علامه محمدتقی جعفری و علوم انسانی در ایران
علامه محمدتقی جعفری و علوم انسانی در ایران: گذشته، حال و آینده، عنوان سخنرانی است که پنج شنبه این هفته توسط دکتر عبداله نصری در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می شود

شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی برگزار می کند
 
سخنرانی علمی

علامه محمدتقی جعفری و علوم انسانی در ایران: گذشته، حال و آینده

سخنران: دکتر عبداله نصری 
زمان:
پنج شنبه 3 بهمن ماه 98
11:00_9:30

مکان: پژوهشگاه علوم انسانی- سالن اندیشه
همراه با پرسش و پاسخ
 
 
 خبر جلسه:

در جلسه شورای بررسی متون ارائه شد:
علامه جعفری و علوم انسانی در ایران
 
علامه محمدتقی جعفری و علوم انسانی در ایران: گذشته، حال و آینده، عنوان سخنرانی است که سوم بهمن ماه سال جاری توسط دکتر عبداله نصری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در جلسه 214 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در  پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.
نصری در ابتدا به ماهیت و مسئله علم اشاره کرد و پاسخ به پرسش های حوزه علوم انسانی همانند علوم انسانی غربی و یا علم دینی را وابسته به پاسخ به «ماهیت علم» دانست و در ادامه به نوع نگاه علامه محمدتقی جعفری به علوم انسانی پرداخت.
به گفته نصری، منظور از علوم انسانی در دیدگاه علامه جعفری، مجموعه ای از علم ها و دانش ها و یا دایره وسیعی است که انسان، محور آن قرار می گیرد. وی افزود: از نظر ایشان، فاعل شناسا خنثی نیست و محوریت بحث ایشان نیز در خصوص انسان نیز «من» انسان است. بنابراین از نگاه علامه جعفری، «منِ انسانی» نقطه مرکزی علوم انسانی است.
وی توضیح داد: از نگاه علامه جعفری، بحث حیات انسان و من انسانی یکی از مباحث جدی در اندیشه و آرای علامه جعفری است و بر این اساس باید در شاخ و برگ های علوم انسانی نظریه پردازی کنیم.
این استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: اندیشه سیاسی، یکی از مباحثی است که بعد از انقلاب بسیار مورد توجه قرار گرفته است و اختلاف نظری که بین متفکران اسلامی در حوزه های مختلف اندیشه بین طیف متفکران اسلامی مطرح شده یک واقعیت است؛ بنابراین اختلاف نظر فقط مختص به متفکران غربی نیست و در بین متفکران اسلامی نیز این اختلاف نظر به وضوح دیده می شود.
در ادامه جلسه، بحث و تبادلی نظری بین دکتر نصری و اعضای شورا صورت گرفت و به موضوعاتی همانند چگونگی بهاء دادن و شناساندن اندیشمندان اسلامی، مطالعه تطبیقی اندیشمندان غربی و اسلامی، نظریات علامه جعفری در حوزه های مختلف علوم انسانی و غیره صورت گرفت.
 
1398/11/1


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 831
5.5/10 (تعداد آرا 43 نفر )