نشست نقد و بررسی کتاب برآورد استراتژیک ایالات متحده امریکا
نقد و بررسی کتاب «برآورد استراتژیک ایالات متحده امریکا» با حضور اعضای گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و با دعوت از مولف و منتقد کتاب برگزار نمود.

 نقد و بررسی کتاب «برآورد استراتژیک ایالات متحده آمریکا»

گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در راستای برنامه های مورد نظر خود در سال 1395چهارمین نشست های تخصصی گروه در سال جاری را پیرامون نقد و بررسی کتاب «برآورد استراتژیک ایالات متحده امریکا» با حضور اعضای گروه و با دعوت از امیرعلی ابوالفتح مولف کتاب و دکتر بهرام نوازنی عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بین المللی قزوین به عنوان منتقد اثر برگزار نمود.

آقای ابوالفتح فارغ التحصیل مطالعات آمریکا از دانشگاه تهران، پژوهشگرو فعال رسانه ای در حوزه امریکا پژوهی است.پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه سیاست و حکومت در ایالات متحده آمریکا است. در این نشست ابتدا ایشان به معرفی کتاب خود پرداخت و معتقد بود که مهمترین انگیزه اش از نگارش کتاب مورد بررسی، کمبود منابع به زبان فارسی در حوزه آمریکاپژوهی بوده است. اما این اثر علیرغم اهمیتی که دارد، دارای نواقص و ضعف های آموزشی نیز می باشد که گروه علوم سیاسی شورا بررسی متون با هدف نقد آثار منتشر شده در حوزه علوم سیاسی مبادرت به نقد و بررسی این اثر نمود. پس از عرایض آقای ابوالفتح، منتقد اثر دکتر بهرام نوازنی عضو هیات علمی دانشگاه قزوین به نقد این اثر پرداخت و نکاتی را پیرامون ضعف های متدلوژیک اثر بیان نمودند.از نظر ایشان اثر مورد بررسی باید منطبق با تحولات اخیر در صحنه سیاسی آمریکا و سیاست خارجی این کشور در نظام بین الملل مورد بازبینی علمی قرار گیرد.

در این جلسه هم چنین علاوه بر نقد اثر مذکور، مباحثی در خصوص چرایی و چگونگی ظهور « دونالد ترامپ» در صحنه سیاسی ایالات متحده آمریکا از سوی محققان و کارشناسان مهمان ارائه گردید.در این نشست صمیمانه برخی اعضای گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون آقایان دکتر مجید توسلی رکن آبادی،عباس خلجی،مرتضی بحرانی،حاکم قاسمی،حمیدرضا ملک محمدی، علی اشرف نظری و مختار نوری دبیرگروه حضور داشتند،که پس از اتمام عرایض میهمانان محترم به بحث و گفتگوی انتقادی با آنها پرداختند .اعضای گروه علوم سیاسی هر یک به مدت کوتاهی ضمن تقدیر از زحمات آقایان ابوالفتح و نوازنی، نکاتی را در خصوص مباحث ایشان مطرح نمودند و عمده مباحث اعضای محترم دارای نگاهی انتقادی نسبت به اثر مورد نقد و بررسی بود.


 
قابل ذکر است که تشریح جزئیات بیشتر جلسه مذکور در کتاب نقدنامه انتقادی گروه علوم سیاسی در سال 1395 به چاپ خواهد رسید
و علاقه مندان می توانند مباحث جلسه مذکور و دیگر جلسات تخصصی گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون را در نقدنامه انتقادی ملاحظه و مطالعه نمایند.


  
1395/10/25


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 574
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )