سخنرانی نوروز و نگاره های جمشید در شاهنامه
نوروز و نگاره های جمشید در شاهنامه موضوع سخنرانی دکتر سید عبدالمجید شریف زاده، مدیر گروه هنر شورای بررسی متون است که در کتابخانه ملی برگزار می شود.

 
گروه هنر شورای بررسی متون برگزار می کند:
نوروز و نگاره­های جمشید در شاهنامه

سخنران: دکتر سید عبدالمجید شریف­زاده
 

نوروز و مهرگان دو جشن بزرگ ایرانیان بوده که امروزه از مهرگان فقط خاطره­ای دور باقی مانده که گهگاه در مناطقی از کشور به صورت جشن فصلی گندم و خرمن ظاهر می­شود؛ بی آن­که عظمت اصلی­اش را یادآور باشند. نوروز اما، هنوز توانسته پایداری کند. خلفای عباسی نوروز را بسیار گرامی می­داشتند و آن را ارج می­نهادند. شکوه نوروز در دوره­ی عباسیان به ویژه دوران هارون و مأمون یادآور شکوه نوروز در دوره­ی ساسانیان است.
آمدن نوروز را در نوروزنامه منتسب به خیام و آثارالباقیه­ی ابوریحان بیرونی به جمشید پادشاه اسطوره­ای ایران نسبت می­دهند. در کهن­ترین اشارات موجود در ایران،‌ نوروز را به جمشید نسبت داده­اند که شرح آن در شاهنامه آمده است. چنان­که جمشید با خورشید ارتباط دارد،‌ نوروز نیز همین ارتباط با خورشید را یادآوری می­کند. شاید به همین دلیل در تخت جمشید که در آن مراسم نوروز برگزار می­شد، در نقش­برجسته­ی پلکان­های آپادانا صحنه­ی ویژه­ی نبرد شیر و گاو نشان داده شده است. احتمالاً شیر در آیین مهر مظهر زمینی مهر و خورشید است.
کار جمشید در سامان دادن به طبقات اجتماعی نیز ایجاد نوعی نظم پس از آشوب و نابسامانی می­تواند تلقی شود. در شاهنامه ایجاد طبقات اجتماعی به جمشید نسبت داده شده است. فردوسی ماجرای مربوط به نوروز را دقیقاً زمانی روایت می­کند که جمشید پایگاه هر کس را تعیین کرده،‌ دست به آبادانی،‌کشورگشایی و ایجاد نظم بیش­تر زده است. در این نشست، نگاره­های مربوط به بر تخت نشستن جمشید معرفی و تحلیل می­شود.

 
1396/12/13


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 944
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )