دویست و بیست و هشتمین  (228) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
جلسه 228 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ   3/4/1400 با حضور مدیران گروه های تخصصی شورا  و معاونین پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد. همچنین در پایان نشست، شاهد سخنرانی دکتر دری با عنوان کارکرد های ضمنی علوم انسانی در عرضه فرهنگ بودیم.
دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی در ابتدای این جلسه گفت: با توجه به تأسیس گروه جدید علم و دین در شورای بررسی متون برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های این گروه با توجه به کارکرد بین المللی و توسعه ارتباطات بین‌المللی آن و لزوم نمود این عملکرد در برنامه‌های شورا پیشنهاد توسعه روش‌شناسی علم و دین و نقد آثار بین‌المللی این رشته را دارم.
همچنین در ادامه جلسه درباره میزان انطباق برنامه‌های اعلامی گروهها در سال 1400 با برنامه دوم توسعه راهبردی پژوهشگاه با توجه به بحثها و نقطه نظرات و پیشنهادهایی که از طرف اعضا مطرح شد مقرر شد که:
اولاً: گروهها برنامه اعلامی خود را یکساله مد نظر قرار ندهند بلکه به صورت برنامه 5 ساله برنامه ریزی نمایند.
ثانیاً: برنامه‌های گروه ها دارای اکشن پلن باشند.
ثالثاً: برنامه‌ها متناسب با ظرفیتها و اهداف قانونی شورا تنظیم شود. برنامه راهبردی دوم توسعه مصوب هیأت امنا در بند پنجم از ماده 20 اساسنامه پژوهشگاه شورای پژوهشی دیده شده و به تصویب رسیده است و بایستی ایجاد فضای مناسب برای توسعه نقد و نوآوری در حوزه علوم انسانی در نظر گرفته شود.
رابعاً: این دستور جلسه که مبتنی بر تعیین راهبردها و سیاستهای متناسب با برنامه‌های گروههای شوراست مجدداً در دستور جلسه کمیسیون راهبری قرار گیرد.
دکتر کریمی مطهر در ادامه جلسه، پیشنهاد مشارکت و همکاری گروههای تخصصی در پاسخگویی به نامه‌های ارسالی دبیرخانه شورا را متذکر شدند که به عنوان مثال بحث تعیین شاخص و مؤلفه‌های ارزیابی کیفی عملکرد سالانه گروهها و همچنین بحث انطباق برنامه اعلامی گروهها در سال 1400 با برنامه دوم توسعه پژوهشگاه را یادآوری نمودند. وی همچنین پیشنهاد نمود که مدیران محترم گروههای تخصصی شورا بحث بارگذاری یادداشتهای انتقادی و سایر گزارشهای برنامه خود در سامانه مجلات که برای هر گروه در نظر گرفته شده است را مورد توجه ویژه قرار دهند.
در این جلسه مقرر شد مراسم رونمایی از آثار فاخر شورای بررسی متون  و جلسه آینده شورا در آستانه عید سعید غدیر به طور هم زمان و در یک روز برگزار شود. همچنین با برگزاری نشست های مشروحه ذیل گروههای زبان و ادبیات عربی و علوم اجتماعی و روش شناسی موافقت شد:
الف) گروه زبان و ادبیات عربی نشست تخصصی با عنوان "تشابهات ادبی و تصویرشناسی در حوزه ادبیات تطبیقی
ب) گروه علوم اجتماعی نشست تخصصی با عنوان"پیامدهای اجتماعی پاندمی کوید 19 در ایران
ج) گروه روش شناسی نشست تخصصی با عنوان «روش وکارکرد فلسفه»
 
 

   1400/7/10 12:55    تعداد بازدید :  1292


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1292
5.4/10 (تعداد آرا 41 نفر )