یکصد و هفتاد و سومین جلسه گروه زبان و ادبیات عربی


جلسه 173 گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در تاریخ 12/11/96 در محل اتاق 321 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، اعضاء و دبیر گروه زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.
این جلسه طبق دستورهای جلسه در 4 محور اصلی دنبال شد؛ در محور اول دکتر میرحاجی در خصوص صرف و نحو و معناشناسی به ارائه سخنرانی پرداختند. دکتر میرحاجی سخنان خود را با سؤالاتی از این قبیل آغاز کردند. ما در فهم و درک متن چه هدفی داریم؟ هدف از فهم متن چیست؟ ایشان معتقد بودند که جوابها درباره این سؤالات گوناگون است که هرکدام پیرو مکتب های ادبی و معناشناسی است. سوال دیگر آیا هدف از فهم متن دریافت زیبایی های متن است؟ پاسخ دهندگان به این سوال صورت گرایان هستند. عده ای می گویند هدف از فهم متن، دریافت معنا از سوی خواننده است. این دریافت هم در دیدگاه های پست مدرن و ساختار شکن نهفته است که خواننده و مفسر معیاری است برای فهم متن. جریان دیگر هدف را رسیدن به هدف مولف از متن می دانند. در نهایت می خواهند برسند به اینکه هدف مولف از متن چه چیزی است. در پایان این جلسه هر یک از اعضای گروه نظرات خود را مطرح کردند و جلسه با پاسخ های دکتر میرحاجی به پایان رسید.
 
در محور دوم جلسه کتب جدید برای داوری در سال 1397 معرفی شد. در این بخش از جلسه، تمامی مسئولان کمیته­ها به جز دکتر ابویسانی کتابهای کمیته خویش را معرفی کردند و مقرر شد که از دکتر ابویسانی نیز لیست کتب خواسته شود و تا نهایتا سه چهار روز آینده لیست نهایی شده را به شورای متون تحویل دهیم. به طور کلی حدودا 15 کتاب ملی و 18 کتاب جهانی و 3 مجموعه مقاله (شش تایی) معرفی شد.
 در محور سوم جلسه داوری های واصله از سال 1396 مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش، بعد از گزارش اجمالی دبیر گروه از روند ارسال کتابهای سال 96 به داوران، کمیته ها یک به یک بررسی شد. مسئولان کمیته ها نیز هر کدام به صورت جداگانه در خصوص برخی از داوری های ناقدان ارائه و سطح ارزیابی ها بیان شد.
 
در محور پایانی جلسه پیرامون چاپ خروجی نشست های نقد کتاب در سال 1396 مباحثه شد و همه­ی اعضای گروه متفق القول بر این باور بودند که به منظور معرفی فعالیتهای گروه و همچنین ترویج فرهنگ نقد دانشگاهی شایسته است که این نشست ها در قالب کتابی به چاپ برسند. مقرر شد که در هر نشست، ابتدا سخنان مدیر جلسه بیاید، سپس نظرات و معرفی کتاب توسط نویسنده کتاب و در نهایت نظرات ناقدان محترم بیان شوند و تصاویری از نشست ها نیز در بخش پایانی ارائه شود.
 
   1397/8/29 09:10    تعداد بازدید :  508


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 508
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )