طرح پژوهشی "فلسفه اسلامی و بحران‌های معاصر" به مرحله اجرا درآمد 


طرح پژوهشی فلسفه اسلامی و بحران‌های معاصر با هدف شناسایی بحران‌های معاصر فلسفه اسلامی و راهکارهای برون‌رفت از آن به مرحله اجرا درآمد.
به گزارش خبرگزاری شبستان، دکتر سیدمحسن میری، سرپرست این طرح پژوهشی با بیان این مطلب گفت: یکی از عرصه‌های اساسی و مهم فرهنگ اسلامی، فلسفه و اندیشه اسلامی است که از عقلانیت بسیار بالا و توانایی‌های فراوانی برخوردار است و می‌تواند سهم مهمی در رشد و توسعه اندیشه و عمل جهانی در دوران جدید داشته باشد ولی به دلیل عدم مواجهه جدی با چالش‌های مدرن و درگیر نشدن با مسایل و مشکلات انسان معاصر، جایگاه آن به خوبی شناخته نشده است و این تلقی به وجود آمده است که این اندیشه در دوران ما عقیم و دچار بن‌بست و رکود است و راه حل مشکلات معاصر را باید در همان فلسفه‌های غربی معاصر جست‌وجو کرد در حالی که فلسفه اسلامی نیز می‌تواند برای مشکلات فعلی بشر راهکارهای متنوعی ارایه دهد.
رئیس گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم انسانی ادامه داد: چنین تصور می‌شود که فلسفه اسلامی در دوره معاصر با قیاس با فلسفه غربی در یک دور بسته مانده است و نتوانسته است پاسخگوی چالش‌های نظری و عملی معاصر در عرصه‌های مختلف حیات بشری باشد که این امر خود دو نتیجه و پیامد ناخوشایند به همراه داشته است، اول اینکه بسیاری را به این باور رسانده که فلسفه اسلامی به تاریخ تعلق دارد و فلسفه زنده و پویایی نیست، دومین پیامد منفی رویگردانی از فلسفه‌ اسلامی و گرایش بیش از حد به فلسفه‌های غربی است. به عبارتی ذخایر فکری مسلمانان و ایرانیان که از عقلانیت و کارآمدی بالایی برخوردار است و قرن‌ها برای به دست آوردن آن تلاش شده است، به دست فراموشی سپرده شده است.
دکتر میری در خصوص علل وجود این چالش‌ها افزود: یکی از عوامل بروز آن چالش‌ها، تعارض و بیگانگی میان بینش‌ها (به معنای عام آن) و ارزش‌های غربی حاکم بر پدیده‌های مدرن و همچنین بینش‌ها و ارزش‌های جوامعی بود که پدیده‌های مدرن به آنها عرضه شد.
وی با اشاره به راهکارهای پیشنهادی برای رفع چنین چالش‌هایی در فلسفه اسلامی تصریح کرد: یک راه حل مناسب و معقول می‌تواند این باشد که با تحلیل جامع و موشکافانه‌ای نسبت به هر دو فرهنگ (اسلامی و غربی) و نیز پدیده‌های مدرن، الگویی ارایه شود که نهایتا به بومی شدن آن پدیده‌های مدرن بیانجامد؛ به گونه‌ای که ضمن بهره‌گیری از پدیده‌های مدرن، سنت‌ها و فرهنگ بومی حفظ شود و به نظر می‌رسد تا زمانی که چنین امری اتفاق نیافتد، نمی‌توان انتظار تحقق جامعه‌ای پویا، درون‌زا، مستقل و پیشرفته را داشت.
 بر اساس این گزارش و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سرپرست طرح پژوهشی فلسفه اسلامی و بحران‌های معاصر خاطرنشان کرد: این تحقیق در پی آن است که با بررسی روش‌های مختلف راهی را بیابد که ضمن تبیین نقاط قوت و توانایی‌های فلسفه اسلامی، عرصه‌هایی را معرفی کند که این دانش می‌تواند در آن گام نهد و به گونه‌ای تأثیرگذار در مقام نظریه‌پردازی و پاسخگویی برآید. به عبارت دیگر هدف این طرح آن است که نشان دهد که می‌توان در دوران معاصر زیست و با استفاده از نظام متافیزیکی و فلسفی اسلامی به گونه‌ای معقول و کارآمد به حل مشکلات معاصر پرداخت..
میری با اشاره به ویژگی‌های این طرح پژوهشی گفت: مهمترین نوآوری در این طرح آن است که به روش تطبیقی از الگوهای موفق غربی یا شرقی در خصوص رویکرد جدید به فلسفه سنتی برای حل چالش‌های معاصر و یا تأثیرگذاری در سایر حوزه‌های معرفتی استفاده می‌شود. نکته دوم این است که این طرح به صورت مسئله محور عمل می‌شود و علاوه بر طرح مباحث مابعدالطبیعی و نظری به مباحث کاربردی نیز می‌پردازد.رئیس گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم انسانی پیش‌بینی کرد بخش‌های قابل توجه‌ای از نتایج طرح پژوهشی فلسفه اسلامی و بحران‌های معاصر تا سال 89 منتشر شود.
   1392/9/13 12:43    تعداد بازدید :  1586


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1586
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )