یکصد و هفتاد و ششمین جلسه گروه زبان و ادبیات عربی


جلسه 176 گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در تاریخ 31/03/97 در محل اتاق 321 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، اعضاء و دبیر گروه زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.
این جلسه طبق دستورهای جلسه در چهار محور اصلی ذیل برگزار گردید؛ در محور اول جلسه جناب آقای دکتر متقی زاده رئیس گروه عربی ضمن خیر مقدم و تشکر از استادان گروه به خاطر حضور در اولین جلسه سال 1397، ابتدا گزارشی در خصوص برنامه های گروه در سال 96 ارائه کردند و اذعان داشتند گروه عربی خوشبختانه در سال قبل به عنوان اولین گروه فعالیتهای خود را تحویل داده است و در این بخش موفق ظاهر شده است. ایشان همچنین گزارشی از روند چاپ خروجی دو کتاب (کارنامه گروه و کتاب سلسله نشست های نقد کتاب)  ارائه کردند.
در محور دوم جلسه در خصوص برگزاری کرسی های نظریه پردازی و نقد، مباحثی توسط استادان گروه مطرح شد که به طور خلاصه عبارتند از: متاسفانه در گروه ما تاکنون نظریات نقدی نویسندگان عربی با توجه به آثار آنها، نقد نشده است و جای این مبحث در گروه عربی شورای متون خالی است. در رشته ما فعلا کرسی نظریه پردازی خاصی که قابل اجرا باشد، وجود ندارد، اما برخی از ناقدان به طرح نظریات مطرح در کتب جهانی و نقد آن نظریات پرداخته اند.
در محور سوم جلسه به امکان سنجی برگزاری نشست های نقد کتاب پرداخته شد. در این بخش مقرر گردید که نشست نقد کتاب منهج الواقعیه فی الابداع الادبی در دانشگاه خوارزمی توسط خانم دکتر پرچگانی و نویسنده کتاب برگزار شود.
در محور آخر جلسه، دبیر گروه به ارائه گزارشی پیرامون وضعیت مقالات گروه در سال 97 ارائه کردند و اذعان داشتند که انشالله یک شماره از مقالات در مرداد ماه امسال به چاپ می رسد و یک شماره عربی نیز در حال آماده سازی برای چاپ در سال جاری می باشد. 
   1397/8/29 09:19    تعداد بازدید :  386


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 386
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )