دویست و پانزدهمین (215) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
جلسه 215 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ  1/12/98 با حضور مدیران گروه های تخصصی شورا  و معاونین پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.

دکتر قبادی در ابتدای این جلسه اظهار داشت» سال 98 با تمام فراز و فرودهایش به اتمام رسید. مهم این است که بنیاد دانشنامه هم یک سال و نیم، دو سال است که به مجموعه پژوهشگاه افزوده شده که این بنیاد یک مرجعی در کشوراست و انتظار می‌رود که دانشکده‌ها تعاملی‌تر برخورد کنند.

این جلسه با سخنرانی دکتر حمید پارسانیا با عنوان «علامه طباطبایی و علوم انسانی در ایران: گذشته، حال و آینده» همراه بود.  دکتر قبادی قبل از ایراد این سخنرانی اظهار داشن: ما در برهه زمانی هستیم که باید از کلیات عبور کرده و مسئله را تدقیق کنیم و ابعاد آن را به عینه بشکافیم و مستلزم این است که در زمینه رسالت این شورا خردمندتر شویم. دوم این که به تحولات علوم انسانی در ایران بدون اتفاقات در جهان اسلام نگاه نکنیم. سوم این که در خود ایران هم کار را از اول شروع نکنیم.

وی در ادامه افزود: بعد از صدور بیانیه گام دوم این شورا به این نتیجه رسید که چگونه می‌توانیم بیانیه گام دوم را یک قرائت ماندگارتری داشته و منحصر به امر گذرا ندانیم و بحث‌های فراوانی که انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که بهترین راهی که پژوهشگاه نسبت برقرار کند با بیانیه گام دوم، یکی این که ما چگونه می‌توانیم مباحث را در نظام‌های درسی و سرفصل‌های کتاب‌های دانشگاهی راهبرد بگیریم یا حتی بشود بر فرض یک کتاب عمومی در کتاب علوم انسانی در بعضی از رشته‌ها تهیه شود و در بعضی از سرفصل‌ها اثر بگذارد.
وی توضیح داد: ما به این نقطه رسیدیم که از اندیشه متفکران معاصر اسلامی بازخوانش داشته باشیم و این که چگونه این اندیشه‌ها می‌تواند به طرف نظام‌های درسی و سرفصل‌های کتاب‌های درسی سرریز شود.
 
در ادامه جلسه، دکتر پارسانیا طی سخنانی اظهار داشت: یک تقسیم‌بندی بین علوم انسانی با غیر از علوم انسانی در علامه یافت می‌شود ولی مختص به ایشان نیست و در این تقسیم‌بندی نکته مهم این است که 1- عرصه علوم انسانی موجوداتی است که با اراده انسان ایجاد می‌شود، 2- خیلی از چیزهایی که ما در تقسیم‌بندی رایج امروزه در یونسکو داریم موضوع علوم انسانی هیومنتیس و انسانیت است و این تقریباً مشترک است اما غیر از علوم انسانی که ساینس هست موضوع آن نیچر با طبیعت هست یا هیومنتیس یا علوم انسانی می‌شود اینجا در این تقسیم‌بندی غیر از علوم انسانی موضوع آن فقط به علوم طبیعی نیست. موضوع آن عبارت است از یک قسمت طبیعت هست، یک قسمت ریاضیات است که طبیعت نیست و یک قسمت هم متافیزیک است.

وی در ادامه افزود: در نوآوری علامه بیان خواهم کرد که چگونه در عرصه انسانیات معتقد است که فقه یا بیانی که حضرت آقای جوادی در بست کلام ایشان دارند فقه یک علم کاملاً عقلی، برهانی و تبیینی هست و این دانش می‌تواند به عنوان یک علم انتقادی که تا زوایای فراوان فرهنگ را انتقاد کند و عملاً هم وقتی ما با علامه سخن می‌گوییم تنها راجع به یک مطالعه‌ کتابخانه‌ای راجع به فرهنگ و چیزی در گوشه تاریخ سخن نمی‌گوییم. علامه بخشی از حیات اجتماعی ماست یعنی المیزان و فقه بخشی از زندگی ماست و فرهنگ زنده است و فقه با بیانی که بنده عرض کردم بخشی از زندگی مردم است.

در این جلسه پیشنهاد عضویت جناب آقای دکتر یدا...  رفیعی در گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و دکتر انشاءا... رحمتی، دکتر مجید ملایوسفی و دکتر لیلا هوشنگی نیز مطرح شد. همچنین عضویت دکتر احمد پاکتچی و پگاه مصلح در شورای اصلی مطرح و به تصویب رسید.
   1399/7/6 14:55    تعداد بازدید :  574


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 574
5.3/10 (تعداد آرا 38 نفر )