گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سلسله کارگاههای نسبت ادبیات و فلسفه  را برگزار می کند. کارگاه اول با عنوان «فرهنگ: ادبیات و فلسفه» را دکتر علی اصغر مصلح، عضو هیات علمی گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.

توضيحاتي پيرامون كارگاه:
کارگاههای نسبت ادبیات و فلسفه را در پنج محور به شرح زیر در سال 93 تعریف شده است:
-         کارگاه فرهنگ: ادبیات و فلسفه، مدرس: دکتر علی اصغر مصلح
-         کارگاه استعاره شناسی و فهم، مدرس دکترسید محمد رضا بهشتی
-         کارگاه مبانی فلسفی- معرفت شناختی نظریه های ادبی، مدرس: دکتر علیرضا نیکویی
-         کارگاه درآمدی بر فلسفه ادبیات، مدرس: دکتر امید همدانی
-         کارگاه تحلیل ادبیات از منظری ویتگنشتاینی، مدرس: دکترعلی اکبر احمدی افرمجانی
 

سرفصل مباحث كارگاه:
-         تعاریفی برای فرهنگ، ادبیات وفلسفه
-         روش بحث در باره فرهنگ و مقومات آن
-         ادبیات و فلسفه به مثابه دو پاره فرهنگ
-         برخی از خصوصیات فرهنگ و پاره های آن: تاریخی بودن، تطور و انباشت، پیوستگی،...
-         رویکردهای مختلف برای بحث در باره پاره های فرهنگ: تاریخی، معرفتی، کارکردی
-         چند شیوه بحث در باره نسبت فلسفه و ادبیات در تفکر مدرن: هردر، هگل، کاسیرر، هیدگر
-         نسبت ادبیات و فلسفه در فرهنگ معاصر
-         وضع تفکر فلسفی و شعر و ادبیات در ایران معاصر
 


گزارشی از برگزاری کارگاه فرهنگ: ادبیات و فلسفهبا یاری خدا و به همت گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون، اولین کارگاه از مجموعه کارگاههای نسبت ادبیات و فلسفه با عنوان: «فرهنگ: ادبیات و فلسفه» توسط آقای دکتر مصلح، دانشیار گروه فلسفۀ دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس پژوهشکدۀ فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی صبح پنجشنبه 22 آبان ماه در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.


در ابتدا دکتر مریم عاملی رضایی، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون، ضمن خیر مقدم به حضار در مقدمه ای به معرفی شورا و اهداف و رویکردهای آن پرداخت. ایشان با برشماری اقدامات علمی و عملی شورا برای پاسخ به مهمترین چالش های فراروی گروه های دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی زبان و ادبیات فارسی از طریق شناسایی منابع انسانی کارآمد، برگزاری نشست ها، همایش ها و کنگره در سطح ملی، بویژه ارزیابی و نقد حدود 250 کتاب درسی و کمک درسی رشتۀ ادبیات فارسی در مقاطع مختلف دانشگاهی در طول 17 سال فعالیت شورا، خاطر نشان ساخت که حاصل این فعالیت ها در فصلنامه های نقدنامه، پژوهشنامه انتقادی، کتاب های چاپ شدۀ شورا و سایت شورا قابل دسترسی است.

مهمترین رویکردهای این گروه، شناسایی آسیب ها، چالش ها و برنامه ریزی برای حل مسائل و معضلات فراروی دروس رشتۀ ادبیات فارسی، کند وکاو و نقد و بررسی منابع درسی این رشته و نهادینه سازی فرهنگ نقد و تعامل پویا در عرصۀ زبان و ادبیات فارسی است.
 این گروه پس از سال ها فعالیت در زمینۀ نقد کتب درسی و کمک درسی  و با برگزاری جلسات و نشست های تخصصی متعدد با حضور صاحب نظران، یکی از خلاهای رشتۀ ادبیات فارسی را عدم پیوند آن با میراث های فلسفی و فکری دانسته است که به فقر فلسفی در مباحث نظریه پردازی ادبی و عدم آشنایی با سرمایه های غنی فکری منجر شده است. این کارگاه ها با توجه به این نیاز مغفول و با هدف پیوند میان این دو شاخۀ پربار علوم انسانی و ضرورت تعامل میان – رشته ای برای اولین بار با این عنوان در کشور برگزار می شود و امید است که دریچۀ تازه ای به روی مفاهیم مشترک این دو رشته گشوده گردد.
 

 
 


سپس آقای دکتر مصلح، مدرس کارگاه جلسه را آغاز کردند. ایشان با تبیین مفردات عنوان بحث، بیان کردند که از آنجا که ادبیات و فلسفه پاره ها و مقومات فرهنگند، آنها را باید در قالب فرهنگ بررسی کرد. ایشان سپس با بیان برخی خصوصیات فرهنگ، از جمله تاریخی بودن، انباشتگی، پیوستگی پاره ها و عناصر و نسبت میان فرهنگها به بحث روش های پژوهش در پاره های فرهنگ پرداختند و سه رویکرد تاریخی، معرفتی و کارکردی را تشریح کردند.
در بخش دوم کارگاه، چند الگوی فلسفی برای بحث دربارۀ ادبیات و فلسفه طرح شد و دیدگاه برخی فیلسوفان از جمله هردر، هگل، کاسیرر و هایدگر طرح و بررسی شد. سپس بحثی تاریخی در ارتباط با نسبت ادبیات و فلسفه از زمان افلاطون تا فلسفۀ پست مدرن طرح شد و در نهایت نسبت ادبیات و فلسفه در فرهنگ ایرانی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
  • لازم به ذکر است لوح فشردۀ این کارگاه به زودی تهیه خواهد شد و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
   1393/10/7 12:52    تعداد بازدید :  2814


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2814
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )