بیست و هفتمین جلسه­ی گروه باستان­شناسی و هنر شورای بررسی متون و کتب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به ریاست جناب آقای دکتر موسوی­کوهپر و حضور برخی اعضای محترم گروه (آقایان: دکتر موسوی­حاجی، دکتر شریف­زاده، دکتر آزاده­فر، دکتر صفاران، دکتر خزائی، دکتر بلخاری) و دبیر گروه (دکتر سُرور خُراشادی)، از ساعت 10 الی 12 روز پنج­شنبه مورخه 23 شهریور­ماه 1396 در سالن ادب پژوهشگاه علوم انسانی واقع در طبقه­ی دوم برگزار شد. طی بحث و تبادل نظر نسبت به بندهای دستور جلسه، مطالبی به شرح ذیل مطرح شد:
در خصوص برگزاری همایش ترجمه بر این نکته تأکید گردید که این مقوله بیشتر در قالب سیاست­گذاری قلمداد می­شود تا طرح در همایش. نکته­ی حائز اهمیت این است که ترجمه را تنها از درون به برون نبینیم، بلکه نهضت ترجمه­ی معکوس را نیز مد نظر داشته باشیم. ضرورت اساسی در این میان، بازبینی مسائل و سوابق در خصوص همایش ترجمه است که می­توان از طریق شورای انقلاب فرهنگی به این سوابق دست یافت. برای تحقق نهضت ترجمه­ی معکوس می­بایست صندوق حمایت از پژوهشگران را نیز دعوت به همکاری کرد.
پرسش­های مطروحه در خصوص طرح "نظریه­های غربی و نقد ایرانی" این بود که نحوه­ی اجرای طرح و نیز خروجی آن بایستی چگونه باشد؟ آیا کل نظریه­ها را به لحاظ مکانی و زمانی شامل می­شود؟ در این راستا پیشنهاد گردید که نام طرح به "نظریه­های نوین غربی و نقد ایرانی: حوزه­ی علوم انسانی و هنر" تغییر یابد.
از دیگر موارد مطروحه در جلسه، تأکید بر ضعف مشهود در آموزش مبانی نظری هنر در دانشگاه­ها بود که از دلایل عمده­ی آن می­توان به کمبود منابع فارسی اشاره نمود. در بحث پیرامون برگزاری هر چه بهتر همایش نقد، مقرر گردید اساتیدی به عنوان سخنران در قالب یک پانل تخصصی کنار هم قرار گیرند و از چهره­های نقد سینمایی نیز در همایش ملی نقد دعوت به عمل آید. در پایان نیز، برخی پیشکسوتان و اندیشمندان حوزه­ی باستان­شناسی و هنر جهت حضور در همایش ملی نقد معرفی شدند. 
   1396/12/13 12:32    تعداد بازدید :  1158


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1158
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )