گروه باستان شناسی شورای بررسی متون برگزار می کند: نشست ساسانیان
گروه باستان شناسی شورای بررسی متون، نشست ساسانیان شامل کتیبه های خصوصی با سخنرانی دکتر سیروس نصراله زاده و جنگ طبقات در هزارلای نگارکندهای صخره ای را با سخنرانی دکتر سُرور خُراشادی برگزار می کند.
گروه باستان شناسی شورای بررسی متون برگزار می کند:
 
ساسانیان


کتیبه­های خصوصی
سخنران: دکتر سیروس نصراله­زاده

در دوره­ی ساسانی مهم­ترین منابع همزمان کتیبه­ها هستند. کتیبه­های دوره­ی ساسانی دو گروه­اند: یکی کتیبه­های نیمه­­ی نخست ساسانی که کتیبه­های سلطنتی هستند و دیگری، کتیبه­های اواخر دوره­ی ساسانی که از آن­ها تحت عنوان کتیبه­های خصوصی یاد می­شود. گروه دوم شامل گورنوشته­های وقفی و یادبودی است. اهمیت این کتیبه­ها به جهت مطالعه­ی تدفین زردشتی، چگونگی وقف و گستره­ی نفوذ ادبیات پهلوی ساسانی در ایران امروز و خارج از ایران: هند، چین،‌ ترکیه،‌ قفقاز و....است. 
جنگ طبقات در هزارلای نگارکندهای صخره­ای
سخنران: دکتر سُرور خُراشادی

با اذعان به برهم­کنش دین و سیاست در عصر ساسانی، رابطه­ای تنگاتنگ میان نشانه­های نهادینه در نگارکندهای صخره­ای به­عنوان مهم­ترین رسانه­ی حکومتی با سیاست دینی اتخاذشده توسط پادشاهان برقرار است. هدف این نشست، تبیین حرکت نمادین برافراشتن دست در برابر اهرمزد توسط اردشیر پاپکان و عدم انجام آن توسط شاهان پس از او در مراسم دیهیم­ستانی­شان است. نظر به این­که نگارکندهای صخره­ای با زبانی نمادین از اندیشه­ها و سیر تحولات سیاسی،‌ مذهبی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه سخن ساز می­کنند، تنها از منظر پیوستار متنی و بافت­گرایی می­توان به واکاوی مفهوم مستتر در پس این حرکات نائل آمد. نتیجه­ی مطالعات از دریچه­ی نشانه­شناختی و رهیافت تاریخی (مطالعه­ی تطبیقی منابع تاریخی با شواهد باستان­شناختی) حاکی از آن است که این تفاوت رفتاری می­تواند متأثر از اولویت بُعد الوهی یا جنگاوری سلطنت برای پادشاهان ساسانی و نیز مناسبات قدرت و جنگ طبقات میان روحانیان و ارتشتاران بوده باشد.
 
 
1396/12/15


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 552
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )