یکصد و هفتاد و چهارمین جلسه گروه زبان و ادبیات عربی
 
جلسه 174 گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در تاریخ 10/12/96 در محل اتاق 135 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، اعضاء و دبیر گروه زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.
این جلسه طبق دستورهای جلسه در 4 محور اصلی دنبال شد؛ در محور اول دکتر میرحاجی به بیان ادامه سخنان خویش پیرامون صرف و نحو و معناشناسی پرداختند. دکتر میرحاجی در این جلسه سخنان خویش را پیرامون دال و مدلول ادامه دادند و سپس در خصوص معنا و تبیین، مسائلی را مطرح کنند. در پایان این جلسه نیز طبق معمول اعضای گروه به نقد نظرات ایشان پرداختند و دکتر میرحاجی نیز به برخی از نقدها پاسخ دادند. (مشروح سخنان ایشان در صورت جلسه اصلی گروه تقدیم شورا شده است). در محور دوم جلسه به نقد و بررسی برنامه سال 1397 گروه پرداخته شد.
در این بخش از جلسه دکتر متقی زاده از اعضای گروه خواستند که هرکدام نظرات خویش را جهت بهبود عملکرد گروه در سال جدید بیان کنند. ایشان پیشنهاد کردند که رویکرد ما در سال جدید این باشد که داوران جدید و خیلی کارآمد انتخاب شوند. دکتر خاقانی پیشنهاد دادند که پایان نامه ها و رساله های دانشجویی نقد و بررسی شوند. دکتر رسولی و دکتر امین مقدسی نیز بر این باور بودند که در سال جدید علاوه بر نقد کتاب و مجموعه مقالات به نقد رساله های دکتری نیز پرداخته شود البته در انتخاب داوران برای این منظور حتما از داوران متخصص در آن حوزه استفاده شود. دکتر نعمتی نیز در تایید سخنان اعضای گروه موافق نقد رساله های دکتری بودند. در بخش دیگری از نقد و بررسی برنامه های گروه در خصوص برگزاری نشست ها، کارگاه ها و همایش های سال جدید، اعضای گروه تصمیم گرفتندکه کارگاه سبک شناسی به کارگاه بلاغت جدید تغییر کند، و در نیمه دوم سال یعنی مهر ماه برگزار شود.
در محور سوم جلسه به نقد و بررسی داوری های باقی مانده از سال 1396 پرداخت شد و در نهایت تمامی داوری های امسال نهایی شد و از مجموع 38 عنوان انتخابی در این سال فقط یک مورد نهایی نشد که آن هم به خاطر انصراف غیر منتظره داور از داوری کتاب در روزهای پایانی سال بود. مقرر شد این کتاب در سال آینده توسط داوری جدید داوری شود. در محور پایانی جلسه پیرامون مقالات مطرح شده در جلسه هیئت تحریریه مجله گزارشی توسط دبیر ارائه شد. در این بخش از جلسه دکتر اسماعیلی گزارشی مفصل از حضور خویش در این جلسه ارائه کردند و مشخص شد که کل 15 مقاله مطرح  شده در جلسه هیئت تحریریه مجله با بررسی اعضای حاضر در جلسه مورد تایید قرار گرفتند و البته اصلاحاتی جزئی به برخی از مقالات وارد شد که پس از اصلاح مورد پذیرش قرار می گیرند.
 
   1397/8/29 09:13    تعداد بازدید :  1469


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1469
5.3/10 (تعداد آرا 59 نفر )