دویست و پنجمین (205) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
 
جلسه 205 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ  2/12/97 با محوریت ارائه گزارش دبیر شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، بحث و تبادل نظر در بارة شاخص­ها و مؤلفه­ های علمی برای انتخاب و معرفی منابع و متون درسی در برنامه نقد و بررسی گروه­ های  تخصصی در سال 98؛ تبادل نظر در بارة نهایی شدن برنامه ­های پیشنهادی گروه­ های تخصصی شورا در سال 98 و گزارش مدیران گروه ­های تخصصی از عملکرد سال 1397 برگزار شد.
دکتر قبادی، رئیس شورای بررسی متون در ابتدای جلسه با اشاره به نشست شورا در دهه فجر با عنوان علوم انسانی و انقلاب اسلامی اظهار کرد: به خاطر یک سال کوشش هدفمند و برنامه مدار سپاسگزاری می­کنم. در اینجا، با توجه به بیانیه بسیار مهم مقام معظم رهبری که 90 درصد از مخاطبین ایشان اصحاب علوم انسانی هستند، چند محور را از سخنان ایشان عنوان می­ کنم که عبارت است از دانش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت، استقلال، آزادی و عزت ملی که دانشمندان علوم انسانی می­توانند آن را به کار گیرند. ترکیب جمهوریت و اسلامیت هر دوی آن باید حفظ شود. ایشان گفتند: این­گونه روشن­فکری هم ساحت­های زندگی در جریان وقوع انقلاب جاری شده است. وی افزود: گروه­ های شورای بررسی متون این را به یک گزارش علمی تبدیل می­کند. آن­هایی که گروهشان اقتضاء می­کند می­توانند یک گزارش سیاستی و راهبردی ناظر به نظام درسی در طی سه ماه تهیه کنند. امیدوارم که بین 40 سالگی انقلاب و آینده پژوهی در حوزه­های انقلاب پیوند بزنیم. فعالیت های ما باید ناظر به رشته تحصیلی مان باشد.
در ادامه،مقرر شد آن دسته از گروه ­های شورای بررسی متون که گرو هشان اقتضاء می­کند یک گزارش سیاستی و راهبری در بارة بیانیه «گام دوم رهبری» ناظر به نظام درسی در طی سه ماه تهیه کنند و  بین 40 سالگی انقلاب و آینده پژوهی در حوزه­ های انقلاب پیوند ایجاد نمایند.
دستور بعدی این جلسه بحث و تبادل نظر در بارة شاخص ­ها و مؤلفه ­های علمی برای انتخاب و معرفی منابع و متون درسی در برنامه نقد و بررسی گروه ­های  تخصصی در سال 98 بود. دکتر کریمی مطهر، در ابتدای این دستور پیشنهاد دادند که در آینده همه گروه ها به جای نقدنامه یک نشریه نقدنامه علمی- تخصصی داشته باشند و یادداشت ها به جای چاپ کاغذی در سایت منتشر شود تا بازخوردها بیشتر شود.
دبیر شورا در ادامه نکات مشترک گروه ­ها در خصوص مولفه های علمی نقد کتاب را به این ترتیب اعلام کردند:
1. دسته بندي آثار به چهار گروه: مرجع، درسي، كمك درسي و فاخر برابر ملاك هاي خاص هر گروه
2. داشتن نويسنده مشهور و معتبر
3. چاپ توسط ناشران دانشگاهي و عمومی و تخصصی معتبر
4. داشتن كاربرد آموزشي (درسي يا كمك درسي)
5. مرتبط بودن با سرفصل‌هاي دروس تخصصی مربوطه
6. برخورداری از روش شناسی و چارچوب نظری کارآمد
7. داشتن ويراستار علمي و ادبي شناخته شده
8. پرداختن به مباحث و موضوعات بين‌رشته‌اي
9. کسب رتبه و جایزه در جشنواره های ملی و بین المللی
10. مرجعیت ملی برای کتاب های ملی و مرجعیت جهانی برای کتاب های جهانی
11. تیراژ قابل قبول و اقبال عمومی صاحبنظران
12. نوآوری در روش، نظریه و محتوا
13. اجماع اعضای گروه
در ادامه پس از بحث و تبادل نظر درباره این شاخص ها، مقرر شد مؤلفه های انتخاب کتاب، در شورای راهبری بررسی و نتیجه گیری شود.
   1397/12/21 10:30    تعداد بازدید :  633


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 633
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )