یکصد و هشتاد و نهمین (189) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

  جلسه 189 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 11/8/96 با گزارش دبیرخانه شورا توسط دکتر کریمی مطهر ، سخنان دکتر قبادی رئیس شورای بررسی متون با تأکید بر تبیین فراتحلیل نقدهای همة گروه­های تخصصی شورا، گزارش رؤسای محترم گروه­های تخصصی شورا در بارة ظرفیت­های نقدهای مکتوب سال­های گذشته گروه، کرسی­های مناظره، کرسی­های ترویجی، کرسی­های نوآوری، کرسی­های نقد، گزارش مدیران محترم گروه­های جدید انسان­شناسی و زبان­شناسی از روند شکل گیری و وضعیت موجود گروه و فعالیت­های آن، گزارش مدیران محترم گروه­های تخصصی از فعالیت­های نیمه اول سال 96 و اقدامات به عمل آمده و در دست اجرای هر گروه برای همایش نقد متون و سایر امور جاری برگزار شد.
دکتر افروز در این جلسه پیشنهاد دادند یکی از اعضای هیأت برگزاری کرسی­های نظریه­ها به دانشگاه­ها و پژوهشگاه­ها برود و فرایند برگزاری کرسی­های نظریه­پردازی و نوآوری را بررسی و تبیین کند و همچنین کرسی­های علوم رفتاری و... را در همین پژوهشگاه مطرح کنیم. وی اظهار داشت: در خصوص شبکه نخبگانی از همان اول در نام گذاری و اهداف تصمیم­ گیری شود و گروه­ها باید کمک کنند آن اساتیدی که قابلیت­های قوی در نقد و نظریه دارند و در حوزه علمی خود در طول 20 سال گذشته برتر بودند را معرفی کنند تا نظریات آن­ها تبدیل به مقاله شود.

دکتر میرجلیلی اظهار داشت: برای این که رویکردهای علوم انسانی نشان بدهند چقدر توانایی دارند هر سال ما یک یا دو مسأله در حوزه تخصصی خودمان را به عنوان موضوع انتخاب کنیم و در گروه متون آن را بررسی و نقد کنیم و صاحب نظران را دعوت کنیم و جمع بندی نماییم و سپس به عنوان یک مجموعه منتشر کنیم. در پایان هم می شود گزارش پیشنهادی راه حل برای مسائل کشور داشته باشیم.

دکتر سید فضل الله موسوی در خصوص شبکه نخبگانی به اهمیت شناسایی و مشخص شدن چهره های علوم انسانی، جمع آوری آثار مهم علوم انسانی، ایجاد یک دائرة المعارف اساتید برجسته علوم انسانی و معرفی چهره های ماندگار در علوم انسانی اشاره کردند.

در این جلسه مصوب شد نقدهایی که در شورا انجام می­شود از همان اول در کرسی­های نظریه پردازی مطرح شود تا به نام شورای بررسی متون ثبت شود. بنابراین با اقدام دبیرخانه و از طریق ستاد نظریه­پردازی پژوهشگاه با کرسی­های نظریه­پردازی هماهنگ خواهد شد که نقدها را ثبت کنند و بعضی از نقد­ها با حضور مؤلف در کرسی های نظریه پردازی برگزار شود. در ادامه مصوب شد انجمن های علمی حتی المقدور در نشست­های گروه­های تخصصی مشارکت داشته باشند و نشست­ها از طریق کاربر حمایت مادی و معنوی شود و نقدها در کرسی های نظریه پردازی ثبت شود.
در پایان جلسه شورا نیز  اعضای معرفی شده توسط گروه­های زبان­ شناسی و مدیریت به شرح زیر به تصویب رسید:

گروه زبان­شناسی: جناب آقای دکتر گلفام استاد دانشگاه تربیت مدرس، جناب آقای دکتر نصرالله زاده دانشیار پژوهشگاه، سرکار خانم میردهقان دانشیار دانشگاه شهید بهشتی، سرکار خانم خسروی زاده دانشیار دانشگاه صنعتی شریف و جناب آقای دکتر جعفری استاد دانشگاه تهران و سرکار خانم دکتر نوربخش استادیار دانشگاه الزهرا. گروه مدیریت: سرکار خانم دکتر دهدشتی شاهرخی دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی
 
   1396/10/13 11:59    تعداد بازدید :  1195


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1195
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )