نشست نقد و بررسی کتاب سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام
گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه سلسله نشست های نقد کتاب با حضور مولف و منتقدان، نشست نقد کتاب سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام را برگزار می کند.
سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام
یکی از پرسش های مهم در عرصه متن‌پژوهی، چگونگی مواجهه با متون تاریخی و دستنویس‌های آن‌هاست. متن‌های تاریخی در طول حیات خود از آفت‌های گوناگون طبیعی و انسانی برکنار نمی‌مانند و چه بسا دستکاری‌ها و تصحیفات بشری، آنان را از لونی به لون دیگر درآورد. از همین رو، بسیاری از تاریخ پژوهان و متن شناسان درصدد برآمده‌اند تا با وضع روش‌ها و قوانینی ویژه، متون تاریخی را تا حد ممکن و بر اساس صحت و سلامت متن، بازسازی کنند.
این تلاش‌ها که بویژه در دو سه قرن اخیر در اروپا رشد چشمگیری داشته، گمانه‌ها را بدین سو کشانده که دانش تصحیح متن اساساَ دانش غربی و زاییده عصر جدید است. کتاب «سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام» می‌کوشد با بررسی و تبیین آرا و اندیشه‌های عالمان مسلمان در قرون نخست هجری و نیز با تکیه بر دستنویس‌های کهن اسلامی، نشان دهد که سنت تصحیح متن، بیش از ده قرن در تمدن اسلامی سابقه داشته و مبتنی بر روش‌ها و قوانین خاص خود بوده است. این کتاب درصدد اثبات وجود روش‌های تصحیح متن در تمدن اسلامی است، اما لزوما از تمام این روش‌ها دفاع نمی‌کند، بلکه عموما نگاه نقادانه به آن‌ها دارد.
سلسله نشست‌های نقد کتاب گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون در روز پنج‌شنبه 14/تیرماه/97 ساعت 10 صبح به نقد و بررسی کتاب «سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام» نوشته‌ی مجتبی مجرد اختصاص دارد که با حضور رضا موسوی طبری و سید محمد عمادی حائری در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن اندیشه برگزار می‌شود.«سلسله نشست هاي نقد کتاب»
شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
با حضور مولف و منتقدان کتاب
 
گروه زبان و ادبیات فارسي شوراي بررسي متون و كتب علوم انساني
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
برگزار مي كند:
 
نشست علمی نقد و بررسی کتاب
سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام
 
نویسنده:
دکتر مجتبی مجرد
 
منتقدان:
رضا موسوی طبری
(کارشناس میراث مکتوب)
 
سید محمد عمادی حائری
(عضو هیات علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی(دانشنامه جهان اسلام))
 
دبیر علمی نشست:
دکتر سعید شفیعیون
(عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان)
 
 
مكان:  تهران، بزرگراه کردستان، خیابان آیینه وند، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
زمان: پنج شنبه 14/04/1397، ساعت 10-12صبح

 
1397/4/6


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 479
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )