یکصد و هشتاد و سومین (183)  جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
  
جلسه 183 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 5/12/95با بحث و تبادل نظر در خصوص تصویب نهایی برنامه عملیاتی سال 1396 شورا و گروه­های تخصصی، بررسی آخرین وضعیت برنامه عملیاتی سال 1395 شورا و گروه­های تخصصی، تصویب جدول زمانی برنامه جلسات شورا در سال 1396 و گزارش مسائل جاری شورا برگزار شد.
 
در این جلسه مقرر شد، برخی از رشته­های علوم مانند زبان و ادبیات عربی، ادبیات فارسی و علوم قرآنی که در دستور کار شورای تحول نیستند را به یک برنامة ایجابی تبدیل شود و مشخصاً به سمت تعیین خطوط سرفصل­ها و مباحث زنده­تری حرکت شود.

همچنین پیشنهاد شد در تدوین برنامه­های گروه، جهت ایجاد هم افزایی، یک چارچوب مشترک ملاک قرار گیرد و گروه­ها در جهت تقویت شکبه نخبگانی، گروه­ها با انجمن­های سرآمد همکاری کنند و به مسأله کرسی های نظریه پردازی توجه شود و دامنة فعالیت های شورا تا شهرستان های دور دست هم گسترش یابد.

در این زمینه، پیشنهاد شد به دانشگاه ها و دپارتمان­ها و شهرستان­های دور توجه بیشتری شود و گروه­ها از داوران، اعضاء و .. مناطق دور و محروم­ها استفاده کنند و توزیع فراوانی داشته باشند. در ادامه جلسه صحبت شد که رشته­هایی نظیر علوم سیاسی، علوم تربیتی، اقتصاد و روان­شناسی که جنبة بین­المللی بیشتری دارند و بیشتر در مرزهای دانش حرکت می­کنند، سهم کتاب­های خارجی شان بیشتر باشد.

دکتر توسلی، رییس گروه علوم سیاسی در این جلسه پیشنهاد دادند که مجدداً برترین­های مقالات پژوهشنامه انتخاب شود و در قالب یک مجموعه جداگانه با همکاری انجمن­های علمی مجدداً منتشر شود. دکتر نیلی، رییس گروه علوم تربیتی پیشنهاد دادند در سال آینده یک آسیب­شناسی برای کارگاه­ها داشته باشیم و نقدها حداقل در سطح رادیو فرهنگ و شبکه چهار سیما رسانه ای شود.

دکتر کلباسی پیشنهاد دادند نقد یک کتاب خارجی با حضور مؤلف کانادایی آن در پژوهشگاه و توسط گروه فلسفه و کلام انجام گیرد. همچنین نشست هایی مشترک میان گروه­های نزدیک تشکیل شود. دکتر دری رییس گروه مدیریت پیشنهاد دادند که نقد برنامه­های درسی را هم مد نظر قرار دهیم.
؛ ارتباط گروه­های شورا با دانشگاه پیام نور گسترش یابد.

و در ادامه سند ملی نقد به عنوان الگوی برنامه­های شورا پیشنهاد شد. در ادامه این جلسه پس از گفت و گو بین اعضای جلسه، مصوب شد هر سال از هر گروه خواسته شود تا در مقولة دانش و در هر حوزه ای که در دانشگاه ها با مشکل روبه رو هستیم به تألیف کتاب و مقاله بپردازند.

مصوب شد مباحث نشست ها بر حول یک محور باشد و همگرا باشد و حتماً به خروجی برسد و خروجی حتماً منبع درسی، کمک درسی، یا کتاب ارجاعی یا یک کتاب مادر مأخذ در سطوح مختلف باشد. در ادامه، مصوب شد اگر گروهی مقاله اضافی دارند با همکاری انجمن های علمی معتبر به چاپ برساند. مصوب شد دو فصلنامة علمی- تخصصی جایگزین نقدنامه­ها شود تا با اجازه وزارت ارشاد بتواند به عمومی­سازی علم  کمک کند. همچنین مصوب شد همة گروه­ها به استخراج گزارش های راهبردی بپردازند.
و سند ملی نقد الگوی برنامه­های گروه­های تخصصی شورا شود.

در ادامه مصوب شد مباحث نشست­های تخصصی بر حول یک محور و  همگرا باشد تا منبع درسی، کمک درسی یا مرجع و مادر و مأخذ آن رشته باشد. مصوب شد رویکرد شورا برگزاری همایش­های بین رشته­ای باشد. گروه هایی که این ظرفیت را دارند با همدیگر همکاری کنند.

همچنین در ادامه این جلسه مصوب شد رعایت کف و سقف کمیت نقد آثار و کتاب های گروه­ها به میزان 30 اثر ملی و 5 اثر جهانی رعایت شود و در ادامه عنوان گردید که هر کتاب ترجمه ارزش نقد و داوری ندارد. مگر آن­که معطوف به یک مقوله علمی مشخص باشد.


   1396/2/24 13:52    تعداد بازدید :  468


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 468
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )