یکصد و نود و دومین (192) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

   جلسه 192 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 7/10/96 با سخنان رئیس شورا، گزارش دبیر شورا، گزارش رؤسای محترم گروه­های تخصصی شورا، گزارش برگزاری جشنواره نکوداشت و همایش نقد متون و نتایج و محصولات آن و گزارش آخرین وضعیت طرح­های در دست اقدام شورا برگزار شد.
دکتر قبادی، رئیس محترم شورا با بیان اینکه  مدیران و اعضای شورا و فعالان علوم انسانی، حضوری فعال و مؤثر در جشنواره شورای بررسی متون داشته اند و پنل­ها توسط گروه­ها به نحو احسن برگزار گردید از همکاران و رؤسای محترم گروه های شورا تشکر کرد. وی در ادامه عنوان کرد: نکتة حائز اهمیت این است که ما باید روشمند و عالمانه پیش برویم که این جشنواره نقطة عطفی برای بالندگی و شکوفایی شورا باشد. نفس حضورِ یکجای این همه نخبگان علوم انسانی، بسیار سرمایة مهمی است.
دکتر کریمی مطهر، دبیر شورا نیز  از همکاران و مدیران و دبیران شورا برای برنامه­ریزی و سازماندهی همایش تشکر کرد و اظهار کرد: با توجه به سخنرانی­های عمومی و سخنرانی­هایی که در پنل­های تخصصی برگزار شد، یک جلد کتاب دستاوردهای همایش در این خصوص در قالب یک جلد کتاب چاپ خواهد شد. از ماه گذشته تا کنون دبیرخانه منشوراتی نظیر نقدنامه فقه و حقوق، ادبیات عربی، روان­شناسی و ادبیات فارسی داشته است.
دکتر خلجی، معاون دبیر شورا در ادامه گزارش داد: از همة اساتید محترم به خاطر همکاری در برگزاری باشکوه جشنواره سپاسگزارم. ما حدود 10 ماه با یک کمیته علمی و اجرایی در خصوص این جشنواره برنامه­ریزی کردیم. کار با ایدة دکتر قبادی شروع شد. البته ما فکر نمی­کردیم استقبال تا این حد خوب باشد. حدود 400 نفر از جشنواره استقبال کردند. ما از همة مدیران گروه­ها به ویژه مدیرانی که پنل تخصصی داشتند بسیار سپاسگزاریم. به طور کلی پنل­های تخصصی ما با مشارکت خوبی برگزار شد که تجربة خوبی برای برگزاری پنل­های بعدی ما است.
دکتر متقی زاده، رئیس گروه زبان و ادبیات عربی در خصوص جشنواره نقد اظهار داشت: باید به دبیرخانه تبریک گفت که تجربه­ای اثرگذار و سودمند را پشت سر گذاشت. شورا می­تواند بازوی توانمند پژوهشگاه باشد. برنامه به خوبی برگزار شد و با وجود زلزله شب قبل باز هم اجرا شد. سخنرانی­های مدعوین بسیار سودمند بود. احساس من این است که سخنرانی وزیر علوم مثبت و مغتنم است. در 38 سال گذشته رویکرد وزرا به علوم انسانی مثبت نبود؛ اما با سخنرانی وزیر علوم می­توان امیدوار بود در آینده به رویکردی مثبت تبدیل شود. پیشنهاد من این است که این تجربه موفق را تکرار کنیم و بین 3 تا 5 سال چنین جشنواره­ای برگزار شود چرا که چنین جشنواره­هایی به اعتلای علوم انسانی کمک می­کند.
 
در ادامه پیشنهاداتی برای دوره های بعدی جشنواره مطرح شد. دکتر افروز پیشنهاد دادند که  در جشنواره بعدی، وقت بیشتری به پیشکسوتان اختصاص داده شود و دو سال دیگر هم جشنواره برگزار شود.
دکتر کلباسی نیز پیشنهاد دادند که همایش­های آینده، یک عنوان اختصاصی هم داشته باشد تا به سمت کاربردی شدن در عرصه علوم انسانی برود.
در ادامه جلسه مصوب شد یک زمانی را به کتاب تاریخچه شورا اختصاص داده شود تا از نظر متدولوژی مشخص شود که چه ظرفیت فنی پشت آن است و رؤسای محترم هم مشارکت داشته باشند. مصوب شد همایش­های سال آینده تخصص محور، اولویت محور و با زمینه­های مشخص باشد. در اولین جشنواره قدردانی از پایان­نامه­ها و رساله­های مرتبط با اقتصاد مقاومتی در اسفند ماه، از کتاب مربوط به اقتصاد مقاومتی رونمایی شود. مصوب شد گروه­های 17 گانه تخصصی شورای بررسی متون، تا بهمن ماه برنامه سال 97 را ارائه دهند تا در اسفند ما تصویب شود. مصوب شد مقالات برتر به عنوان مقاله علمی و پژوهشی یک ویژه نامه پژوهشنامه انتقادی را به خود اختصاص دهد. مصوب شد دو نشست در بهمن ما و در تاریخ 8/11/96  و اسفند توسط گروه روش­شناسی برگزار شود.

 
   1397/1/19 12:21    تعداد بازدید :  440


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 440
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )