یکصد و هشتاد هشتمین (188) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
  جلسه 188 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 13/7/96  با گزارش دکتر کریمی مطهر دبیر شورای بررسی متون، سخنان دکتر قبادی رئیس شورای بررسی متون، بحث و تبادل نظر در بارة چگونگی همکاری و مشارکت شورای بررسی متون در اجرای طرح «فراتحلیل مسئله شناسی و نقدهای حوزه تمدنی و تاریخ ایران» ، گزارش مدیران محترم گروه­های جدید روش­شناسی، هنر، انسان­شناسی و زبان­شناسی از روند شکل­گیری و وضعیت موجود گروه و فعالیت­های خود، گزارش مدیران گروه­های تخصصی از فعالیت­های نیمه اول سال 96 و اقدامات به عمل آمده و در دست اجرای هر گروه برای همایش نقد متون و سایر امور جاری، ارائه جدول مقایسه­ای از عملکرد گروه­های تخصصی در سال 95 و گزارش جناب آقای دکتر درّی از میزان پیشرفت طرح تدوین کتاب شورا برگزار شد.

دکتر قبادی ضمن تشکر از حضور اعضای شورا این نکته را متذکر شد که گروه­های جدید التأسیس و گروه­هایی که از قدیم بودند باید به این نکته توجه داشته باشند که محصول محور باشند. این تجربه، در برخی از گروه­­ها، تجربة خوبی است که مقالات جهانی، چه ترجمه شده و چه ترجمه نشده را مورد نظر قرار بگیرند و به آن بپردازند.

وی در ادامه پیشنهاد دادند که همة گروه­های تخصصی همکاری نزدیک و مشارکت فعال در طرح فراتحلیل نقدهای حوزه تاریخی و تمدنی ایران داشته باشند.

رئیس شورا در ادامه به دبیرخانه شورا مأموریت داده شود از طریق همکاری و تعامل با مدیران گروه­های تخصصی و اعضای شورای بررسی متون، طرح پیشنهادی چاپ مقالات انتقادی به زبان انگلیسی و ترجمه سایر متون مورد نیاز گروه­های تخصصی را آماده و اقدامات لازم را انجام دهند.
دکتر توسلی در این جلسه پیشنهاد دادند که در خصوص انتخاب نقدها، از تکنیک مرور سیستماتیک/ مرور نظام­مند استفاده شود و گروه روش­شناسی شاخص­ها و معیارهای نقد را مشخص کند تا همة طرح­های فرا تحلیلی یک دست باشد.

دکتر مظاهری در ادامه پیشنهاد دادند در خصوص مقالات انگلیسی، به جای ترجمه کردن تمام متن، از یک چکیده مفصل به زبان انگلیسی استفاده شود و همچنین از نمایه های بین­المللی برای ثبت مقالات استفاده شود.

دکتر سفیری پیشنهاد دادند که در خصوص نقد کتاب­های جهانی، این نقد بر روی منابع به زبان اصلی انجام شود نه ترجمه. وی در ادامه اعلام آمادگی کردند که گروه علوم اجتماعی داوطلب نقد منابع اصلی و چاپ یک شماره به زبان انگلیسی است.

دکتر سید فضل الله موسوی اظهار داشتند: بغیر از نقد نظریه­ها، هر گروهی کتابی را که نویسنده خوبی دارد و مبانی اسلامی و شیعی را مطرح کرده، ترجمه کند و تا این گونه مباحث به گوش دنیا برسد.

دکتر پارساپور به این نکته پرداخت که رؤسای گروه­ها آگاهانه به سمتی بروند که زنان تحصیل کرده را شناسایی کنند و برای عضویت در گروه­ها انتخاب کنند.
 
در پایان جلسه، اعضای معرفی شده توسط گروه­های علوم سیاسی، علوم اجتماعی، باستان­شناسی و هنر به شرح ذیل  به تصویب رسید:
 گروه علوم سیاسی: 2 تن از اعضای پژوهشگاه علوم انسانی به نام­های دکتر عبدالرحمن حسنی فر و دکتر یحیی فوزی. گروه علوم اجتماعی: 2 عضو به نام­های دکتر عبدالرضا نواح و دکتر محمد عباس زاده. گروه باستان­شناسی: 6 عضو به نام­های دکتر روح الله شیرازی، دکتر حمیدرضا ولی پور، دکتر محمد اسماعیل اسماعیلی جلودار، دکتر رحمت عباس نژاد، دکتر محمد مرتضایی و دکتر سیروس نصرالله زاده. گروه هنر: 6 عضو از دانشگاه های سراسر کشور به نام­های دکتر فرنوش شمیلی، دکتر نادر شایگان فر، دکتر علیرضا طاهری تاریخ هنر، دکتر رستمی و دکتر نیکخواه.

 
   1396/10/13 11:57    تعداد بازدید :  453


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 453
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )