دکتر حدادعادل اعلام کرد
مسیر تحول علوم انسانی نیازمند پژوهشگاه مستقل است

 
دکتر حداد عادل، رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه همکاری با نهادهای اجرایی برای شورای تحول و ارتقای علوم انسانی یک اصل لازم الاتباع است، گفت: مسیر تحول و ارتقای علوم انسانی نیازمند پژوهشگاه مستقل است.
 به گزارش «سایت شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی»، دکترغلامعلی حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی در جلسه  شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سخنانی گفت: موضوع نگارش سند تحول و ارتقای علوم انسانی، از همان ابتدا مورد تأکید شورای تحول و ارتقای علوم انسانی بوده و ما حتماً نسبت به تدوین و تصویب این سند مهم به عنوان یک نقشه راه اقدام خواهیم کرد.
وی افزود: نگارش سند تحول و ارتقای علوم انسانی با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و استفاده از تجربیات این دبیرخانه انجام خواهد گرفت.
رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: این سند با استفاده از منابع بالادستی مانند فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی «مدظله‌العالی»، قانون اساسی و سایر اسناد بالادستی تدوین و تصویب خواهد شد.
حداد عادل گفت: بعد از صورت بندی کلی، این سند به نخبگان و صاحبنظران ارائه می‌شود تا به پختگی بیشتری به تصویب برسد.
وی افزود: سند مزبور بیش از هر چیز یک سند کاربردی است و در این سند بیش از آنکه بخواهیم به صورت ریز و خرد به مباحث نظری بپردازیم، درصدد تألیف و تنظیم یک سند عملیاتی هستیم.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ادامه داد: مبانی و مبادی تحول و ارتقاء در علوم انسانی قبلاً مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و در سند تحول علوم انسانی بیشتر جنبه میدانی مدنظر است.
 حداد عادل گفت: انقلاب اسلامی یک انقلاب معنوی و با رویکرد تأسیس تمدن نوین اسلامی است و این تمدن سازی نیاز به علوم انسانی اسلامی دارد.
وی افزود: در روند تحول و ارتقای علوم انسانی، همکاری با نهادهای اجرایی برای شورای تحول و ارتقای علوم انسانی یک اصل لازم الاتباع است.
حداد عادل ادامه داد: در مسیر بازنگری در علوم انسانی از تجربیات قبلی و فعالیت‌های جاری سایر اندیشمندان نیز استفاده خواهد شد.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی گفت: بسیای از مفاهیم مندرج در پیش‌نویس سند تحول علوم انسانی دارای تعاریف روشن هستند و در این زمینه نیازی به تعریف مجدد و در نتیجه افزایش ابهامات نیست.
وی افزود: در مسیر تحول و ارتقای علوم انسانی یک پژوهشگاه مستقل نیاز است تا نتیجه فعالیت در کارگروه‌های ذیل شورای تحول و ارتقای علوم انسانی را تدوین و منتشر کند.
حداد عادل ادامه داد: این پژوهشگاه موظف است تا در کاری مشترک تألیف بیش از ۷ هزار عنوان کتاب درسی دانشگاهی برای رشته‌های علوم انسانی در مقاطع مختلف را عهده‌دار شود. علاوه بر تألیف کتب درسی دانشگاهی ساماندهی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی هم یکی از وظایف این پژوهشگاه خواهد بود.
در پایان جلسه مقرر شد پیش نویس سند تحول در علوم انسانی توسط دبیرخانه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تدوین و برای تصویب به این شورا ارائه شود.

 
   1393/3/17 10:29    تعداد بازدید :  1395


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1395
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )