یکصد و هشتاد ششمین (186) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
  
جلسه 186 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 15/4/96 با گزارش دکتر کریمی مطهر دبیر شورای بررسی متون، سخنان دکتر قبادی رئیس شورای بررسی متون، پیشنهادها و دیدگاه­های گروه­های تخصصی شورا در بارة طرح تهیه پروپوزال طرح توسعه گفتمان نقد و نقادی از فضای علمی دانشگاه­ها به فضای عمومی جامعه از سوی رؤسای گروه­ها، گزارش جشنواره (همایش) نقد کتاب شورا، گزارش آخرین وضعیت تشکیل کمیته بازنگری شیوه­نامه نقد و جمع­بندی نهایی این شیوه­نامه و گزارشی در بارة آخرین وضعیت طرح پژوهشی و کتاب عملکرد شورای بررسی متون از دیدگاه مدیریت دانش برگزار شد.

این جلسه با پیشنهاداتی در خصوص بهتر برگزار شدن همایش نقد همراه بود. دکتر سید ضیاء هاشمی پیشنهاد دادند از طریق این همایش گفتگوی علمی و تبادل نظر بین عالمان و اساتید دانشگاه­ها را ترویج دهیم و نحوة برگزاری همایش به گونه­ای باشد که اثربخشی بیشتری داشته باشد و یک نقطه عطف تلقی شود.

دکتر قبادی تأکید کردند که این همایش شکل عرفی به خود نگیرد و ساختار همایش نوآورانه تر شود.  
در این جلسه در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت که مروری بر سیاست­های گذشته صورت گیرد تا مسیر تولیدات شورای متون دقیق­تر، روشن­تر، ملموس­تر و کارآمدتر شود و اگر هرجا لازم است تصحیح شود و شورا به عنوان یک گفتمان علمی در سراسر کشور طرح شود و از مشارکت و حمایت دیگر ذی­نفعان حوزه علوم انسانی هم بهره برده شود.

دکتر درّی پیشنهاد دادند یک پیش نشستی در خصوص همایش نقد شورا توسط گروه­ها تشکیل شود.  دکتر سید فضل­الله موسوی پیشنهاد داد که برگزیدگان نقد مشخص و معرفی شوند و اینکه فضای گفتمان نقد در دانشگاه­ها و در رشته های مختلف را داشته باشیم و کرسی­های نظریه پردازی در آن دانشگاه­ها ایجاد شود. این مسأله هم می­تواند زیر نظر وزارت علوم یا شورای انقلاب فرهنگی باشد.

دکتر تنکابنی نیز اظهار داشتند همایشی برگزار شود که نمادی از تضارب آرا شود زیرا مونولوگ آفت همایش­های علمی است. دکتر میرجلیلی در ادامه جلسه به موضوع نقدنامه ها اشاره کردند و گفتند: پیشنهاد می­شود رویه­ای را که گروه اقتصاد در خصوص نقدنامه ها پیش گرفته است، سایرگروه ها هم انجام دهند؛ گروه اقتصاد در خصوص نقدنامه ها علاوه بر اینکه نقد یک سال را در نقدنامه آورده یک نظریه هم در نقدنامه مطرح کرده و از 20 داور خواسته شده که آن یک نظریه را نقد کنند. یا یک اثر را مبنا قرار داده و 15 داور آن را نقد کرده­اند.

در پایان جلسه مقرر شد دکتر علی اصغر قهرمانی دانشیار دانشگاه خلیج فارس بوشهر عضو کارگروه زبان و ادبیات عربی شوند. اعضای کارگروه فرعی علوم تربیتی اعلام شد که عبارت است از دکتر فدایی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، دکتر رضایی دانشیار دانشگاه الزهراء، دکتر کوکبی استاد دانشگاه شهید چمران، دکتر حریری استاد دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر شقاقی عضو نهاد کتابخانه های عمومی کشور.

 
   1396/6/4 10:16    تعداد بازدید :  1211


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1211
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )