محمدهادی همایون، استاد دانشگاه امام صادق (ع) درباره بحث تمدن اسلامی و حکومت مهدی موعود (عج) به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: مهمترین نکته این است که آینده تمدن اسلامی ـ ایرانی ما باید در حوزه آینده‌ پژوهی مدنظر و بررسی قرار بگیرد که آینده‌پژوهی هم اکنون حوزه مهم و قابل تأملی است.

وی یکی از مهمترین مباحث حوزه آینده‌پژوهی را بحث مهدویت به شمار آورد و گفت: اگر به مهدویت اعتقاد داشته باشیم در نهایت به پیش بینی مناسبی نیز درباره آینده دست می‌زنیم و این چتر حمایتی خوبی برای ما می شود.

همایون در ادامه افزود: براساس گفته‌های امام خمینی (ره) وظیفه ما زمینه‌سازی ظهور است ایشان این مطلب را از ابتدای انقلاب متذکر می‌شدند همین تفکر هم از ابتدا تاکنون باید ادبیات ما در دانشگاه و تمام تولیدات علمی‌مان بشود که البته تا رسیدن به تولیدات مناسب مهدوی فاصله زیادی داریم.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه مطالعات مهدوی کم کم در سایر کشورها نیز رسوخ کرده است افزود: البته این مطالعات باید با دیدگاهی ناظر بر زمینه‌سازی ظهور فعال شود به طور مثال در حوزه علوم انسانی باید مهدویت را بیش از پیش مدنظر قرار دهیم امروز انرژی هسته‌ای و فعالیت‌هایی در زمینه سلول‌های بنیادی ما خوب پیش رفته اما در زمینه علوم انسانی باید فعال‌تر شویم چرا که دنیا نیازمند این تولیدات است.

نویسنده کتاب «تاریخ تمدن و ملک مهدوی» با تأکید بر اینکه تمدن جدا از دین قابل فهم و تصور نیست، اظهار داشت: همان‌گونه که تمدن‌های گذشته خارج از دین نبوده و بنابراین بین تمدن، ادیان و انبیا رابطه مشخصی وجود دارد و جهت‌گیری همه‌شان به حکومت مهدی موعود (عج) سوق یافته است.

   1393/3/26 11:52    تعداد بازدید :  1457


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1457
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )