همایش وضعیت علم سیاست در جهان اسلام، روز چهارشنبه 3 آذر ماه 1395 با همکاری گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه در سالن شهید علیمحمدی این دانشگاه برگزار شد.
همایش وضعیت علم سیاست در جهان اسلام با هدف تعامل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از سویی و شورای بررسی متون از سوی دیگر و دانشگاه­های کشور در بارة آخرین تحولات علم سیاست برگزار شد تا از اين طريق شرايط لازم برای گسترش کمّی و بهبود کيفی، علمی و آموزشی منابع و متون درسی فراهم شود و تمهیدات و  راه حل هايي برای برون رفت از مشکلات اين رشته اتخاذ شود.گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون با هدف ایجاد شبکه پژوهشی مشترک و ارتباط موثر با شبکه دانشگاهی سراسر کشور، مبادرت به برگزاری چنین همایشی نموده است.

 

گزارش روند برگزاری این همایش که از سوی دبیر نشست ارائه شده است، به شرح ذیل می باشد:
مراسم افتتاحیه همایش مذکور با تلاوت آيات قرآن و سرود جمهوری اسلامی آغاز شد. سپس آقای دکتر عبدالحميد علیزاده معاون محترم فرهنگي و اجتماعي دانشگاه رازی کرمانشاه به حاضران خیر مقدم گفت و مطالبی بیان كرد: براي تقويت سيماي اجتماعي دانشگاه رازي برنامه و طرح مدوني داريم و هدف ما از اين برنامه بازگشت به مرجعيت علمي دانشگاه و همچنين تكريم حرمت علم و عالم است. وي ادامه داد: اين طرح در امتداد برنامه جامع راهبردي دانشگاه است كه مشتمل بر پنج فصل است و در فصل چهارم اين برنامه بر تقويت مرجعيت علمي دانشگاه تاكيد و بر اساس آن براي دانشگاهيان وظايفي نيز در نظر گرفته شده است.
معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه رازي به وظايف اين معاونت در اين راستا اشاره داشت و بيان كرد: برپايي نشست‌ها و گفتمان‌هاي علمي از اين دست از جمله برنامه‌هايي است كه در نظر داريم. به گفته دكتر عليزاده، در اين نشست­ها و گفتمان‌ها از فضاي تك صدايي و دستوري پرهيز مي‌شود و فضا براي صاحبان انديشه باز است. وي سرمايه‌هاي انساني را مهمترين سرمايه‌هاي دانشگاه دانست و خاطرنشان كرد: دانشجويان هم در بعد پژوهش و هم در بعد انديشه و گفتمان، مهمترين سرمايه‌هاي ما هستند. اما براي هدايت آنها نيازمند فرماندهان علمي هستيم كه اساتيد اين نقش را بر عهده دارند. معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه رازي كرمانشاه با بيان اينكه در بعد فرهنگي و اجتماعي فضا براي دانشجويان باز است، يادآوري كرد: چهار تنفس گاه مهم براي فعاليت دانشجويان در اين زمينه وجود دارد كه شامل نشريات، كانون‌هاي فرهنگي و هنري، انجمن‌هاي علمي و تشكلهاي دانشجويي است.
وي با بيان اينكه علاقه منديم برپايي چنين همايش‌هايي از دل فعاليت هاي انجمن‌هاي دانشجويي صورت ‌گيرد، تاكيد كرد: در دانشگاه رازي همه روزه برنامه‌هاي متعددي در همين راستا برگزار مي‌شود كه مباحث مختلفي از توسعه امور زيست محيطي تا حقوق شهروندي و تكريم ارزش‌هاي اسلامي-ايراني و.... در آن­ها جاي داده شده است. دكترعليزاده ادامه داد: نيازمند مشاركت صاحبان انديشه و مروجان گفت و گو در برپايي اين همايش‌ها و برنامه‌ها بهره هستيم كه نتيجه آن توسعه پايدار در همه زمينه‌ها است. وي گفت: هدف از برپايي همايش فعلي نيز ارتقا بصيرت و بينش سياسي دانشجويان است كه بخشي از برنامه‌هاي كلان دانشگاه مي باشد.
پس از آن، آقای دکتر فرهاد دانش­نیا، رئيس دانشکدة علوم اجتماعی دانشگاه رازی و عضو محترم گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان و اساتید و دانشجویان محترم عرایض خود را بیان نمودند. ایشان علم سياست را از مهمترين معارف بشري دانست كه تمام جوانب زندگي انسان‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد. وي اظهار كرد: پويايي و تحرك دانش سياسي، هم در سرنوشت جامعه اثرگذار است و هم در سطح بين‌المللي براي يك كشور حائز اهميت است. به گفته دکتر دانش نيا، نگرش سياسي ملت‌ها از شاخص‌هاي هويت آن­ها است. دكتر دانش‌نيا از قدمت علم سياست در ايران هم ياد كرد كه از زمان انقلاب اسلامی وارد فاز جديدي شده است.
در ادامه مختار نوري، دبير گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و دبیر علمی اين همايش نيز از فعاليت‌هاي شوراي بررسي متون و كتب علوم انساني پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ياد كرد. این شورا فعاليت خود را از سال 74 آغاز كرده و در اين مدت حدود پنج هزار جلد كتاب را نقد و دو هزار جلسه تخصصي در زمينه علوم انساني برگزار كرده است. از نظر دبیر همایش، مهمترین هدف شورای بررسی متون تقویت فرهنگ و تفکر انتقادی در علوم انسانی بوده است. وي با بيان اينكه 14 گروه علوم انساني در بدنه اين شورا جاي گرفته‌اند، تاكيد كرد: گروه علوم سياسي از فعال‌ترين اين گروه‌ها است كه از سال 75 آغاز به كار كرده و برپايي اين همايش و همايش‌هايي از اين دست نيز به همت اين گروه در دانشگاهها مختلف سراسر کشور انجام مي‌شود. پس از برگزاری مراسم افتتاحیه، نوبت به برگزاری نشست های تخصصی و ارائه سخنرانی توسط اساتید محترم رسید."دكتر مجيد توسلي ركن آبادي"، " دكتر علي اكبر عليخاني"، "دكتر عبدالامير نبوي"، دكتر مرتضي بحراني"، " دكتر طهماسب عليپورياني"، "دكتر ياسر عبدالزهرا" و "دكتر سلمان صادقي زاده" سخنرانان علمي اين همايش بودند. سخنرانی اساتید محترم در قالب دو نشست برگزار گردید که شرح مختصر آن به صورت ذیل گزارش می­شود:
 

 
نشست اول: دیدگاههای نظری در خصوص وضعیت علم سیاست در جهان اسلام
 در نشست اول که مدیریت آن با دکتر عباس خلجی عضو گروه علوم سیاسی و دستیار دبیر شورای بررسی متون بود، چهار نفر از اساتید محترم به ارائه سخنرانی پرداختند. اولین سخنران این نشست دکتر علی اکبر علیخانی، عضو محترم هیات علمی دانشگاه تهران بودند که به ارائه مطالب در خصوص «وضعیت اندیشه سیاسی و تفکر سیاسی در جهان اسلام» پرداختند. ایشان در طول مباحث خود دسته بندی مشخصی از جریان های فکری در دنیای عرب از منظر مطالعات سیاسی ارائه نمودند. پس از ایشان دکتر مجید توسلی رکن آبادی، رئیس محترم گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران، به ارائه مقاله خود با عنوان «ساختار سیاسی و علم سیاست در ایران» پرداختند و هدف خود را تبیین رابطه میان دو متغییر ساختار سیاسی و علم سیاست در جامعه ایران دانستند.
سخنران سوم این نشست دکتر مرتضی بحرانی، عضو متغیر محترم هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات فناوری بودند که در قالب مقاله ای با عنوان «صورتبندی های سکولاریسم در مطالعات و پژوهش های سیاسی جهان اسلام» به ایراد سخنرانی پرداختند و معتقد بودند که می‌توان صورتبندی‌های مختلفی را از تلقی پژوهشگران در جهان اسلام از سکولاریسم داشت. سخنران پایانی نشست اول، دکتر طهماسب علیپوریانی عضو محترم هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه بودند که مقاله خود با عنوان «روشنفکری دینی و ناهمزبانی های بنیادین» را ارائه نمودند و خواستار احیاء جایگاه اصیل روشنفکر و سیاست زدایی از گفتمان روشنفکری دینی شدند. پس از ارائه مقالات در نشست اول، مباحث با پرسش و پاسخ دانشجویان و اساتید دنبال گردید. در پایان نشست نیز دکتر عباس خلجی به جمع بندی مطالب سخنرانی­های این نشست پرداختند.
 
نشست دوم: دیدگاههای عملی در خصوص وضعیت علم سیاست در جهان اسلام
 
در نشست دوم که مدیریت آن با دکتر فرهاد دانش نیا، عضو محترم گروه علوم سیاسی دانشگاه رازی و عضو گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون بود، سه نفر از اساتید محترم به ارائه سخنرانی پرداختند. اولین سخنران این نشست دکتر عبدالامیر نبوی، عضو محترم هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات فناوری و رئیس انجمن علمی علوم سیاسی ایران بودند که به ارائه مقاله ای در خصوص «رشته علوم سیاسی در مصر؛ قوت ها و ضعف ها» پرداختند. ایشان در طول مباحث خود به بررسی وضعیت رشته علوم سیاسی در کشور مصر و سرفصل­های این رشته در دانشگاههای این کشور اسلامی پرداختند. پس از ایشان، دکتر یاسر عبدالزهرا، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بصره عراق و عضو هیأت علمی وابسته دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، به ارائه مقاله خود با عنوان «وضعیت علم سیاست در عراق؛ فرصت­ها و امکانات» پرداختند و مدعی بودندکه علم سیاست در کشور عراق کاملا رشته ای نوپاست و پیشینه آن به حدود پنج دهه پیش باز می­گردد.
سخنران سوم این نشست دکتر سلمان صادقی زاده بودند که  مقاله خود را با عنوان «چرخش­هاي پارادايميك در معرفت شناسي علوم سياسي در ايران» در نشست دوم ارائه نمودند. ایشان در این مقاله به سیر تطور علوم سیاسی در ایران معاصر از دوره مشروطه تا دوره جمهوری اسلامی پرداختند. پس از ارائه مقالات در نشست دوم، مباحث با پرسش و پاسخ دانشجویان و اساتید دنبال گردید. در پایان نشست دکتر فرهاد دانش نیا به جمع بندی مطالب مطرح شده در این نشست پرداختند.
در پایان نشست های دو گانه فوق الذکر، دکتر دانش نیا ضمن تشکر از زحمات همه دست اندرکاران برگزاری همایش، پایان برنامه­های همایش را اعلام نمودند. قابل ذکر است، گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون در نظر دارد که گزارش این همایش را در پایگاه اطلاع رسانی شورای بررسی متون منتشر نماید و سپس مجموعه مقالات و مطالب ارائه شده در این نشست­های تخصصی را به صورت گزارش های راهبردی در نقدنامه سالیانه گروه به چاپ برساند. این همایش با عکس دسته جمعی اساتید و میهمانان به پایان رسید.


 

   1395/10/4 11:03    تعداد بازدید :  1600


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1600
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )