دویست و چهارمین (204) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
جلسه 204 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 11/11/97  با سخنرانی رئیس شورا، ارائه گزارش دبیر شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، گزارش هر یک از گروه­های تخصصی شورا در بارة تعامل رشته­های تخصصی­ شان با انقلاب اسلامی و نشست تخصصی گفتمان فلسفی علوم انسانی در چهار دهه پس از انقلاب اسلامی در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
دکتر قبادی در ابتدای این جلسه اظهار کردند: ان شا الله انواع تعاملات بین علوم انسانی و انقلاب اسلامی مشخص شود. دکتر مصباحی مقدم به صورت مختصر درباره انقلاب اسلامی و اقتصاد گفت: برای همه خیلی روشن است که چقدر انقلاب اسلامی در بازنگری اقتصاد ایران تأثیرگذار بوده است و این بازنگری در قانون اساسی پایه هایش گذاشته شده و در واقع متون اقتصادی قانون اساسی دقیقاً برگرفته از مبانی انقلاب اسلامی است. وی افزود: اهداف اقتصاد اسلامی در انقلاب، از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی توسط امام ره و رهبری دنبال شده و خودش را توانسته در ایجاد نهادهایی نشان بدهد از جمله نهادهای خدمات رسان به نیازمندان و از جمله توسعة صندوق های قرض الحسنه، از جمله توسعة خیریه ها و علاوه بر این در بسیاری از مسائل تصمیم گیری، انقلاب اسلامی تاثیر خود را گذاشت و در تدوین قانون عملیات بانکی بدون ربا و اصلاح نظام بانکی در عمل موفقیت بالایی ندارد و با مشکلات و چالشهایی روبه رو است ولی اراده حکایت از تغییر و تحول اساسی در مسائل اقتصادی می کرد.
این عضو شورای بررسی متون در ادامه به مقوله انقلاب اسلامی و آموزش اقتصاد پرداخت و گفت: من اینجا باید عرض کنم که در این عرصه تحلیلی که من دارم به دلیل عدم تقاضا از ناحیه نهادهای دست اندر کار آموزش اقتصاد و خود دانشگاه ها و حتی وزارت علوم و نهادی مثل دولت این ها تقاضا برای تغییر و تحول در اقتصاد و آموزش اقتصاد نداشتند؛ حتی وقتی که امام (ره) بر انقلاب فرهنگی تاکید داشتند و فرمودند که از علوم انسانی کمک بگیرید یک پروژه شکل گرفت که آن پروژه بسیار بسیار محدود فعالیت را شروع کرد و در 5 رشته علوم انسانی از جمله اقتصاد بود. در مورد پژوهش اقتصاد هم عرض می کنم که پژوهش در زمینه اقتصاد نه در مورد اقتصاد ایران کار جدی شد و نه در مورد اقتصاد اسلامی.
وی افزود با همه این تفاصیل، چشم انداز آینده خوب خواهد بود. انجمن هایی در مورد اقتصاد اسلامی تأسیس شده مثل انجمن اقتصاد اسلامی تهران، انجمن اقتصاد اسلامی قم، مجلات اقتصاد اسلامی، مجله معارف اقتصاد، مجله تحقیقات مالی اقتصاد اسلامی، مجله جستارهای اقتصاد اسلامی، مراکزی در مورد اقتصاد اسلامی نظیر پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی، دانشگاه امام صادق، دانشگاه مفید، دانشگاه علوم انسانی و شورای بررسی متون و نهایتاً شورای تحول علوم انسانی که این ها حکایت از چشم انداز آینده خوبی دارد ولی اجمالاً سرعت پیشرفت تحول اقتصادی مطلوب نبوده به دلیل اینکه آموزش و پژوهش که زیر بنای کار است فراهم نشده است.
دکتر قبادی در پایان این جلسه عنوان کرد: مجموعه معارف و مواریثی در علوم انسانی ایران وجود داشت که در قیاس با سایر انقلاب ها در عقلانی ساختن انقلاب و تعادل و توازن فوق العاده نقش پنهان داشت. نباید به این نقش پنهان بی توجه بود. واقعاً جریان داعش را نگاه بکنید. نهضت هایی که از دل 60 تا 70 سال تأملات جریان عرب پیش آمد و انقلابی با این عظمت بدون جنگ مسلحانه پیروز شد. قبادی ادامه داد: فکر می کنم که یک مقدار فرصت بیشتری باید بگذاریم که عملکرد پنهان علوم انسانی در ایران نسبتاً متعادل و متوازن با توجه به جریان های منطقه بیشتر بتواند بازخوانی شود. 
   1397/12/21 09:29    تعداد بازدید :  625


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 625
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )