نشست نقد جایگاه و مکتوبات روان شناسی مثبت در ایران
نشست تخصّصی روان شناسی مثبت با هدف بررسی چشم اندازها و چالش هایی که فراروی پذیرش و گسترش این رویکرد در ایران وجود دارد برگزار می شود.
نشست نقد جایگاه و مکتوبات روان شناسی مثبت در ایران 
 
«روان­ شناسی مثبت­ نگر» (Positive Psychology) یکی از شاخه­ های نوظهور روان­ شناسی­ است که اهمیّت نگاه توأمان به نقاط ضعف و قوّت انسانی را در کانون توجّه خویش قرار داده است.
 این رویکرد طیّ دو دهة اخیر سهم گسترده ­ای در تولید دانش در حیطة روان­ شناسی داشته است. با توجّه مفروضه­های این شاخه از علم روان­ شناسی، تلویحات نتایج پژوهشیِ مستخرج از آن در طیف گسترده ­ای از زمینه­ های مرتبط ــ از آسیب­ شناسی روانی تا روان­ درمانی ــ مورد استناد و اقبال پژوهشگران واقع شده است.
روان­ شناسی مثبت­ نگر در بین شاخه­ های مختلف علم روان­ شناسی در ایران نیز رویکردی جدیدی­ است که از همان ابتدا مورد اقبال روان­ شناسان ایرانی واقع شده است. تاکنون پژوهش ­های متعدّدی با نگاه روان­ شناسی مثبت در ایران به انجام رسیده است و در همین راستا چندین فصلنامة علمی­ پژوهشی با تمسّک جستن از نگاه و مفروضه­ های این رویکرد در کشور تدوین و در حال حاضر نیز در حال انتشار است. افزون بر این، به­ رغم وجود کتاب­ هایی در حیطة روان­ شناسی مثبت در کشور، کلیّة این مکتوبات ترجمه­ ای از تألیف پژوهشگران غربی­ است.
با توجّه به اینکه بسیاری از مفروضه­ های این رویکرد به ارئة تعریفی از انسان می­ پردازد که ریشه در نگاه اندیشمندان غربی دارد، بایسته است که به­ طور جدّی­ تری در باب جایگاه و مکتوبات روان­ شناسی مثبت در ایران تأمّل کرد، و ظرفیّت­ های این رویکرد را برای استفاده در دامان فرهنگ ایرانی مورد ارزیابی و نقد قرار داد.
 ازاین­رو، نشست تخصّصی روان­ شناسی مثبت با هدف بررسی چشم­ اندازها و چالش­ هایی که فراروی پذیرش و گسترش این رویکرد در ایران وجود دارد برگزار می­ شود.
1397/11/17


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 932
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )