یکصد و شصت و هشتمین جلسه گروه زبان و ادبیات عربی
 
جلسه 168 گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در تاریخ 02/06/96 در محل اتاق سالن ادب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، اعضاء و دبیر گروه زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.
این جلسه طبق دستورهای جلسه در چهار محور اصلی دنبال شد؛ در محور اول جلسه بار دیگر کتاب نقد طراز جهانی که توسط مسولان کمیته ها بازبینی شده بود مورد نقد و بررسی قرار گرفت و مشخص شد که کمیته های معاصر و ترجمه و نقد ادبی توسط مسولان کمیته ها، بار دیگر نواقص موجود را اصلاح و ارسال کنند.
در محور دوم جلسه نشست هایی که قرار است برگزار شود مشخص شدند. در این باره طبق پیشنهاد اعضا مقرر گردید که نشست های نقد کتاب در دانشگاه های یزد، شیراز و اصفهان برگزار شود. البته قرار شد که کتابهایی که مولفان آنها از دانشگاه های مذکور هستند انتخاب شوند.
در محور سوم جلسه کتابهای سال 96 مورد بررسی مجدد قرار گرفت. بعد از گزارش اجمالی دبیر گروه از روند ارسال کتابهای سال 96 به داوران، کمیته ها یک به یک بررسی شد و با نظر اعضای محترم گروه چند کتاب و یک مجموعه مقاله به لیست کتب سال 96 اضافه گردید. در کمیته آموزش زبان یک کتاب اضافه شد و در کمیته ترجمه نیز یک مجموعه مقاله از مقالات مجله پژوهش های ترجمه دانشگاه علامه اضافه گردید. در این محور همچنین چند داور برای برخی از کتب و مجموعه مقالات انتخاب شد.
در محور چهارم جلسه مقالات باقی مانده گروه که تاکنون به چاپ نرسیده است تعیین تکلیف شدند. پس از گزارش دبیر گروه مشخص شد که گروه عربی از آغاز تاکنون 116 مقاله تولید کرده است که تنها 45 مقاله به چاپ نرسیده اند و سایر مقالات چاپ شده اند. اعضای گروه همگی متفق القول بودند که برای تسریع فرایند چاپ مقالات، مقالات را به مجلات مرتبط با مقالات در مجلات حوزه زبان و ادبیات عربی در دانشگاه های ایران ارسال کنیم. سه مجله بحوث فی اللغة العربية اصفهان، پژوهش های ترجمه دانشگاه علامه طباطبائی و مجله ادب معاصر عربی دانشگاه یزد پیشنهاد شدند و مقرر گردید که جناب آقایان دکتر خاقانی و دکتر میرحاجی و سرکار خانم دکتر قادری با مسولان آن مجلات هماهنگی های لازم را به عمل آورند و مراتب را برای چاپ مقالات فراهم کنند.
   1396/8/22 11:10    تعداد بازدید :  736


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 736
4.3/10 (تعداد آرا 4 نفر )