نشست نقد و بررسی آثار تامس نیگل: اخلاقی زیستن و امکان دیگر گزینی
دومین نشست تخصصی گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون در سال 1395 پیرامون نقد و بررسی آراء و اندیشه های «تامس نیگل» فیلسوف اخلاقی و سیاسی معاصر با حضور اعضای گروه علوم سیاسی و با دعوت از دکتر جواد حیدری عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه شاهد و مترجم چندین اثر از تامس نیگل برگزار شد.

گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در راستای برنامه های مورد نظر خود در سال 1395دومین نشست های تخصصی گروه در سال جاری را پیرامون نقد و بررسی آراء و اندیشه های «تامس نیگل» فیلسوف اخلاقی و سیاسی معاصر با حضور اعضای گروه و با دعوت از دکتر جواد حیدری عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه شاهد و مترجم چندین اثر از تامس نیگل برگزار نمود.
نیگل فیلسوف آمریکایی که در حال حاضر استاد فلسفه و حقوق در دانشگاه نیویورک است. او در زمینه فلسفه ذهن، فلسفه سیاسی ، فلسفه اخلاق و معرفت شناسی پژوهش می‌کند. شهرت او بیشتر به خاطر نقد تبیین های تقلیلگرایانه از ذهن بویژه در مقاله «خفاش بودن چه کیفیتی دارد» و دستاوردهایش در زمینه اخلاق وظیفه گرا است. او در فلسفه اخلاق از امکان دیگرگزینی دفاع می‌کند.


تامس نیگل  صاحب آثار و تالیفات فلسفی گسترده ای هستند که بطور نمونه می توان به آثاری چون« ااخلاق شناسی»،« ذهن  وکیهان»، « در پی معنا»،« برابری و جانبداری»،«این ها همه یعنی چه»، امکان دیگرگزینی» و ...اشاره نمود.
نشست مذکور که در روز پنج شنبه 6 آبان ماه در محل پژوهشگاه برگزار گردید از جمله نشست های درون گروهی و تخصصی محسوب می شود که اعضاء محترم به همراه دکتر حیدری مترجم آثار نیگل به بحث و بررسی علمی و تحلیلی پیرامون دستگاه فکری این فیلسوف معاصر پرداختند. در ابتدای جلسه دکتر حیدری ضمن معرفی خود و مجموعه علایق و فعالیت های دانشگاهی خویش، در طی 8 نکته به بحث مفصل پیرامون دستگاه فکری نیگل و دغدغه وی در خصوص خودبینی یا دیگرگزینی پرداختند و مدعی شدند که مهمترین دوگانگی برای نیگل در ساحت اخلاق وسیاست دوگانه بین توماس هابزو ایمانوئل کانت است.
به عبارت دیگر، مسئله قابل توجه این است که انسان در کنش های روزمره خویش باید صرفا به منافع خویش بیندیشد یا اوضاع و احوال دیگران را نیز در نظر گیرد. فحوای کلام این استاد دانشگاه نشان گر آن بود که نیگل دغدغه اخلاقی زیستن دارد و می کوشد اخلاقی زیستن را به انسان معاصر نشان دهد.
در این نشست صمیمانه اعضای گروه علوم سیاسی آقایان دکتر مجید توسلی رکن آبادی، فرهاد دانش نیا، حاکم قاسمی،حمیدرضا ملک محمدی، علی اشرف نظری،رضا نجف زاده،فرج الله علی قنبری و مختار نوری دبیر گروه حضور داشتند،که پس از اتمام صحبت های دکتر حیدری به بحث و گفتگوی انتقادی با ایشان پرداختند.
اعضای گروه علوم سیاسی هر یک به مدت کوتاهی ضمن تقدیر از زحمات دکتر حیدری، نکاتی را در خصوص مباحث ایشان مطرح نمودند و عمده مباحث اعضای محترم دارای نگاهی انتقادی نسبت به اثر مورد بررسی بود. قابل ذکر است که تشریح جزئیات بیشتر جلسه مذکور در کتاب نقدنامه انتقادی گروه علوم سیاسی در سال جاری به چاپ خواهد رسید و علاقه مندان می توانند مباحث جلسه مذکور و دیگر جلسات تخصصی گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون را در نقدنامه انتقادی ملاحظه و مطالعه نمایند.
  
1395/8/22


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 538
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )