یکصد و هشتاد و دومین (182)  جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
 

جلسه 182 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 7/11/95 با بحث و تبادل نظر در خصوص بررسی گزارش نهایی برنامه­های عملیاتی سال 1396 گروه­های تخصصی شورا؛ تبادل نظر در بارة تغییر برنامه­ گروه­های تخصصی از نشر نقدنامه به سایر موارد مثل پروژه­های تحقیقاتی انتقادی؛ تبادل نظر در خصوص برگزاری جشنواره نقد کتاب درسی شورای بررسی متون در هفته پژوهش سال 1396و بررسی نحوة ارائة عناوین اثر برتر نقد شده پیشنهادی در سال 1396 توسط گروه­های تخصصی شورا برگزار شد.
 
دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس شورا در ابتدای جلسه، در گذشت آیت­الله هاشمی رفسنجانی، دکتر شریعت مداری، دکتر ماهیار و نیز شهادت آتش­نشانان جان فشان در حادثة پلاسکو را تسلیت و فرارسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت. وی در ادامه اظهار داشت: گروه­های شورای بررسی متون به دلیل ارتباطی که با شبکه­های دانشگاهی دارند گاهی فرصت­هایی ملی خلق می­کنند؛ شاهد مثال آن دعوت  از آقای دکتر ماهیار توسط گروه زبان­ و ادبیات فارسی شورا است. ایشان صاحب کرسی در حوزة یکی از مباحث مهم زبان و ادبیات فارسی در کل کشور بودند و از این جهت یک مرجع به حساب می­آمدند و به ادبیات قرن 5 و 6  تسلط داشتند وخاقانی پژوه تراز اول بودند. کتاب ایشان 6 واحد درسی در دانشگاه است. فکر می­کنم اگر این اتفاق در شورا به وقوع نمی­پیوست، در هیچ کجا هم انجام نمی­پذیرفت. خوشبختانه یکی از ظرفیت­های شورای بررسی متون این است که عملکرد دانشمندان بزرگی چون ایشان را ارج نهد.
 
دکتر کریمی مطهر نیز پس از سلام و خوشامدگویی بابت تشریف فرمایی روسای محترم گروه ها گفت: طبق برنامه قرار بر این بود که گروه­های تخصصی برنامة سال 96 را تا اول ماه بهمن تحویل ما بدهند تا مورد بررسی قرار گیرد. همان­طور که همکاران محترم می­دانند طرح توسعة برنامة 5 ساله پژوهشگاه و شورا به تصویب رسیده است و لازم است گروه­ها با توجه به شرایطی که فعلاً دارند اعلام کنند که کدام یک از محورها را می­توانند عملیاتی کنند و برنامه­ها را به ما اعلام نمایند.
 
دکتر قبادی در ادامه جلسه اظهار داشت: بهتر است گروه­های شورا کانونی عمل کنند و فقط فرد محور و مؤلف محور نباشند، بلکه دانشگاه محور، سازمان محور و انتشارات محور باشد. وی همچنین پیشنهاد داد که گروه­ها از طرح ادغام کردن نقدنامه ها استفاده کنند تا نقدنامه­ها در صف انتشارات نمانند و همچنین یک کتاب مرجع ایران در کارگروه و یک کتاب مرجع در حوزة متون درسی دانشگاه­ها معرفی شود.
 
دکتر هاشمی نیز در این جلسه بیان داشت: پیشنهاد می­شود شورای بررسی متون در تعیین سرفصل­های دروسی که شورای تحول علوم انسانی تهیه و تدوین
می­کند، ورود پیدا کند. دکتر پارساپور نیز پیشنهاد می­شود یک واحد ویرایش و نشر در پژوهشگاه تأسیس گردد.
 
دکتر توسلی در ادامه به طرح مسائلی پرداخت و گفت: پیشنهاد می­شود با افراد برجسته که به صورت فراگیر و جهانی فعالیت می­کنند، گفتگوی فرهنگی داشته باشیم تا از کارهای یک دیگر که در سطح جهان صورت می­گیرد مطلع شویم.
 
دکتر مصباحی مقدم نیز پیشنهاد داد که هر گروه یک کارگروه برای تعیین آثار برتر تشکیل دهند. دکتر خلجی نیز در این جلسه اظهار داشت: پیشنهاد می­شود فعالیت 20 سال گذشته شورا به صورت مجزا از فعالیت­های سال 95 شورا بررسی شود. دکتر کلباسی نیز گفت: بهتر است شورای بررسی متون در جشنواره، یک بخش را به مرجع­شناسی اختصاص دهد.
 
در ادامه جلسه با بحث و تبادل نظر بین اعضای شورا مقرر شد، دو ماهنامه پژوهشنامه انتقادی تبدیل به یک ماهنامه شود و همچنین یک روز از هفتة پژوهش به شورای بررسی متون اختصاص یابد و جشنوارة ملی شورای بررسی متون برگزار شود و نه تنها کتاب برتر، بلکه منتقد برتر، مقالة برتر، تولیدات برتر، گروه برتر و داوران برتر سراسر کشور انتخاب شود.
در پایان جلسه مقرر شد که دکتر قهرمان سلیمانی به عنوان یکی از اعضای گروه زبان و ادبیات فارسی عضو گروه شود و  همچنین یک کارگروه برای تهیه و تدوین آیین نامه برگزاری جشنواره نقد شورا به ریاست دبیر شورا تشکیل شود.
 

   1395/12/15 10:21    تعداد بازدید :  549


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 549
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )