حمایت وزارت علوم از کرسی‌های آزاد اندیشی علوم انسانی

به گزارش پایگاه خبری شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر ضیاء هاشمی در جمع خبرنگاران افزود: ما طبق اسناد بالا دستی، موظف هستیم که به تعهدات خود عمل کنیم یکی از تعهدات ما توسعه و رونق بخشی به کرسی آزاد اندیشی است و همان طور که وزیرعلوم اعلام کرده سال ۹۴ را سال رونق کرسی های آزاد اندیشی می بینم و امیدواریم در این مسیر موفق باشیم.
 

حمایت مادی و معنوی از کرسی های آزاد اندیشی

وی یادآورشد: برای پیمودن این مسیر نیازمند همراهی همه دانشگاهیان اعم از انجمن های علمی، اساتید، تشکل های اساتید و دانشجویان هستیم و آنچه که برآن تاکید کرده ایم این است که ما از هر گونه حمایت مادی و معنوی دریغ نمی کنیم و همه امکانات خود را در حوزه های مختلف به  کار خواهیم گرفت تا اینکه کرسی های آزاد اندیشی در سطح وسیع برگزار شود.

عدم رضایت از کیفیت کرسی ها

هاشی با بیان اینکه آنچه تا کنون اتفاق افتاده است مورد رضایت ما نیست، افزود: ما از روند رو به رشد سرعت کرسی های آزاد اندشی راضی هستیم ولی از کیفیت کرسی ها رضایت نداریم. تلاش می کنیم سرعت و کیفیت آن ارتقا یابد، البته توقع داریم همکاران ما که در حوزه های فرهنگی و امینتی زحمت می کشند، حمایت و همدلی بیشتری را داشته باشند.

حمایت از کرسی های علوم انسانی

وی با شاره به موانع پیش روی کرسی های آزاد اندیشی تصریح کرد: یکی از موانع پیش روی کرسی ها موانع بروکراتیک است که سعی کردیم آن را به حداقل برسانیم و از برگزار کنندگان کرسیها چه اساتید و چه دانشجویان اعلام حمایت کرده ایم. همچنین از انجمن های علمی که در حوزه علوم انسانی و سایر حوزه ها پیش قدم شوند حمایت خواهیم کرد.

تقویت آزاد اندیشی در جامعه

ضیاءهاشمی افزود: بخشی هم نگرانی هایی است که اساتید و دانشجویان دارند که ما در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و جلساتی که خود داریم سعی می کنیم به این سمت حرکت کنیم که حداکثر همدلی ها را ایجاد کنیم. مقام معظم رهبری نیز تاکید داشتند که بین دولت و جامعه باید حداکثر همدلی ایجاد شود و این شامل بخش های مختلف دولت و قوای سه گانه می شود که با همدلی بیشتر آزمان هایی را که در جامعه مطرح می شود از جمله آزاد اندیشی را در جامعه تقویت کنند.

برخورد هایی که مصداق حمایت از جریان آزاد اندیشی نبود

وی درخصوص ایجاد موانع توسط فرمانداران و استانداران برخی استان ها نیز گفت: بحث آزاد اندیشی مطالبه عمومی و دغدغه نظام است و همه قوا و بخش های نظام برآن تاکید دارند که دانشگاه های ما کانون اندیشه و بستر توسعه کرسی های آزاد اندیشی باشند، ما معتقدیم در بخش های مختلف هم در قوه مجریه، هم قوه مقننه و هم قوه قضائیه نیاز به همدلی داریم، سال گذشته در خراسان، فارس و بعضا در جاهای دیگر شاهد برخوردهایی بودیم که همدلانه و مصداق حمایت از جریان آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها نبود.

عدم توجه برخی به اسناد بالا دستی

وی افزود: ما احساس می کنیم برخی از دوستان به مصوبات و اسناد بالادستی و آنچه که سند دانشگاه اسلامی از ما خواسته یعنی استقلال دانشگاه ها توجه ندارند و اینکه فرایند تصمیم گیری در برگزاری فرایند ها از جمله کرسی های آزاد اندیشی درون دانشگاه ها است و انتظار ما از مسئولان امنیتی، استان ها دراین موارد این است که همدلی بیشتری داشته باشند.

نگرانی برخی از ایجاد تنش در فضای دانشگاهی

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: در مواردی برخی از دوستان و همکاران ما چه در دولت، چه در قوه قضایه و چه بخش های مختلف، نگران بروز تنش ها در فضاهای دانشگاهی هستند که ما برای دغدغه آنها احترام قائل هستیم اما توقع داریم نسبت به استقلال دانشگاه‌ها و ضوابطی که از دانشگاه ها مطالبه می کند کرسی ها را توسعه دهند، توجه داشته باشند. 

وی همچنین در خصوص اینکه فضای دانشگاه ها در صورت توافق لوزان به چه صورت خواهد بود،گفت: روند تحولات کشور در حوزه های اقتصادی، سیاسی داخلی و خارجی روند پویایی است، ما شاهد تحولات مثبتی از جهت اقتصادی و سیاسی در کشور هستیم و موفقیت های کشور در عرصه داخلی و خارجی آینده امیدوار کننده ای را به ما نوید می دهد.


   1394/2/3 11:23    تعداد بازدید :  1717


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1717
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )