طور مجازی برگزار شد.

در این همایش، کلان مسئله روش شناسی از منظر رشته های مختلف علوم انسانی توسط صاحب نظران این رشته ها، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در آغاز همایش خانم دکتر شمس الملوک مصطفوی رئیس کمیته روش شناسی علوم انسانی شورای بررسی متون، ضمن معرفی این کمیته و اهداف و برنامه های آن، طرح و بررسی موضوعاتی مانند چیستی روش و روش شناسی، نسبت روش با اندیشه، نیاز به بازاندیشی در روش و ... را به عنوان کلان مسائل روش شناسی در ایران و محورهای فعالیت های کمیته روش شناسی معرفی کرد.

ایشان ضمن اشاره به وجود تکثر روش در علوم مختلف از سویی و وابستگی رشته ها به یکدیگر جهت حل بحران های موجود در شرایط فعلی جهانی، بر نیاز به ایجاد شرایطی که با گفت و گو و تعامل، این تنوع و تکثر به جهت گیری واحدی برسد، تاکید نموده و اظهار امیدواری کرد که کمیته روش شناسی علوم انسانی، بتواند چنین بستری را فراهم آورد و در جهت رفع نواقص و کاستی های موجود در ارتباط با روش و روش شناسی در حوزه علوم انسانی و با  توجه به خودآگاهی فرهنگی-تاریخی گام های موثری بردارد. در این همایش تعداد هفت مقاله از 13 مقاله تالیف شده در موضوع چالش های روش شناسی در رشته های فلسفه، حقوق، علوم اچتماعی، تاریخ، اقتصاد و علوم سیاسی توسط اساتید برجسته دانشگاه ارائه شد.

در پایان سخنرانی ها، دبیر علمی همایش دکتر سید محمد رضا بهشتی جمع بندی کاملی از موضوعات مطرح شده ارائه دادند و سپس  به پرسش های حاضرین پاسخ داده شد. همایش مذکور با استقبال بسیار خوب مخاطبین روبه رو شد و کمیته روش شناسی امیدوار است بتواند از همکاری همه صاحب نظران و علاقه مندان حوزه روش شناسی برای اعتلای فعالیت های خود و رسیدن به هماهنگی و هم جهتی میان رشته های مختلف علوم انسانی و درنتیجه برداشتن گامی جهت حل مسائل مبتلابه جامعه، بهره مند شود. 


 
1399/4/7


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 463
6.8/10 (تعداد آرا 8 نفر )