یکصد و نود و پنجمین (195) جلسه گروه زبان و ادبیات فارسی
صد و نود و پنجمین جلسه گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون با حضور دکتر رضایی جمکرانی، دکتر بشیری، دکتر ترکی، دکتر قبادی، دکتر مشتاق مهر، دکتر پارساپور، دکتر عاملی رضایی، دکتر دبیران، دکتر راکعی و دکتر صادقی گیوی در سالن اندیشه پژوهشگاه، ساعت 8:30 الی 13 روز پنجشنبه تاریخ 01/08/1393 برگزار گردید.
در این جلسه ابتدا گزارشی از برگزاری اولین کارگاه نسبت ادبیات و فلسفه با عنوان فرهنگ: ادبیات و فلسفه، مدرس: دکتر علی اصغر مصلح در تاریخ 22/8/93 ارائه گردید؛ در ادامه پیرامون موضوعاتی همچون تبادل نظر در باره كارگروههاي تخصصي گروه و اعضاي وابسته و پيوسته و معرفی کتب جدید در برنامه سال 94 بحث و تبادل نظر گردید.
در پایان جلسه و از ساعت 10:30 الی 13 نشست تخصصی گروه با عنوان "چه نیازی به نظریه؟" با سخنرانی دکتر مجتبی بشردوست، عضو هیات علمی دانشگاه زنجان به همراه پرسش و پاسخ برگزار گردید. در این سخنرانی دکتر بشردوست گفتند نظریه ها چگونه پدید می آیند؟ چگونه رشد می کنند و چگونه می میرند؟ نظریه ها با هم چگونه تعامل می کنند؟ نظریه ها با فرا نظریه (Meta theory) چه ارتباطی دارند؟ آیا پارادایم ها و گفتمان ها، خود نوعی نظریه اند؟ نظریه ها در چه بستری شکل می گیرند؟ روابط و مناسبات اجتماعی در شکل گیری نظریه ها چه نقشی دارند؟ آیا نظریه ها حیات و هویت خودبسنده ای دارند یا با هستی اجتماعی ما در هم تنیده اند؟ رشد علوم و نحله های فلسفی در شکل گیری نظریه ها چه نقشی دارند؟ بالاخره این که در گذشته نظریه ادبی داشته ایم یا نه ؟
نظریه های مدرن غربی تا چه حد با فرهنگ ما سازگارند؟موانع و محدودیت های آنها کدام است؟ نخواندن و ندانستن و نشناختن آن ها چه آسیبی به پژوهش های ادبی وارد می کند؟  و در نهایت این که: نظریه ها در فهم متون چه نقشی دارند؟

 
   1393/10/10 12:44    تعداد بازدید :  1795


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1795
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )