نشست نقد و بررسی آراء و اندیشه های «فردریش هگل»
نشست نقد و بررسی آراء و اندیشه های «فردریش هگل» به همت گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون برگزار شد.


گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در راستای برنامه های مورد نظر خود در سال 1395سومین نشست های تخصصی گروه در سال جاری را پیرامون نقد و بررسی آراء و اندیشه های «فردریش هگل» فیلسوف سیاسی عصر مدرن با حضور اعضای گروه و با دعوت از دکتر محمد مهدی اردبیلی برگزار نمود.


دکتر اردبیلی پژوهشگر، نویسنده و مترجم حوزه فلسفه و دارای مدرک دکترای فلسفه ی غرب  است. پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه ایدئالیسم آلمانی، به ویژه فلسفه هگل قرار دارد و کتابش تحت عنوان «آگاهی و خودآگاهی در پدیدارشناسی روح هگل» مورد توجه منتقدان قرار گرفته‌است.عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد وی «سیر تکوین آگاهی در پدیدارشناسی روح هگل» و عنوان رساله دکترای وی «نظام متافیزیک ینا و تاثیرات آن بر پدیدارشناسی روح هگل» بوده است. اردبیلی اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های علامه طباطبایی، هنر و تهران، در کلاس‌های آزاد موسسه شهر کتاب و انجمن جامعه‌شناسی ایران به تدریس فلسفه می‌پردازد.

از نظر ایشان هگل فیلسوف آلمانی عصر مدرن است که دستگاه فکری وی تفاسیر مختلف و متعارضی را برانگیخته است. دکتر اردبیلی کوشید تا اندکی دربارۀ مفهوم ایدئالیسم و روح نزد هگل سخن بگوید که بیشتر به حوزۀ فلسفۀ محض و متافیزیک مربوط است و سپس با ورود به ساحت اندیشۀ سیاسی به فلسفۀ سیاسی هگل پرداختند و دلالتهای آن را حول مفهوم کلیدیِ «آزادی» و معنای آن نزد هگل، و در نتیجه تبعات سیاسی-اجتماعی اندیشۀ هگل ترسیم نمود.ایشان هگل را فیلسوفی کل گرا دانست که فلسفه سیاسی وی را باید منطبق با این کل گرایی مورد ملاحظه قرار داد.روشن است که بحث ایشان بنا نیست نوعی پژوهش باشد، چرا که پژوهش‌های وی با استانداردهای علمی لازم، در مقالات و آثار ایشان منعکس شده‌اند، بلکه این طرح، تنها بیانی مختصر و فاقد ارجاعات برای گشایش فضای بحث در گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی بوده است.

دکتر اردبیلی در این نشست کوشیدند تا سوءتفاهمات موجود در خصوص فلسفه محض( یعنی مفهوم روح و ایدئالیسم) و فلسفه سیاسی (یعنی موضوع دولت استبدادی) در اندیشه هگل را تا حدودی روشن نماید.

در این نشست صمیمانه اعضای گروه علوم سیاسی آقایان دکتر عباس خلجی، فرهاد دانش نیا، حاکم قاسمی،حمیدرضا ملک محمدی، علی اشرف نظری،رضا نجف زاده،حسین قریب،مرتضی بحرانی و مختار نوری دبیر گروه حضور داشتند،که پس از اتمام صحبت های دکتر اردبیلی به بحث و گفتگوی انتقادی با ایشان پرداختند.

اعضای گروه علوم سیاسی هر یک به مدت کوتاهی ضمن تقدیر از زحمات دکتر اردبیلی، نکاتی را در خصوص مباحث ایشان مطرح نمودند و عمده مباحث اعضای محترم دارای نگاهی انتقادی نسبت به اثر مورد بررسی بود. قابل ذکر است که تشریح جزئیات بیشتر جلسه مذکور در کتاب نقدنامه انتقادی گروه علوم سیاسی در سال جاری به چاپ خواهد رسید و علاقه مندان می توانند مباحث جلسه مذکور و دیگر جلسات تخصصی گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون را در نقدنامه انتقادی ملاحظه و مطالعه نمایند.

  

1395/10/5


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 570
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )