علامه طباطبائی و علوم انسانی در ایران
دکتر حمید پارسانیا در نشست شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، به ایراد سخنرانی با عنوان «علامه طباطبائی و علوم انسانی در ایران: گذشته، حال و آینده» پرداخت.

دکتر پارسانیا در نشست اسفندماه شورای بررسی متون ارائه کرد:
علامه طباطبائی و علوم انسانی در ایران

 
دکتر حمید پارسانیا در نشست شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، به ایراد سخنرانی با عنوان «علامه طباطبائی و علوم انسانی در ایران: گذشته، حال و آینده» پرداخت. این سخنرانی علمی، پنج شنبه اول اسفند ماه سال جاری با حضور اعضای شورای بررسی متون، معاونین و اعضای پژوهشگاه علوم انسانی و سایر علاقه مندان در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.

دکتر پارسانیا در سخنرانی خود اظهار داشت:  فقه علم و بخشی از حکمت و فلسفه است و این نگاه در فارابی هم دیده می شود. طبق رویکرد علامه طباطبائی، فقه بخشی از حیات اجتماعی ما است. ولی رشته های علوم اجتماعی و علوم سیاسی در چهار دهه پس از انقلاب این نوع نگاه به فقه نداشته اند.

وی در ادامه به بحث «اعتباریات» و «اراده» در مباحث علامه طباطبائی و همچنین نوآوری علامه طباطبائی در حوزه علوم انسانی همانند وجود اعتباری در فلسفه اسلامی و در حوزه حکمت صدرایی پرداخت.

به گفته پارسانیا، علامه، عقل را یک موجود متعالی و  مجرد می داند. وی توضیح داد: وجود عینی جامعه، اعتباری است و همچنین از واقعیتی عینی نیز برخوردار است. این در حالی است که در جهان امروز عقل، فرهنگی و برساختی غالب است؛ درحالی که این عقل نیست بلکه عقلانیت است. به عبارتی عقل به عقلانیت افول کرده است. وی اضافه کرد: اقتضای این جهان، فرهنگ محوری  است و فضای غالب هم این است که فرهنگ در صدر است و علم را می سازد.

وی در ادامه اظهار داشت: ما در معرض نوعی قرائت از علامه طباطبایی قرار گرفته ایم که بخش اعتباریات علامه را مطلق فرض می کنند. در حالی که این گزاره صحیح نیست که علامه همه علوم را اعتباری می داند. به گفته پارسانیا، علامه در ادراکات حقیقی و اعتباری مطلق نیست و نه مطلق واقعیات اعتباری است و نه مطلق اعتباریات واقعی است. به گفته وی، ما باید در علوم حقیقی جلوی ورود اعتبارات را بگیریم و اعتبار نباید جلوی حقیقت را بگیرد. این نگرانی در شهید مطهری نیز وجود داشت. به زعم بنده کارهای شهید مطهری تنقیح اعتبارات علامه است.

در پایان این نشست، اعضای حاضر در جلسه به طرح پرسش های خود پرداختند و سخنران نیز پس از پاسخ به سوالات حاضران به جمع بندی مباحث خود پرداخت.

1398/12/3


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 811
5.7/10 (تعداد آرا 47 نفر )