نشست تخصصی نسبت ادبیات و فلسفه، چهارشنبه هفته گذشته توسط گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و دانشکده ادبیات دانشگاه گیلان و با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشور در تالار حکمت این دانشگاه در رشت برگزار شد.
شناسایی آسیب ها و چالش ها، برنامه ریزی برای حل مسایل و معضلات فراروی درس های رشته زبان و ادبیات فارسی، کند و کاو و نقد و بررسی منابع درسی این رشته از اهداف برگزاری این نشست تخصصی عنوان شد.
نشست تخصصی نسبت ادبیات و فلسفه با حضور 32 استاد از دانشگاه های فردوسی مشهد، تربیت مدرس و دانشگاه گیلان برگزار شد.
این نشست در دو بخش تخصصی شامل مبانی معرفت شناسی و مطالعات انتقادی و با یک میزگرد تخصصی با عنوان تعامل ادبیات و فلسفه برگزار شد.
هنر و مابعدالطبیعه، روش شناسی تاویل فلسفی متون ادبی، ادبیات و مسئله شناخت، مفهوم کلیت در نقد و نظریه ادبی، نقش فیلسوفان مسلمان در تکوین نظریه شعر،مبحثی انتقادی در مبانی معرفت شناختی نظریه ادبیات از محورها و عناوین سخنرانی در این نشست تخصصی بود.
 
بنیان جامعه توسعه یافته در گرو توسعه علمی است
حسینعلی قبادی روز چهارشنبه در نشست تخصصی ادبیات و فلسفه در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان افزود : توسعه علم محصول نو بودن، اصیل، عمیق بودن و مستمر بودن پویش های علمی و نهادینه شدن جریان های علمی است.
وی با اشاره به ضرورت اهمیت پیوند حقله های علمی اظهار کرد: پیوند حلقه های علمی بویژه پژوهش و آموزش می تواند در کشف دقیق مسایل علمی زبان و ادبیات ساختاری و ایجاد هم افزایی برای توسعه علمی کشور مفید باشد.
قبادی با بیان این که رشته علوم انسانی باید برای برنامه ریزی نظام جامع آموزش عالی سهم روشن و تعیین کننده داشته باشد، خاطر نشان کرد: بحث نسبت میان ادبیات و فلسفه می تواند در سرنوست آینده رشته ادبیات و علوم انسانی نقش بسزایی ایفا کند.
وی نتیجه این نشست ها را بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: این نشست های تخصصی در سیاست سازی ها و سیاست گذاری ها در نظام آموزشی کشور نقش مهمی دارد.
وی یاد آور شد: اولین نشست تخصصی ادبیات و فلسفه فرصتی است تا بر مبنی مسئله شناسی و کشف مسایل واجب تر، در جهت شکوفایی و بالندگی رشته ادبیات حرکت کنیم.
قائم مقام ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشور ادامه داد: اصیل بودن مسایل نقد ادبی و عموم دانش های ادبی بدون مبانی نظری فلسفه ممکن نخواهد بود.
وی در این نشست تخصصی یاد و خاطره استاد غلامرضا رحمدل و قیصر امین پور از اعضای گروه زبان و ادبیات فارسی شورای ادبی بررسی متون را گرامی داشت.


تعامل فلسفه و ادبیات ضروری است
رییس دانشگاه گیلان با تاکید بر ضرورت ارتباط بین رشته ها گفت: تعامل فلسفه و ادبیات ضروری است.
سید احمدر ضی، روز چهارشنبه در نشست تخصصی نسبت ادبیات و فلسفه در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان افزود: در دوره معاصر، با ورود فلسفه مدرن و پیدایی مکتب های فلسفی و ادبی جدید، نیاز ادبیات به پیوند با فلسفه اسلامی بیش از پیش احساس می شود.
وی اظهار کرد: این نشست تخصصی کوششی است برای پیوند میان این دو شاخه از علوم انسانی تا بتوان به این دغدغه پاسخ داد که چگونه می توان از سنت پربار عقلانی، فلسفی ایرانی - اسلامی برای نظریه پردازی و نقد ادبی بهره برد.
وی از اعضای گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و دانشکده ادبیات دانشگاه گیلان در برگزاری این نشست تخصصی قدردانی کرد.
رییس دانشگاه گیلان در ادامه خاطر نشان کرد: این دانشگاه دارای 9 دانشکده ، دو پژوهشکده و یک پردیس دانشگاهی است.

ادبیات برای نظم بخشیدن به تمام رشته ها است
رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان گفت : رشته ادبیات برای نظم بخشیدن به تمام رشته ها است.
عبادالله رستمی روز چهارشنبه در نشست تخصصی نسبت ادبیات و فلسفه در دانشگاه گیلان افزود : ارتباط بین رشته ها ضروری است که بایستی مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: رشته ادبیات با سایر رشته ها از جمله حقوق، جامعه شناسی و علوم دیگر ارتباط وسیع و تنگاتنگ دارد.


ایجاد گرایش های جدید، افق آینده رشته زبان و ادبیات فارسی است

مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گیلان گفت: ایجاد گرایش های جدید افق آینده رشته زبان و ادبیات فارسی است.
علی صفایی نیز در اولین نشست تخصصی نسبت ادبیات و فلسفه در دانشگاه گیلان افزود: در سال آینده گرایش زبان و ادبیات فارسی و در سال های دیگر نیز برنامه ادبیات کودک و نوجوان را خواهیم داشت.


   1393/3/31 11:43    تعداد بازدید :  1241


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1241
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )