تاکید رئیس دانشگاه علامه طباطبائی بر گسترش همکاری شورای بررسی متون و دانشگاه علامه در حوزه نقد
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و عضو شورای بررسی متون با شرکت در جلسه ماهیانه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی به گسترش دامنه همکاری شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاه علامه طباطبائی تأکید کرد.

 
دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و عضو شورای بررسی متون با شرکت در جلسه ماهیانه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در پژوهشگاه علوم انسانی به گسترش دامنه همکاری شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاه علامه طباطبائی تأکید کرد.
دکتر سلیمی در این جلسه اظهار کردند که ما با دو ضرورت در شورای بررسی متون مواجه هستیم که احساس می­کنم دو کار متفاوت می خواهد. یکی اینکه شورا از لحاظ اجرایی چه کاری کرده است؟ چه خروجی­هایی داشته است؟ مشکلات شورا چیست؟ چگونه می­تواند اثربخش­تر باشد؟ ولی ضرورت اصلی شورا، ضرورت اندیشگی است. همان­طور که آقای دکتر قبادی فرمودند و در صحبت­های آقای دکتر افروز و دکتر مصباحی مقدم هم به آن اشاره شد، کاری که برای شورا انجام شده یک مجموعه اندیشگی در آن وجود دارد که احتیاج به کار تحقیقی مفصل دارد.
دکتر سلیمی توضیح داد: در ابلاغیه­ مقام معظم رهبری که خواستار خروجی شورا بودند، ایشان آمار نمی­خواهند که چند کتاب تولید شده یا چند جلسه تشکیل شده؛ به نظرم این را می­خواهند که شما چقدر به نقد و فضای کلی تفکر در حوزة علوم انسانی در رشته­های مختلف رسیدید؟ چه درکی از متون علوم انسانی دنیا در ایران وجود دارد؟ استادان ایرانی و ذهن­های ایرانی چه نقدی و چه عکس العملی به درک­ها دارند؟
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: شما الان در شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی یک گنجینه­ای دارید که فوق العاده است. همین مجموعه کتب نقدنامه ای که در اختیار من قرار گرفت، بخشی از ادبیات مهمی است که چه در دنیا و چه در ایران تولید شده است که عکس العمل ذهن ایرانی در آن ذکر شده است. در این آثار مشخص است که ذهن­های ناقدان ایرانی از کلی­گویی و شرح مطالب از پیش تعیین شده در برخی متون گله دارند و نقد می­کنند. ما در دانشگاه علامه طباطبایی  بر اساس چیزی که شورای بررسی متون تولید کرده حاضریم همکاری کنیم و طبیعتاً مبنای کار می­تواند این تولیدات شورای بررسی متون باشد که مشخص می کند چه شبکه­ای از متون بررسی شده و چه تفکرهایی را بازتاب داده است. ذهن­های ایرانی که این­ها را بررسی کردند چه کسانی بودند و این­ها چه عکس العمل­ها و تفکری را بازتاب دادند و در واقع یک تصویری از وضعیت تفکر در عرصة علوم انسانی در ایران ارائه شود.  
 
1396/6/5


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 408
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )