گزارش همایش وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر
همایش «وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر» روز پنج شنبه 5 اسفند 1395 با حضور اعضای گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون برگزار شد.

دهمین همایش سالیانه انجمن علوم سیاسی ایران با عنوان "وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر" روز پنج شنبه 5 اسفند 1395 مصادف با روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی با مشارکت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، جهاد دانشگاهی، و خانه اندیشمندان علوم انسانی، برگزار گردید. این همایش با حضور اساتید و صاحبنظران و پژوهشگران برجسته حوزه اندیشه سیاسی و سایر حوزه­های علمی مرتبط در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان استاد نجات اللهی تهران برگزار شد.

در این همایش بسیاری از اساتید، محققان، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم سیاسی و اصحاب رسانه و سایر علاقمندان حضور داشتند. این همایش در قالب دو نشست اصلی و با حضور اساتید مطرح حوزه اندیشه سیاسی و سه نشست موازی و با مشارکت سایر استادان و پژوهشگران رشته علوم سیاسی و گرایش اندیشه سیاسی سازماندهی شده و در هر نشست تخصصی هر یک از اساتید دعوت شده سخنرانی نموده و مقاله خود را  ارائه کردند.

ابتدا دبير علمي همايش، دکتر داود فيرحي، به حاضرین خیر مقدم گفت و گزارشی کوتاهی از وضعیت همایش ارایه داد. در نخستین نشست همایش محمدرضا تاجيك، محمد سروش محلاتي، حاتم قادري و محمدجواد غلامرضا كاشي با توجه به حوزه مطالعاتي خود به بررسي جنبه‌اي از وضعيت فكر سياسي در ايران پرداختند. در نشست بعد از ظهر نیز احمد نقيب زاده، عباس منوچهري، سيدعلي ميرموسوي و مرتضي مرديها سخنراني كردند. دکتر سید جواد طباطبايي نیز سخنران اختتاميه همایش بود.

گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی نیز در راستای راهبرد توسعه پژوهشگاه علوم انسانی و سیاست ها و برنامه های شورا مبنی بر گسترش سطح همکاری گروه های تخصصی با انجمن های علمی در سطح کشور تفاهم نامه همکاری با انجمن علوم سیاسی ایران منعقد نموده و در این همایش حضور یافت. این گروه مشارکت خود در همایش را در سطح مدیریت یکی از نشست های تخصصی عملیاتی کرد و برخی از اعضا و داوران گروه علوم سیاسی به سخنرانی و ارائه مقاله در این نشست پرداختند.

نشست تخصصی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با عنوان «نقد متون و روش فکر سیاسی در ایران معاصر» از ساعت 10:30 تا 12:30برگزار شد. در این نشست که مدیریت آن را دکتر عباس خلجی بر عهده داشت، تعداد 5 مقاله توسط اساتید و پژوهشگران اندیشه سیاسی ارائه گردید. در ابتدای نشست دکتر مجید توسلی رکن آبادی، رئیس گروه علوم سیاسی شورا، سابقه تاریخی نقد متون و برنامه ها و فعالیت های اجرایی شورا و گروه علوم سیاسی را معرفی کرد و با رویکردی انتقادی، فرایند نقد و نقاط قوت و ضعف نقادی متون دانشگاهی و کتاب های درسی را بررسی و تبیین نمود. سخنرانی ایشان ناظر بر تبیین وضعیت علمی و فعالیت های اجرایی گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون بود. پس از وی، دکتر علی اکبر علیخانی عضو هیات علمی  دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و مطالب خود را با عنوان «سیر تطور و شاخص های مطالعات سیاسی اسلامی در ایران» ارائه نمودند. دکتر رضا نصیری حامد، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز دیگر سخنران این نشست تخصصی بودند که مقاله خود را با عنوان « فارماکونِ روشنفکری در اندیشه سیاسی معاصر ایران» ارائه دادند. در ادامه نشست دکتر جواد حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد مطالب سخنرانی خود را با عنوان «کلام آخر در تفکر سیاسی» ارائه نمودند. مختار نوری دبیر گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون آخرین سخنران نشست بودند که مقاله خود را با عنوان «نسبت و اهمیت اندیشه جماعت گرایی در تفکر سیاسی معاصر ایران» را ارائه دادند. این مقاله مشترک با همکاری دکتر توسلی نگارش و تدوین شده بود که در این نشست توسط آقای نوری ارایه گردید.


خوشبختانه سخنرانی مدعوین در موعد مقرر به پایان رسید. بنابراین، با توجه به فرارسیدن زمان نماز و ناهار، دکتر خلجی به عنوان مدیر نشست جمع بندی کوتاهی از مهمترین نکات هر یک از مقالات ارائه شده را مطرح نمودند. دقایق پایانی این نشست با پرسش حضار و علاقه مندان و پاسخ برخی از اساتید به سوالات ادامه پیدا کرد.

 گروه علوم سیاسی شورای بررسی متون مراتب سپاسگزاری خود را از مسئولین انجمن علوم سیاسی ایران، به ویژه دکتر عبدالامیر نبوی و دبیر علمی همایش، دکتر داود فیرحی و سایر عوامل علمی و اجرایی همایش اعلام می نماید. این گروه در نظر دارد برگزاری چنین همایش های علمی و نشست های تخصصی مشترک را در سند چشم انداز و در چارچوب برنامه های عملیاتی سال 1396 خود گنجانده و آن را با اهتمام بیشتری پیگیری و عملیاتی نماید.
 


 

1395/12/10


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2634
5.8/10 (تعداد آرا 49 نفر )