دویست و دومین (202) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

جلسه 202 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ  29/9/97 با محوریت ارائه گزارش دبیر شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی و تبادل نظر در بارة علوم انسانی، نقد و اثربخشی در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
دکتر کریمی مطهر در این جلسه پاورپونتی با عنوان «علوم انسانی، نقد و اثربخشی» ارائه کرد. وی گفت: در مورد جایگاه نهادی شورا همان طور که همکاران مطلع هستند طی دو دیدار با مقام معظم رهبری داشتیم در آن دیدار تاکید شده به فعالیت های شورا اهمیت داده شود و نامه ای هم به وزیر وقت علوم داده شد و ضمن تشکر از رئیس وقت پژوهشگاه در آن تآکید شده که ترتیبی بدهید که نکات و تذکارت و فراوردهای این تحقیق در کتب درسی و علوم انسانی به کار گرفته شود.
در همان ملاقات ذکر شده است که «این مرکز خود را موظف بداند که برای فراهم کردن مواد لازم برای کتاب منبع درسی مرجع علمی که دیگران بتوانند کتاب بنویسند یا خود این مجموعه بخواهد از افراد که بنویسند و منبع علمی فراهم کنند.
این فرمایشات ایشان در مورد شورا بود. رهنمودهایی هم دادند که من یکی دو تا از آن ها را می خوانم:
-   تأکید بر شکستن خطوط قرمز در نقد دیدگاه ها و نظریات غربی در علوم انسانی
-   تأكيد بر ارتباط شورا با حوزه علميه قم و مراكز علمي و پژوهشي قم و صاحبنظران عرصة علوم اسلامي
-    ضرورت طرح مسائل كلان شوراي بررسي متون در جلسات متعدد شوراي عالي انقلاب فرهنگي
-    ضرورت انجام يك حركت كلان در حوزه علوم انساني توسط شوراي بررسي متون
-    ضرورت تدوين مواد لازم و منابع وكتب درسي دانشگاهي و مرجع سازي علمي براي اساتيد علوم انساني و يا سفارش تدوين كتب به عنوان وظيفه شوراي بررسي متون
-    ضرورت روشن کردن اهمیت علوم انسانی در حوزه باور و فرهنگ عمومی مردم و نیز برای مسئولین
کریمی مطهر اضافه کردند: در دیداری که وزیر علوم در همایش نقد متون این جا داشتند، ایشان  فرمودند: تشکیل شورای بررسی متون و فعالیت 22ساله آن تبلوری از فرایند نهادینگی نقد و نقادی در ساختار رسمی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و در سطح تک تک دانشگاه های کشور بوده است. نیروهای فرهیخته دانشگاهی و حوزوی که در این سازمان گسترده سازماندهی شده اند، نماد شبکه نخبگانی کشور به شمار می روند».
در پایان جلسه مقرر شد شورای بررسی متون، یک شاخص برای خود تعریف کند تا بهره­وری بالا رود؛ یعنی گروه­ها به بحث در این­باره بپردازند و نتیجه را به شورای اصلی بیاورند و بیان کنند در منابع درسی دانشگاه­ها یا منابع ارجاعی یا منابع عمومی دانشگاه­ها راه خواهد یافت. همچنین گروه­ها، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، جلسات خود را با محوریت دهه فجر برگزار کنند و در آن موضوعات و مسائل مرتبط با انقلاب را بازتاب ملی و جهانی دارد را مطرح نمایند.
 
   1397/11/29 19:04    تعداد بازدید :  562


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 562
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )