مراسم افتتاح دومین همایش بین المللی انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی با عنوان «زبان و ادبیات روسی در دنیای معاصر؛ مشکلات و چشم اندازها» روز سه شنبه 18 اردیبهشت 97 برگزار شد و مراسم تا روز بیستم در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه یافت.

دکتر حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان حاضر از کشورهای مختلف گفت: افتخار داریم که در بزرگترین پژوهشگاه خاورمیانه میزبان شما هستیم و امیدوارم این همایش شکوهمند، مقدمه ای برای گسترش همکاری های پژوهشی بین پژوهشگاه و کشورهای دیگر باشد.

 دکتر قبادی با تأکید بر تمدن و فرهنگ غنی ایران، اشعاری را از شاهنامه فردوسی برای حضار قرائت کرد و گفت: شما مطلع هستید که تمام حماسه های جهان مشحون از جدال، درگیری و مبارزه هست؛ اما به دلیل روح مداراجو و تمدن گفت و گو محور ایران، فردوسی در شاهنامه به عنوان یکی از بزرگترین حماسه های ادبی جهان می فرماید: چو بر دانشی شد گشاده جهان ... به آهن چه داریم گیتی نهان؟ که به نظر من این سخن فردوسی هم باید به سردر سازمان ملل اضافه شود. ای کاش رهبران کشورهای جنگ‌طلب هم یک بار شاهنامه می خواندند و به این ابیات دقت می کردند و با خود می‌اندیشیدند چرا باید کودکان و مردم بی گناه را آماج گلوله‌ها قراد داد؟

دکتر قبادی در خاتمه سخنانش ابراز امیدواری کرد؛ حضور و تعاملات علمی دانشمندان کشورهای روسیه، اوکراین، گرجستان، دانمارک، لیتوانی، کرواسی، تاجیکستان و ... در این همایش باعث ارتباط و گسترش علمی بیشتر طرفین شود.

در ادامه دکتر کریمی مطهر، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دبیر این همایش به سخنرانی پرداخت و در ادامه مراسم پنل های تخصصی ادامه یافت. لازم به ذکر است لیوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران نیز در این همایش حضور داشت و به سخنرانی پرداخت.
این همایش بین المللی طی سه روز ادامه یافت.

 

گزارش تکمیلی به زودی منتشر می شود.

   1397/2/22 08:43    تعداد بازدید :  1141


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1141
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )