یکصد و هشتاد و پنجمین (185) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
  
جلسه 185 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 4/3/96 با گزارش دبیر شورای بررسی متون، ارائة گزارش نهایی برنامه عملیاتی سال 1395 شورا و گروه­های تخصصی (گزارش رؤسای گروه­ها)، ارائة گزارش رؤسای گروه­ها از خروجی­های همایش­ها و نشست­های گروه­های تخصصی شورا در سال 1395 و گزارش آخرین وضعیت تشکیل کمیته برگزاری جشنواره (همایش) نقد کتاب برگزار شد.

این جلسه با خیر مقدم و رئیس  شورای بررسی متون شروع شد و دکتر قبادی در آغاز حضور خانم دکتر سفیری استاد تمام دانشگاه الزهرا در در جایگاه ریاست گروه علوم اجتماعی و خانم دکتر مصطفوی به عنوان رئیس گروه روش­شناسی را تبریک گفت و افزود: جناب آقای دکتر موسوی استاد دانشکده الهیات دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر مظاهری استاد دانشگاه شهید بهشتی و جناب آقای دکتر تنکابنی به عنوان مشاور  رئیس پژوهشگاه در شورای بررسی متون و جناب آقای دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز به عنوان مشاور  رئیس پژوهشگاه با شورا همکاری خواهند کرد. وی تأکید کرد که امکان تعامل بین رشته­ای و هم­افزایی بین رشته ای میان گروه­ها برقرار گردد و مقالات میان رشته­ای بیشتر چاپ شود.

دکتر کریمی مطهر، ضمن خیر مقدم و گزارشی از فعالیت های شورا پیشنهاد دادند گروه­های تخصصی از تکنولوژی ویدئو کنفرانس استفاده کنند تا بتوانند با دانشگاه­های سراسر جهان و دانشگاه­های شهرهای دور دست کشور ارتباط بیشتر و بهتری بر قرار کنند.
 
این جلسه با پیشنهادات دیگری روبرو شد؛ از جمله دکتر متقی زاده پیشنهاد داد: شورای بررسی متون علاوه بر نقد کتاب و مقاله به نقد پایان نامه­ها و رساله­های دکتری هم بپردازد.
دکتر درّی پیشنهاد دادند بلافاصله بعد از نقد کتب، نقدها در اختیار مؤلف و یا مترجم قرار بگیرد تا از نقطه نظرات آن ها هم بهره مند شویم.
دکتر مصطفوی پیشنهاد دادند که یکی از وظایف کارگروه روش­شناسی آموزش نقد قرار داده شود.
دکتر سید فضل الله موسوی پیشنهاد دادند که با انتشارات مربوط به حوزة تخصصی هر گروه هماهنگی شود تا نقدنامه ها توسط آنان چاپ و توزیع شود تا روند توزیع نقدنامه­ها بهتر شود و فرهنگ نقد در کشور گسترش یابد.
دکتر سید مهدی موسوی پیشنهاد دادند که یادداشت های انتقادی را در سایت گروه و یا کانال های مربوطه انتشار یابد تا حوزة نفوذ نقدها گسترش یابد و جلوی تألیف کتب بی محتوا را بگیرد.
دکتر کلباسی پیشنهاد دادند همایش ملی تخصصی ترجمه متون در حوزه علوم انسانی برگزار شود و در آن از حدود و ثغور فلسفه و کلام و ادیان و عرفان فراتر رویم و به مباحث مربوط به حوزه علوم انسانی بپردازیم. دکتر سید جمال موسوی اظهار داشتند که کتاب­هایی برای نقد انتخاب شود که معتبر و مفید در حوزه مربوطه باشد.
 
دکتر مظاهری نیز تأکید کردند که شورای بررسی متون شیوه صحیح نقد را به دانشگاه­ها و مراکز آموزشی آموزش دهد؛ زیرا زمانی می­توان به نظریه پردازی پرداخت که نقد را به درستی فراگرفته باشیم. دکتر مصباحی مقدم نیز در این خصوص گفت: لازم است شورای بررسی متون کتابی با عنوان آداب نقد و مناظره به چاپ برساند. در واقع کار گروهی تشکیل شود که خروجی آن آداب نقد باشد. دکتر خلجی نیز در خصوص چاپ کتاب نقد اظهار داشتند برای نگارش کتاب آداب مناظره و نقد ابعاد مختلف مناظره مانند پیشینة تاریخی، مبانی نظری، منطق فرهنگی، تجربه ایرانی و رویه جهانی، گونه شناسی نظری و عملی، ساختار مناظره، کارگزاران (مجریان و داوران مناظره)، موضوع و محتوای مناظره، شیوه و روش مناظره، آداب و اخلاق مناظره، فنون و تکنیک مناظره، مخاطبان مناظره، نتایج و پیامدهای مناظره، افکار عمومی و مناظره و... توجه شود.
دکتر تنکابنی در ادامه پیشنهاد دادند شورای بررسی متون نقد را با همان طرح اعتلا و برنامه راهبردی به طور نظام­مند تلفیق کند و باعث گسترش آن در جامعة علمی شود.
 
این جلسه مرکزی شورا مصوباتی نیز به همراه داشت از جمله:
مقرر شد تا گروه­هایی که مقالات مازاد دارند هر چه سریع­تر فایل مقالات را به دبیرخانه تحویل دهند تا امکان چاپ آن­ها فراهم شود. مقرر شد هیچ کدام از همایش­ها و نشست­های تخصصی بدون خروجی نباشد و شورا در خصوص جلب همکاری نهادهای همگون با گروه­های تخصصی تدابیری بیاندیشد. مقرر شد گزارش های راهبری ملی صرف نظر از هیچ جناحی به عنوان مساله فراروی جامعه ارائه شود و دبیرخانه شورای بررسی متون با کمک اعضای گروه­های تخصصی متولی تعیین گزارش راهبردی بشود تا مسیر نقد از دانشگاه به جامعه ایجاد شود و نقد­های علمی محبوس در دانشگاه نشود.

به پیشنهاد مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی، آقایان دکتر حاجیان نژاد دانشیار دانشگاه تهران، دکتر علیرضا مظفری استاد تمام دانشگاه ارومیه، دکتر شفعیون دانشیار دانشگاه اصفهان و خانم­ها دکتر قدسیه رضوانیان دانشیار دانشگاه مازندران و دکتر مریم صابرپور استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی به عنوان اعضای جدید گروه زبان و ادبیات فارسی انتخاب شدند و این امر به تصویب شورا رسید. همچنین به پیشنهاد مدیر گروه روش­شناسی آقایان دکتر محمدرضا حسینی بهشتی از دانشگاه تهران، دکتر مصلح، دکتر طالب زاده مدیر گروه فلسفه دانشگاه تهران و دبیر شورای تحول، دکتر احمدی افرمجانی از دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر پارسانیا و دکتر حیدری از دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان اعضای جدید گروه روش­شناسی علوم انسانی اسلامی انتخاب شدند و این امر به تصویب شورا رسید.
مقرر شد یک محور تحت عنوان «راهکارهای ارتقاء سطح اثربخشی نقدهای شورای بررسی متون» و «فرهنگ نقد، آداب، پیشینه­ها و ریشه­های آن و یک مطالعه تطبیقی با سایر جوامع» به محورهای همایش نقد اضافه شود.
 
   1396/5/31 15:33    تعداد بازدید :  1277


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1277
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )