علامه طباطبائی وارث تمام مواریث اسلامی از ابن سینا تا ملاصدرا است
دویست و دوازدهمین جلسه شورای بررسی متون با حضور مدیران گروه‌های ۱۷ گانه شورای بررسی متون، رئیس، معاونان و مشاوران پژوهشگاه علوم انسانی، روز پنجشنبه هفتم آذر ماه ۱۳۹۸ در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد
 
دکتر طالب زاده در جلسه آذرماه شورای بررسی متون
علامه طباطبائی وارث تمام مواریث اسلامی از ابن سینا تا ملاصدرا است


 
دویست و دوازدهمین جلسه شورای بررسی متون با حضور مدیران گروه‌های ۱۷ گانه شورای بررسی متون، رئیس، معاونان و مشاوران پژوهشگاه علوم انسانی، روز پنجشنبه هفتم آذر ماه ۱۳۹۸ در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ابتدای این نشست اظهار داشت: بخشی از برنامه های هفته پژوهش پژوهشگاه علوم انسانی در سال جاری به «پژوهش و مردم» اختصاص یافته است و دبیرخانه شورای بررسی متون نیز عضو ستاد مرکزی هفته پژوهش است و این شورا برنامه ریزی های خوبی برای هفته پژوهش دارد. وی با بیان اینکه دستاوردها و خروجی های علمی شورا ارزشمند است به اهمیت راه های تدقیق در مسئله یابی علوم انسانی، دغدغه مندی، جریان شناسی، کیفیت و روزآمدی نیروهای گروه های تخصصی و تبلور آن در محصولات شورا اشاره کرد.
در ادامه این نشست، با عنایت به برنامه شورای بررسی متون برای بازاندیشی از متفکران تراز اول اسلامی جهت تقویت منابع درسی دانشگاهی، دکتر حمید طالب زاده دبیر شواری تحول علوم انسانی به ایراد سخنرانی در موضوع علامه طباطبائی در ایران؛ گذشته حال و آینده پرداخت.
دکتر طالب زاده در ابتدا به موقعیت علوم انسانی و مسئله علم پرداخت و گفت: موضوع علم باید هم سنخ با شناسنده باشد و با یک نسبت درونی و نه بیرونی مواجه باشیم و شی خارجی تبدل و از صنف فکر شود.
وی با بیان اعتباری بودن علوم انسانی جدید گفت: ارتباط ما با موضوع در علم جدید نیز یک ارتباط درونی زایا و ضروری دارد. وی در خصوص نسبت علامه طباطبایی با علوم انسانی گفت: علامه طباطبائی تنها متفکری در جهان اسلام است که به اعتباری بودن فکر کرده است چرا که موضوع بی واسطه هیچ گاه موضوع علم نیست. وی وارث تمام مواریث اسلامی از ابن سینا تا ملاصدرا است. وی فیلسوف اعتبارات است و در المیزان و سایر آثار از همین موضوع اعتباری صحبت کرده است.
طالب زاده در ادامه خاطرنشان کرد: علوم انسانی برای بحران بوجود آمده است و متفکر دائم برای رفع بحرن فکر می کند و از آن هراس ندارد. علامه طباطبائی وارث تمام تفکر اسلامی است و می توان طبق نظریات وی نگاه جدیدی به علوم انسانی و مسئله اسلامی شدن علوم انسانی داشته باشیم.
 
1398/9/13


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 557
5.7/10 (تعداد آرا 10 نفر )