یکصد و پنجاه و چهارمین (154) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
                                                                             
جلسه 154 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در 6 شهریورماه 1393 در محل سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، دبیر و روسای گروه های تخصصی برگزار شد.
دکتر حسینی، دبیر شورا در ابتدای جلسه توضیحاتی در خصوص کتاب معرفی شورا ارائه کرده و توضیح دادند که این کتاب علاوه بر اینکه به معرفی جامع شورا پرداخته،  روندی که در گروه­ها طی می­شود، اعضای هر گروه، حجم ارتباطات گروه­ها با مراکز دانشگاهی مختلف، تعداد کتب مورد بررسی در هر گروه از ابتدای تاسیس شورا تاکنون و دستاوردهای منتشره اعم از نقدنامه­ها، فصلنامه­های تخصصی، پژوهشنامه­ها، مجموعه کتب همایش­ها و کنگره­ها و... را معرفی کرده است.
دستور بعدی شورا، ارزیابی نقدنامه­های منتشر شده و تبادل نظر در خصوص کیفی­سازی نقدنامه­ها بوده است. در این خصوص دکتر حسینی گزارش دادکه از حیث بررسی کتاب ها، گروه زبان­شناسی بیشترین تعداد کتاب را بررسی و نقدهای مربوط به آنها را در سه جلد تخصصی متمایز شامل زبان­شناسی عمومی، زبان­های خارجی و زبان انگلیسی منتشر کرده است که در این رابطه گروه­های علوم اجتماعی، علوم تربیتی و ادبیات فارسی نیز وضعیت مناسبی داشته­اند. در خصوص تنوع داوران نیز گروه­های علوم اجتماعی و تاریخ در مقایسه با سایر گروه­ها توانسته­اند دانشگاه­های بیشتری را در گروه خود دخیل کنند.
در ادامه دبیر محترم شورا مرور مختصری بر نقدنامه­های هر یک از گروه­ها داشت و توضیح داد که وحدت رویه در ارائه نقدها از لحاظ تفصیلی، اجمالی یا مقاله بودن، ارائه پیشنهاد، تفکیک جنبه­های شکلی و محتوایی و اشاره به مصادیق را از مواردی دانست که لازم است در تدوین نقدنامه­های سال های بعد مورد توجه قرار گیرد.
پس از صحبت­های دکتر حسینی، اعضای محترم شورا در خصوص کیفی سازی نقدنامه ها به اظهارنظر پرداختند و در مورد ویراستاری، ماهیت متفاوت رشته­ها و فرم بندی مشابه نقدنامه ها  بحث ها و تبادل نظراتی صورت گرفت.
 
   1393/8/11 16:25    تعداد بازدید :  1976


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1976
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )