ارایه گزارش فعالیت های شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی به مقام معظم رهبری در تاریخ 1/12/90به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این جلسه که پیش از ظهر روز دوشنبه اول اسفند برگزار شد، دکتر حمیدرضا آیت اللهی رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رییس شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، گزارشی از فعالیت های اخیر این شورا را به استحضار رهبرمعظم انقلاب رساندند. وی در این گزارش اجمالی با اشاره به فعالیت های 15 ساله این شورا که در سال های اخیر شتاب فراوانی گرفته، حضور1500 استاد حوزه علوم انسانی مرتبط با این شورا از سراسر کشور را زمینه ساز ایجاد شبکه ای فعال از اساتید علوم انسانی دانست که باعث تمرکز زدایی در مباحث علوم انسانی کشور شده است. وی همچنین با اشاره به فعالیت های انجام گرفته در خصوص نقد و بررسی 300کتاب دانشگاهی علوم انسانی و 100 نظریه جهانی در این حوزه، انتشار 19 مجله علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی، برگزاری دومین کنگره ملی علوم انسانی در دی ماه سال جاری و چندین فعالیت مهم دیگر اظهار امیدواری کرد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی دانشگاهها بتوانند گامی هر چند کوچک در مسیر رهنمودهای ایشان در حوزه علوم انسانی کشور بردارند.
حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب نیز پس از استماع این گزارش ضمن تشکر از اقدامات انجام شده و تاکید بر استمرار این فعالیت ها و انجام اقدامات اساسی دیگر، اظهار نمودند بحث جهان بینی اسلامی در علوم انسانی باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

چكيده توصيه‌هاي مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي بررسي متون و كتب علوم انساني


1ـ تأكيد بر استمرار كار شوراي بررسي متون
2ـ تأكيد بر شكستن خطوط قرمز در نقد ديدگاه‌ها و نظريات غربي در حوزه علوم انساني به عنوان كار اصلي شوراي بررسي متون
3ـ تأكيد بر مسأله علوم انساني اسلامي و اهميت و ضرورت تغيير نگاه استادان و دانشجويان دانشگاه‌ها به اين مسأله در امكان دستيابي به علوم انساني بومي مبتني بر جهان‌بيني اسلامي
4ـ تأكيد بر ارتباط شورا با حوزه علميه قم و مراكز علمي و پژوهشي قم و صاحبنظران عرصة علوم اسلامي


 

متن مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای بررسی متون در تاريخ 2/11/85

باسمه تعالي
متشكرم از برادران عزيز و اساتيد محترم كه امروز ما را در جريان فعاليت‌ها و تلاش‌هاي مبارك خودشان گذاشتند. حرف‌هاي خوب را بيان كرديد، آنچه گفته شد درست بود و مكنونات قلبي من هم همين‌هاست. چند جمله‌اي به عنوان تاييد اين كار مي‌گويم.
علوم انساني حقيقتاً در كشور ما غريب و منزوي است. اين يك واقعيت است. اين نكته را از اوايل انقلاب دوستان دلسوزي چه در دانشگاه و چه در حوزه مطرح كردند و حتي مجموعه‌اي از دوستان در قم جمع شدند و كارهايي هم انجام دادند ولي آن كارها مقدماتي بود و ادامه پيدا نكرد. اگر اين همت ادامه پيدا مي‌كرد شايد ما وضع بهتري در علوم انساني داشتيم.
از سال 74 كه مسئلة اسلامي شدن دانشگاه‌ها پيش آمد و آقاي دكتر گلشني با زحمات مشكور خودشان اين مجموعه را راه‌اندازي كردند، اميد‌هايي بوجود آمد كه ما بايد هرچه بيشتر تلاش كنيم كه اين اميدها بيشتر شود. علت غربت علوم انساني در دانشگاه‌ها اين است كه وقتي علوم انساني وارد كشور شد مجموعه‌هاي فكري معتقد به اسلام با اين علوم به شكل كامل آشنايي نداشتند. غير از فلسفه و كلام و تعداد ديگري، رشته‌هاي جديدي مثل علوم اجتماعي، علوم سياسي و غيره مطرح شدند كه در آن دوران با اينها آشنايي نبود. كساني هم كه در اين حوزه كار مي‌كردند اعتقادي نداشتند. غربي‌ها هم بطور منظم روي اين مسئله كار كردند و آنرا ارائه دادند.
اينها هم روي آن سهل‌گيري و آسانپذيري تلاشي براي بومي كردن اين علوم نكردند. نه اسلامي كردن بلكه حتي اين علوم با فرهنگ ملي ما هم همساز نشد. ما خيلي بايد كار كنيم تا هم در فرهنگ عمومي مردم و هم در باور مسئولان اهميت علوم انساني را روشن كنيم.
هم جوانان ما، هم مردم بايد بفهمند اهميت اين مسئله را. دانشجويان و جوانان ما بديهي است با چنين شرايط حاكمي بر علوم انساني دنبال مسايل ديگر و رشته‌هاي ديگر باشند. بايد اهميت علوم انساني را تبيين كنيم و امتيازاتي در اين رشته مطرح شود تا براي جوانان ما علوم انساني جذاب شود.
من قبلاً هم در اين رابطه صحبت كردم البته اگرچه مراد من علوم انساني نيز بود ولي بيشتر در علوم پايه مثال آوردم. در كشور ما علوم پايه كه مبناي تحول علمي هست در درجه دوم قرار گرفت ولي علومي مثل مهندسي و غيره كه مثل پول توجيبي هستند و خرج مي‌شوند اهميت درجه اول پيدا كرد.
علوم انساني براي جامعه جهت‌دهنده و فكر زاست. مسير جامعه را مشخص مي‌كند.
يقيناً دست‌هاي فعالي در سياست‌هاي بين‌المللي روي اين مسئله كار كردند كه كشور‌ها را به سمت خرج كردن اين پول توجيبي هدايت كنند تا از اصل قضيه دور شوند.
بايد مسئولين اهميت علوم انساني را بفهمند. وقتي اين معرفت و باور بوجود آمد آنوقت شاهد تحولات خوبي خواهيم بود.
من غالباً كار اين مجموعه را مطالعه كردم، كاري كه انجام شد واقعاً خوب است. از دكتر گلشني بايد تشكر كرد كه از اول دامن همت به كمر زدند.
اين كار را دنبال كنيد. موسسه سمت بايد به اين مجموعه و نظرات آن اعتنا كند و اينجا را پشتوانه و عقبة خود بداند.
بايد كارهاي عميق‌تري بشود با حاشيه‌زني تنها نمي‌شود علوم انساني را درست كرد بايد توليد كرد. روبناهاي اين علوم همانطوريكه گفتيد سكولار است. ما اگر هم نقد كنيم اين نقد معطوف به اين روبناها است در حاليكه در تاليف جديد به مباني و اصول توجه مي‌شود.
بنابراين سمت بايد رابطة نزديكي با اين مجموعه برقرار كند.
شورايعالي انقلاب فرهنگي را در جريان كارهاي خودتان قرار دهيد. يكي از مباحثي كه بايد در شورايعالي انقلاب فرهنگي مورد توجه قرار گيرد همين مسئله است. لازم است رؤساي سه قوه كه در اين شورا حضور دارند در جريان باشند و در هماهنگي‌ با هم در اين رابطه كار كنند.
مسئله ديگر ارتباط با قم است، الحمدالله در جمع شما مي‌بينم كه از قم نيز هستند. در قم روي اين مسئله كارهايي مي‌شود موسسات خوبي مثل موسسه آقاي مصباح و ديگر مؤسسات هستند كه روي اين مسئله مي‌توانند مفيد باشند.
يك شرايط همكاري درستي تعريف شود تا در آينده يك چشم‌انداز اميد‌بخشي در حوزة علوم انساني داشته باشيم.
اعلام گرديد كه كنگره‌اي هم قرار است برگزار شود. انشاءالله با اين كنگره يك مقطع جديدي تعريف شود و با اين مقطع جديد محصول اين جمع بيايد به بازار.
من به اين كار اعتقاد دارم بايد حركت كلاني انجام بگيرد تا از نتايج آن مباحث علمي به بازار بيايد و تبديل شود به كتاب‌هاي درسي يا كتاب‌هاي مرجعي كه محل رجوع اساتيد و دانشجويان باشد.
خوشبختانه كارهاي خوبي دارد انجام مي‌گيرد كه اين كارها مي‌تواند پشتوانة خوبي براي اين مركز باشد.
من مجدداً تشكر مي‌كنم اميدوارم خداوند شما را تاييد كند.

 

خلاصه توصيه هاي مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي شوراي بررسي متون
درتاريخ 2/11/1385

1-    لزوم همكاري سازمان سمت و مركز نشر كتاب هاي دانشگاهي با شوراي بررسي متون
2-    ضرورت طرح مسائل كلان شوراي بررسي متون در جلسات متعدد شوراي عالي انقلاب فرهنگي و پيگيري هاي لازم
3-    ضرورت و توصيه به ارتباط شوراي بررسي متون با قم و مراكز علمي فعال حوزه علميه قم
4-    ضرورت ارائه محصولات شورا به بازار كار علمي
5-    ضرورت انجام يك حركت كلان در حوزه علوم انساني توسط شوراي بررسي متون
6-    ضرورت تدوين مواد لازم و منابع وكتب درسي دانشگاهي و مرجع سازي علمي براي اساتيد علوم انساني و يا سفارش تدوين كتب به عنوان وظيفه شوراي بررسي متون

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این جلسه که پیش از ظهر روز دوشنبه اول اسفند برگزار شد، دکتر حمیدرضا آیت اللهی رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رییس شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، گزارشی از فعالیت های اخیر این شورا را به استحضار رهبرمعظم انقلاب رساندند. وی در این گزارش اجمالی با اشاره به فعالیت های 15 ساله این شورا که در سال های اخیر شتاب فراوانی گرفته، حضور1500 استاد حوزه علوم انسانی مرتبط با این شورا از سراسر کشور را زمینه ساز ایجاد شبکه ای فعال از اساتید علوم انسانی دانست که باعث تمرکز زدایی در مباحث علوم انسانی کشور شده است. وی همچنین با اشاره به فعالیت های انجام گرفته در خصوص نقد و بررسی 300کتاب دانشگاهی علوم انسانی و 100 نظریه جهانی در این حوزه، انتشار 19 مجله علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی، برگزاری دومین کنگره ملی علوم انسانی در دی ماه سال جاری و چندین فعالیت مهم دیگر اظهار امیدواری کرد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی دانشگاهها بتوانند گامی هر چند کوچک در مسیر رهنمودهای ایشان در حوزه علوم انسانی کشور بردارند.
حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب نیز پس از استماع این گزارش ضمن تشکر از اقدامات انجام شده و تاکید بر استمرار این فعالیت ها و انجام اقدامات اساسی دیگر، اظهار نمودند بحث جهان بینی اسلامی در علوم انسانی باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

   1392/9/13 12:23    تعداد بازدید :  1539


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1539
5.1/10 (تعداد آرا 11 نفر )