يكصد و نود و چهارمین (194) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
جلسه 194 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 3/12/96 با سخنان رئیس شورا، گزارش دبیر شورا، گزارش رؤسای محترم گروه­های تخصصی شورا، تبادل نظر در بارة باز انديشي و ساماندهي شيوه، محتوا و زمان برگزاري نشست­هاي تخصصي و جلسات ماهانه گروه، طرح تازه هاي نشر، تازه­هاي دانش و ايده­هاي نو در تراز جهاني، منطقه­اي و ملي در رشته­هاي مختلف علوم انساني (موضوع اين جلسه رشته علوم سياسي) و گزارش آخرین وضعیت پیشرفت طرح­های تألیفی در دست اقدام گروه­های تخصصی شورا توسط مدیران برگزار شد.
دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رئیس شورای بررسی و نقد متون و کتب دانشگاه‌ها در ابتدای جلسه با اشاره به فعالیت‌های شورا در سال جاری گفت: شورای بررسی متون برای جامعه علمی و حوزه علوم انسانی فرصتی بی بدیل است؛ این شورای درونزا و خودجوش و متصل به بدنه علمی دانشگاه های کشور با بیش از 2200 تن از نخبگان علوم انسانی، یک سرمایۀ بزرگ اجتماعی به شمار می‌آید، و تأسیس، استمرار و تحوّلات آن رخدادی بزرگ در جمهوری اسلامی است.
وی در ادامه با اشاره به بیانات مهمّ اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مردم تبریز گفت: نکات برجسته‌ای در بیانات مقام معظم رهبری وجود داشت که برخی از آنها مستقیماً با علوم انسانی ارتباط دارد و می‌توان با نگاهی مسأله‌شناسانه بدان‌ها پرداخت و دربارۀ آنها به تحلیل، پژوهش و تبیین و تفسیر پرداخت و محتوای آن را ترویج کرد و پشتوانه‌ای برای تحقیقات علوم انسانی دانست. برخی از این محورها عبارتند از: 
1-    تفکیک میان گله‌مندی و انتقادات بحق مردم و پایداری ملت و وفاداری آن‌ها نسبت به اصل انقلاب و تمایز آن با آشوب‌گری: در این مسیر ما می‌توانیم به عنوان مجموعه علوم انسانی روی راهکارهای تقویت اعتماد مردم کار کنیم.
2-    تأکید ویژه بر مردم سالاری: به تعبیر مقام معظم رهبری "مردم سالاری یعنی در همه امور کشور مردم اصل هستند" و در همه امور زندگی سیاسی و اجتماعی باید مردم را صاحب رأی و تدبیر دانست.
3-    تلازم پیشرفت و عدالت در آینده: یعنی نباید عدالت قربانی پیشرفت بشود. از سوی دیگر، به بهانه عدالت راه توسعه را نباید سدّ کرد.
4-    "ضرورت عذر خواهی از خداوند و مردم به خاطر عقب افتادن در زمینه عدالت"؛ برای بسط عدالت به رغم توسعه و پیشرفت بایستی کارهای نظری و عملی انجام داد. این بیانات فرهنگ و ضرورت و التزام به پاسخگویی را در همۀ ما مسؤولان تقویت می‌کند.
5-    از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی و بستن درهای کشور به روی جهان و بالعکس نیست، بلکه به کارگیری ظرفیت‌ها، استعدادها و توانمندی های درونی است.
6-    مدیریت جهادی یعنی پرکاری همراه با تدبیر؛ علوم انسانی می‌تواند ابعاد و ویژگی‌های این نوع مدیریت را تبیین کند.
7-    تأکید بر جوانان به عنوان سرمایه پیشرفت حال و آینده کشور. در این راستا، وظیفۀ علوم انسانی دوچندان به نظر می‌رسد و شورای متون به ویژه می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب، در مسیر تحقق اهداف و رفع مشکلات موجود در این زمینه حرکت کند.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه بسیاری از موارد ذکر شده می تواند موضوع نشست های تخصصی گروه های شورا در سال آینده باشد، گفت: ممکن است ما از چیزی انتقاد کنیم، ولی باید راهکار و پیشنهاد هم ارائه دهیم، بنابراین اکثر گروه های شورا می توانند در حوزه مسأله شناسی که از خلال سخنان رهبر معظم انقلاب استنباط می شود، فعالیت هایی داشته باشند.
 
دکتر قبادی در این جلسه پیشنهادات و نکاتی را ارائه کردند از جمله اینکه: برخی از محورهای سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری، به عنوان موضوع برخی نشست­های گروه­های تخصصی در سال آینده انتخاب شود.
تفكيك ميان انتقادات و پايداري ملت و وفاداري آن ها نسبت به اصل انقلاب: ما مي توانيم به عنوان مجموعه علوم انساني روي راهكارهاي اعتماد سازي مردم كار كنيم.
تأکید ویژه بر مردم­سالاری: مردم سالاری یعنی در همه چیز مردم اصل هستند و در همة امور زندگی باید مردم را صاحب رأی و تدبیر قرار داد.
تلازم پیشرفت و عدالت در آینده: عدالت قربانی پیشرفت نشود و به بهانة عدالت در توسعه افراط و تفریط صورت نگیرد.
ضرورت عذرخواهی از خداوند و مردم به خاطر عقب­افتادن کشور در زمینة عدالت بحث مهمی است.
اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد رياضتي و بستن درهای کشور بر روی جهان و بالعکس نیست، بلکه به کارگیری استعدادها و توانمندی­های درونی است.
مدیریت جهادی یعنی پرکاری همراه با تدبیر و تدبر.
تأکید بر جوانان به عنوان سرمايه­های پيشرفت کشور در زمان حال و آينده.
پیشنهاد می­شود اثر بخشی شورا در چند لایه طبقه بندی شود: لایه اول سطح عمومی است. ما قطعاً مخاطبینی در سطح مردمی داریم که اکثرا تشنه معرفتند. ما این فرصت را نباید دست کم بگیریم و فکر کنیم که این جزء اثربخشی نیست. بنابراین یک بخشی از اثرگذاری، اثرگذاری عمومی است. اما همة این ها باید لوازم و سنجش خود را پیدا کند و دبیرخانه باید آن را پیدا کند. دوم در لایه تخصصی است؛ یعنی ما باید مخاطبان علمی را پیدا کنیم و جامعه ناشران، جامعه مؤلفان،جامعه نویسندگان و ... را رصد کنیم. لایه سوم در حوزه سیاستگذاری­ها و برنامه­ریزی­ها است.
 
دکتر سید فضل الله موسوی نیز در این نشست پیشنهاد دادند که نشست­ها به دو گونه برگزار شود: نشست عام (در رشته فقه و حقوق مانند آینده پژوهشی در رشته حقوق) و نشست خاص (مانند حقوق بین الملل، حقوق خصوصی و ...) که این کار در گروه فقه و حقوق انجام خواهد شد و تأکید بر این است که خروجی آن در معرض دید عموم قرار گیرد.
 
در این جلسه مصوب شد: گروه­های هفده­گانه شورای بررسی متون برخی از نشست­های خود را در شهرستان­ها تشکیل بدهند.
مقرر شد محورهای سخنرانی مقام معظم رهبری، موضوع برخی نشست­های گروه­ها در سال آینده باشد و مورد بررسی دانشی یا بررسی مسأله مند قرار گیرد و منجر به انتقاد، ارائه راهکار و پیشنهاد شود. بنابراین اکثر گروه­ها می­توانند در حوزة مسأله شناسی که از خلال سخنان رهبر استنباط می­شود فعالیت­هایی داشته باشند.
مقرر شد طبق آنچه در کمیسیون راهبردی مطرح شد در هر جلسه علاوه بر امور اداری جاری، یک بحث علمی هم در شورا بیان شود و استادان تازه­های نشر و ایده­های جهانی رشته­های خود را مطرح کنند.
 
 

   1397/1/19 12:28    تعداد بازدید :  542


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 542
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )