نقد نظریه علم دینی در پنج سال آینده به بار می نشیند 

به گزارش پایگاه اینترنتی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی محمود حکمت نیا در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا، به معرفی برنامه های پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پرداخت و افزود: یکی از مهمترین برنامه های پژوهشی نقد نظریه علم دینی است که صاحبان نظریه به ارائه مبانی و دلایل نظریه خود می پردازند و ما این مباحث را در کتاب نقد مطرح می کنیم.

وی با بیان اینکه اولین نظریه مربوط به آیت الله عبدالله جوادی آملی است گفت: به درخواست پژوهشگاه یکی از موافقان نظریه آیت الله جوادی آملی به تشریح آن نظریه می پردازد و سپس به چندین ناقد فرصت داده می شود تا نظرات و ایرادات خود را مطرح کنند و در ادامه پژوهشگاه از صاحب نظریه یعنی آیت الله جوادی آملی می خواهد پاسخ های ناقدان را ارائه کند.

حکمت نیا همچنین اظهار کرد: ما در کتاب نقد از شخصیت آیت الله جوادی شروع کرده ایم و تاکنون جلد اول این کتاب چاپ شده و جلد دوم نیز در کتاب نقد آماده انتشار است.

وی افزود: در جلدهای سوم و چهارم کتاب نقد سراغ شخصیت و نظریه های آیت الله محمد تقی مصباح یزدی می رویم.

معاون پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اضافه کرد: با شناسایی شخصیت های مهم تلاش داریم تا هر سال نظریات و دیدگاه های یک یا دو شخصیت مهم علمی برجسته و طراز اول را بیان کنیم تا ناقدین نیز بتوانند مطالب خود را بیان کنند و چنین برنامه ای در پنج سال آینده جواب می دهد.

 

 300 پروژه جدید پژوهشی

حکمت نیا در ادامه به برنامه های سال 94 پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اشاره کرد و گفت: 220 پروژه در حال اجرا داریم و 300 پروژه جدید جزو برنامه های امسال است. البته 70 نشست و 130 مقاله دانشنامه ای در برنامه های امسال پیش بینی شده است.

وی همچنین به فعالیت 74 پژوهشگر در قالب 23 گروه ذیل پژوهشکده های حکمت، نظام ها، فرهنگ و مرکز پژوهش های این پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: چهار گروه ذیل موسسه حوزوی حکمت و بخش آموزش موسسه، کانون اندیشه جوان و دانشنامه نگاری مشغول پژوهش و تحقیق هستند.

حکمت نیا افزود: 60 پروژه تحقیقاتی به پایان رسیده و در شورای آثار پژوهشگاه مورد بررسی قرار گرفته و 107 طرح نامه پژوهشی نیز به تصویب رسیده که می توان به طرح نامه های اخلاق و اقتصاد از دیدگاه قرآن، سلفی گری افراطی، سینمای غرب و کتاب مقدس و همچنین شگردشناسی استعمار فرانو در عصر حاضر اشاره کرد.

وی همچنین از جوایزی که به پژوهش های این پژوهشگاه تعقل گرفته سخن گفت و افزود: کتاب های دین و علم نوشته پیروز فطورچی و سلوک اخلاقی (طرح های روایی) نوشته امیر غنوی به عنوان آثار شایسته تقدیر در بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند.

عضو کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگ افزود: کتاب فقه سیاسی شیعه تالیف سید کاظم سیدباقری اثر برگزیده در هفتمین جشنواره بین المللی فارابی شناخته شد و جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی نیز به سیدعباس موسویان برای تحقیق در حوزه بانکداری اسلامی اهدا شد.

وی اضافه کرد: کتاب تغییر تنزیلی قرآن کریم اثر حجت الاسلام عبدالکریم بهجت پور به عنوان اثر شایسته تقدیر شانزدهمین کتاب سال حوزه و کتاب عناوین ثانویه حقوق خانواده نوشته حجت الاسلام فرج الله هدایت نیا اثر شایسته تحسین شانزدهمین کتاب سال حوزه شناخته شد.
   1394/2/13 14:40    تعداد بازدید :  1688


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1688
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )