یکصد و نودمین (190) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

   جلسه 190 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 22/8/96 با دستور ویژه طرح شبکة نخبگانی په ریاست دکتر قبادی برگزار شد.
دکتر قاضی نوری در خصوص این طرح در جلسه مرکزی شورا گفت:  اجازه می­خواهم که چند دقیقه طرح مسأله را نظام­مند توضیح دهم. در جلسه گذشته احساس کردم تصویری که توسط برخی کلمات و واژه ها تداعی می­شود تأثیرگذار است؛ مثلاً ما از شبکه نخبگانی و شبکه کنشگران استفاده می­کنیم که هر کدام شاید تصویری متفاوت داشته باشند.

عنوانی که در کار تعریف شد بر اساس آن مأموریتی که پژوهشگاه برای خودش به عنوان یک مهره کلیدی در عرصه علوم انسانی در کشور تعریف کرده تدوین برنامه عمل برای شکل دهی شبکه سیاستی کنش­گران علوم انسانی است. این که می­گوییم شبکه نخبگانی فوراً این بحث پیش می­آید که نخبگان علوم انسانی چه کسانی هستند، ولی وقتی می­گوییم که شبکه کنش­گران، یعنی می­خواهیم با تأکید بر نقش پژوهشگاه، کنش­گران را درگیر کنیم.

دکتر مصطفوی در خصوص شبکه نخبگانی اظهار داشتند: مهم­ترین کارکرد این شبکه تقویت حضور علوم انسانی در مراکز تصمیم­گیری کشور می­باشد که بایستی تقویت و تسریع گردد و راهکارهای جلوگیری از علوم انسانی زدایی را نیز ارائه دهد.
دکتر متقی­زاده گفتند: پیشنهاد می­شود به فهم مشترک حوزه علوم انسانی و نقش پژوهشگاه به عنوان یک نهاد تأثیرگذار در این حوزه و وضعیت نهادهای تأثیرگذار دیگر در این شبکه نیز توجه شود.

دکتر توسلی در ادامه عنوان کرد: ادبیات این طرح ادبیات سیاستگذاری عمومی است. این­گونه ادبیات در علوم سیاسی و مدیریت شناخته شده­اند، و این شبکه یک فضای عمومی است که همه اندیشمندان علوم انسانی می­توانند در این فضا به راحتی تعامل داشته­باشند و ما به دنبال اندیشیدن نمی­باشیم؛ بلکه به دنبال اندیشه هستیم. به خاطر اینکه وضعیت علوم انسانی در کشور ما در وضعیت مطلوبی نیست.
دکتر خلجی در این جلسه پیشنهاد دادند:  شبکه به سوی رسمیت یافتن و به رسمیت شناخته شدن علوم انسانی پیش رود، به اصل گفتگو و تعامل سازنده و مسالمت آمیز و اجماع نخبگان نیز توجه شود و در نهایت همدلی و همکاری و همفکری نخبگان به سمت اهداف نهایی که همان توسعه علمی و فرهنگی و نقش آفرینی علوم انسانی، در فرآیند مدیریت علمی جامعه در ابعاد مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی جامعه می­باشد پیش رود تا بتواند در تمدن سازی و اعتلای جامعه نقش آفرینی نماید.

دکتر مصباحی مقدم نیز پیشنهاد دادند که این شبکه را به عنوان شبکه علوم انسانی تعریف شود که به همه مسائل علوم انسانی پرداخته شود.
دکتر سید مهدی موسوی عنوان کردند: در این شبکه از انجمن­های علمی که در حوزه علوم انسانی کار می­کنند، دعوت به همکاری و مشارکت داشته باشد.

   1396/10/13 12:02    تعداد بازدید :  595


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 595
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )