جلسه یکصد و هفتاد و ششم (176) شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
جلسه 176 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با دستور تبادل نظر درباره راهکارها، شیوه و فرآیندهای اثربخشی محصولات شورا و گزارش دکتر امیری تهرانی از پیشرفت طرح جامع اعتلای علوم انسانی در تاریخ4/6/1395  برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر قبادی تصریح کردند: شورای متون خودش یک نهاد پویا و خلاق و نوآور است تعریفی که ما از شورای متون داریم این است که یک شبکه نخبگانی است یعنی فرض ما این است که نخبگان با مراتب علمی بالا و تجربه موفق در اینجا تشریف دارند لذا این راه باز است که دوستان با پیشنهادات خودشان و با هماهنگی دبیرخانه ان­شاءالله بتوانند پروژه­های متناسب­تری پیشنهاد دهند.
 
در این جلسه مقرر شد هر کدام از گروه­های شورا در طرح اعتلا مشارکت نمایند و گروه ها خواست شان را در خصوص تمدید احکام اعضای گروه به دبیرخانه ارسال نمایند.
در این جلسه، دكتر اميري تهراني در خصوص  طرح اعتلا توضیح داد: مسأله اصلي كه طرح اعتلا به آن مي‌پردازد چالش هايي است كه علوم انساني با آن مواجه است. مي‌خواهيم واقعاً در اين طرح بدون اينكه هيچگونه پيش داوري داشته باشيم ببينيم آن مباحثي كه از پگاه پيروزي انقلاب اسلامي در چارچوب بحثهاي وحدت حوزه و دانشگاه و اسلامي شدن دانشگاه ها و همچنين تا همين حالا كه بحث تحول علوم انساني مطرح است مي‌خواهيم ببينيم كه علوم انساني با چه چالش هايي روبرو است. ما براي مسأله شناسي يا مسأله يابي از اسناد بالادستي استفاده كنيم. يعني ببينيم كه در سند چشم انداز راجع به علوم انساني چه توقعي از آن مي‌رود و چه مسايلي در آن مطرح شده است. برنامه پنجم توسعه يا نقشه جامع علمي كشور براي علوم انساني چه جايگاهي مطرح كرده است و چه مطالباتي از آن دارد؟ و همچنين حتي سياستهاي ابلاغي ـ برنامه ششم براي علوم انساني چه تعريفي ارائه شده است و چه مسائلي در آن مطرح شده است با اين نگاه ما مسائلمان را از بين اسناد بالادستي تعريف كرديم البته همچنانكه اشاره كردم طبيعتاً نه تنها هر دانشگاه و دانشكده و هر گروه و هر صاحب نظر علوم انساني مي‌تواند مجموعه‌اي از مسايل علوم انساني را تنظيم كند ولي ما به اين دليل از تحليل اسناد بالادستي شروع كرديم.

مسأله ديگري كه مطرح مي‌شود مسأله علوم انساني و جامعه است. اين طور بعضاً ديده مي‌شود يا به عنوان يك چالش طرح مي‌شود كه علوم انساني، دانشگاهيان اصحاب نظر در زمينه علوم انساني خيلي به مسائلي كه در جامعه مي‌گذرد توجه نمي‌كنند. بنابراين بحث علوم انساني و جامعه ارتباط متقابلش توقعات مسئوليتها رسالتهايي كه اين دو نسبت به همديگر دارند و در واقع از مسائل ديگر ما است.

همچنین در ادامه مقرر شد پژوهشگاه با توجه به ظرفیت­ها و توانایی­های موجود در انجام پروژه­ها مکاتبه رسمی با مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام دهد.
 
   1395/11/23 12:18    تعداد بازدید :  1166


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1166
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )