دویستمین (200) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

جلسه 200 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 3/8/97 با موضوع ارائه گزارش معاون پژوهشي و تحصيلات تكميلي پژوهشگاه در بارة زمینه­ها و ظرفیت­های اجرایی طرح اعتلاء و پژوهشگاه، ارائه گزارش دبير شوراي بررسي متون و كتب علوم‌ انسانی، ارائه گزارش مسئول دبيرخانه طرح جامع اعتلاء، بیانات وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري، سخنراني دكتر رضا داوري اردكاني، گزارش فعالیت­های گروه­های تخصصی ادبیات فارسی، روان­شناسی، تاریخ، علوم تربیتی، علوم اجتماعی و زبان­های خارجی مطابق برنامة اعلامی سال 97 و گزارش گروه­های تخصصی فلسفه و کلام، اقتصاد، فقه و حقوق، باستان­شناسی، زبان­ و ادبیات عربی و علوم سیاسی در بارة آخرین وضعیت طرح های تألیف کتاب و تبادل نظر در بارة راه­کارهای افزایش اثربخشی برگزار شد.
دویستمین جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در روز پنج شنبه 3 آبان ماه 1397 در ساختمان وزارت علوم تشکیل شد.
دویستمین جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در روز پنج شنبه 3 آبان ماه 1397 در ساختمان وزارت علوم تشکیل شد. در این نشست، رئیس و معاونان پژوهشگاه علوم انسانی، مدیران پژوهشکده ها، مدیران گروه های تخصصی شورای بررسی متون و کتب علوم‌انسانی و طرح اعتلای علوم انسانی و دیگر همکاران پژوهشی دبیرخانه شورای بررسی متون حضور داشتند.
دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ابتدای سخنرانی خود با تکریم جایگاه علوم انسانی و نمایندگان این بخش از جامعه دانشگاهی گفت: شاکریم که در محضر اساتید و اندیشمندان گرامی در مجموعه علوم انسانی – پژوهشگاه علوم انسانی، شورای بررسی متون و طرح اعتلاء- هستیم که جمع گرانقدری در حوزه علوم انسانی کشور است. وی افزود: این جمع نماینده خوبی از جامعه و اساتید علوم انسانی است که کشور ما بحمدالله به عنوان یک سرمایه فکری از وجودشان بهره­مند است.  
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اگر دانشگاه ها و محققان حوزه علوم انسانی، توانایی ها و دستاوردهای پژوهشی خود را به مسئولان و جامعه عرضه کنند ، بسیاری از کم لطفی ها و بی مهری ها به علوم انسانی کم می شود. دکتر منصور غلامی در دویستمین نشست شورای بررسی متون علوم انسانی گفت: در یک سال گذشته در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، نشست های تخصصی با رویکرد حل مسائل کشور برگزار شده و نتایج تعدادی از این نشست ها به مسئولان عالی رتبه کشور، وزیران و مسئولان اجرایی و سیاستگذار ارائه شده است. وی با تاکید بر پیوند دانشگاه ها با دستگاه ها و سازمان های اجرایی گفت: یکی از پایه های ضروری ایجاد این پیوند، اطلاع رسانی اقدامات انجام شده و در دست انجام موسسات پژوهشی بویژه در زمینه کاربردی کردن و بومی کردن علوم انسانی به مسئولان است.
 
وزیر علوم تاکید کرد: اگر دانشگاه ها و محققان حوزه علوم انسانی، توانایی ها و دستاوردهای پژوهشی خودرا به مسئولان و جامعه عرضه کنند، بسیاری از کم لطفی ها و بی مهری ها به علوم انسانی کم می شود. دکتر غلامی با تاکید بر نقش علوم انسانی در پیشرفت جوامع گفت: استادان شاخص علوم انسانی باید با تبلیغ مزیت های علوم انسانی در حوزه اندیشه و تفکر، استعدادهای برتر دانش آموزی را به سمت رشته های علوم انسانی ترغیب کنند تا مدیریت اجرایی کشور شاهد مدیران برجسته ای باشد.
دکتر غلامی با بیان اینکه حضور علوم انسانی در مجموعه های دانشگاهی و پژوهشی کشور باید پررنگ باشد در خطاب به اعضای حاضر در نشست خاطرنشان کرد: در مجموعه­هایی مثل شورای بررسی متون، شورای تحول و در بحث اسلامی شدن دانشگاه­ها مباحث متعددی مطرح می­شود و کارهایی خوبی صورت گرفته است و ما در ستاد وزارت علوم برای مجموعه های فعال در حوزه های مختلف علوم از جمله علوم انسانی از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم تا بتوانیم توسعة ارتباط بین مراکز علمی با مراکز اجرایی را بیشتر در دستور کار قرار دهیم.
در ادامه این نشست، دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گزارشی از اقدامات انجام شده، طرح های در دست اجرا و مشکلات این موسسه را ارائه کرد.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی در ادامه به هم افزایی با نهادهای مرتبط همچون شورای تحول، سازمان سمت، دانشگاه علامه و دیگر پژوهشگاه ها و مراکز مرتبط اشاره کرد و در محور سوم صحبت های خود به برنامه مداری، طراحی و اجرای برنامه توسعه راهبردی پژوهشگاه و تاکیدات آن بر محورهایی از قبیل کاربردی سازی، ترویجی سازی، حرکت منظومه‌ای در طرح‌های به هم پیوسته و کلان، افزایش اثربخشی اجتماعی فعالیت های پژوهشی و تقویت شبکه نخبگانی به واسطه شورای بررسی متون و طرح اعتلاء پرداخت.
دکتر قبادی در ادامه به شیوه های متنوع عرضه دستاوردهای پژوهشی در قالب نشست های نخبگانی مساله محور و محصول مدار، تولید گزارش های راهبردی، مناظره ، نظریه پردازی، سخنرانی علمی ، میزگرد،کتاب، مقاله، یادداشت انتقادی و غیره اشاره کرد و هم افزایی، افزایش بهره‌وری، برنامه‌مداری، راهبرد مداری، فعالیت شبکه‌ای، نظام مندی و توجه به محصول محوری و افزایش اثر بخشی را جزو سیاست های پژوهشگاه اعلام کرد. رئیس پژوهشگاه در پایان سخنرانی خود از از وزیر خواست که شورای عالی برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها از نتایج و دستاوردهای شورای بررسی متون بهره بیشتری بگیرد و همچنین گسترش شبکه نخبگانی شورای بررسی متون، گسترش پیش‌برد طرح اعتلاء و گسترش فضای فیزیکی پژوهشگاه مورد حمایت آن وزارتخانه قرار گیرد.
دکتر کریمی مطهر، دبير شوراي بررسي متون و كتب علوم‌انسانی گزارشی از فعالیت های شاخص شورا ارائه کرد. وی در این سخنرانی به راهبردها، اهداف و رویکردهای شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، شبکه مندی، تقویت شبکه نخبگانی و گروه های تخصصی 17گانه در این شورا، محصولات شورا با رویکرد انتقادی و سامانه نقدِ نقد ارائه و خاطرنشان کرد: رویکرد بومی گرایی در علم، تکریم ارزش های دینی، انطباق تحقیقات علوم انسانی با نیازهای جامعه و جلب مشارکت دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و اساتید سراسر کشور در جهت هم افزایی، محصول محوری، بومی گرایی، کاربردگرایی و اثربخشی در فعالیت های شورا مورد تأکید است.
دکتر کریمی مطهر در ادامه گزارشی از طرح ها و فعالیت های شورا بیان کرد و نقد 5500 عنوان کتاب کتب ملی، نقد 850 عنوان کتاب جهانی، 3000 جلسه تخصصی نقد و 185 نشست و همایش علمی را گزارش داد. وی همچنین به توضیح درباره نقدنامه های تخصصی، کتب تألیفی با رویکرد انتقادی و طرح های پژوهشی با رویکرد انتقادی با مشارکت دانشگاه ها، ماهنامه علمی پژوهشی پژوهشنامة انتقادی متون و برنامه های علوم انسانی و دیگر فعالیت های پژوهشی و ترویجی شورا در حوزه نقد کتب و متون علوم انسانی پرداخت.
در این نشست، دکتر ملایی و دکتر فوزی به ارائه سخنرانی خود پرداختند و پس از دكتر رضا داوري اردكاني در خصوص یکی از طرح تحقیقاتی از مجموعه طرح‌های اعتلای علوم‌انسانی به موضوع علم و اخلاق در ایران و غرب پرداخت و مسئله خود را کارساز کردن علم عنوان کرد.
در ادامه بحث و تبادل نظر در خصوص این سخنرانی ادامه یافت و پس از آن دويستمين جلسه شوراي بررسي متون و كتب علوم انساني با حضور اعضای شورا در وزارت علوم ادامه پیدا کرد و پیشنهاد عضویت چند فرد جدید به گروه های تخصصی شورا مطرح شد.

2) مصوبات جلسه 200 شورای بررسی متون:
- مقرر شد گروه های شورای بررسی متون در هفته پژوهش مشارکت داشته باشند و تا تاریخ 5/8/97 مشارکت خود را به صورت مکتوب به دبیرخانه شورا اعلام کنند.
- مقرر شد حتماً نامه به ناشرین و مؤلفین توسط دبیران آماده شود و به دبیرخانه ارسال گردد و نسبت به دریافت پاسخ از ناشرین و مؤلفین پیگیری­های لازم صورت گیرد.
- مقرر شد از این پس مشخصات شناسنامه ای ناقد و شماره حساب و ... آن­ها به صورت کامل توسط دبیر گروه در فرم های داوری قید شود. و در صورت عدم تکمیل فرم قرارداد نقد و بررسی توسط داوران پرداخت حق الزحمه داور تا زمان تکمیل قرارداد با تأخیر پرداخت می­شود.
- مقرر شد رؤسای محترم گروه طی نامه­ای، به نامه­های دبیرخانه در خصوص وضعیت طرح تألیف کتب پاسخ بدهند و وضیعت آن­ها تعیین تکلیف نمایند.
- مقرر شد تا هفته آینده رؤسای محترم گروه­ها نظرات خود را در مورد قراردادهای خدمات پژوهشی در سال 1397 به دبیرخانه شورا ارسال کنند.
- مقرر شد مسائل مطروحه توسط دکتر کریمی در دستور کار گروه ها قرار گیرد و اثربخشی ها به صورت مکتوب در اختیار دبیرخانه قرار گیرد.
- مقرر شد آقایان دکتر مسعود آذربایجانی، دکتر علی اصغر پور عزت و دکتر یدالله دادگر به عنوان اعضای گروه روش شناسی برگزیده شوند. (اگر آقای دکتر دادگر نپذیرفتند، با آقای دکتر شاکری صحبت شود)
- مقرر شد برای بحث سند الگوی پایه پیشرفت، طرح اعتلا و بحث چالش­ها نیز فرصتی برای هفته پژوهش باشد.
- مقرر شد دستور جلسه بعدی شورا، مشارکت جمعی گروه­های شورای بررسی متون در هفته پژوهش باشد.
- مقرر شد بحث برنامه های گروه های شورای بررسی متون در هفته پژوهش در کمیسیون راهبری مطرح شود و گروه هایی که تمایل به مشارکت دارند به بحث و بررسی با یکدیگر بپردازند.
- مقرر شد فعالیت­های گروه­های تخصص شورا باید به صورت روشمند، تکنیکی، روزآمد، دقیق و گویا و خوانا و وافی به مقصد بیان شود تا بتواند انعکاس وسیعی داشته باشد، بنابراین گروه­ها باید به صورتی برنامه­ریزی نمایند تا بتوانند خروجی­های اثربخش و مثمر ثمر داشته باشند تا بتوانند فعالیت های خود را در مراجع ذی­ربط انعکاس دهند.
- مقرر شد مدیران گروه­های تخصصی شورای بررسی متون با برنامه­ریزی و هماهنگی با کمیته علمی دبیرخانه همایش علوم انسانی و تولید و صنعت مشارکت فعالانه داشته باشند.
 
   1397/11/29 19:02    تعداد بازدید :  593


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 593
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )