آموزش الهيات با راه‌اندازي مطالعات ميان‌رشته‌اي به ثمر مي‌رسد‏

 
يك استاد دانشگاه گفت: طراحي مطالعات ميان‌رشته‌اي در دانشگاه‌ها از جمله اتفاقات جديد آموزش الهيات در مسيحيت است كه نتايح مطلوبي براي آنها دربر داشته است و ما نيز بايد به اين امر مهم توجه كنيم. رضا اكبري، دانشيار گروه فلسفه و كلام دانشكده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه امام صادق (ع) در نشست وضعيت كنوني آموزش كلام اسلامي گفت: اصطلاح كلام، يك اصطلاح اسلامي است كه كمتر در انديشه‌هاي ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به عنوان مثال در سنت مسيحي بيشتر از الهيات، استفاده مي‌شود.وي افزود: يكي از مهم‌ترين اموري كه در مسيحيت معاصر مشاهده مي‌شود، استفاده از فلسفه تحليلي است. اين مسأله را به نوعي در سنت خودمان نيز مشاهد مي‌كنيم كه به عنوان مثال؛ خواجه نصيرالدين سعي مي‌كند در دوره‌اي از فلسفه براي كلام استفاده كند و به تبع آن كتاب تجريد‌الاعتقاد نگارش مي‌شود.
 
وي كه با موضوع «آموزش كلام در مسيحيت معاصر» سخن مي‌گفت، ادامه داد: استفاده از ابزار در خطابه، در مسيحيت نمود بارزي دارد؛ اما در دين ما، خطابه بيشتر جنبه متكلم وحده دارد و بيشتر سامعه و گاهي باصره است. يعني متكلم از اشارات و حركت دست‌ها در خطابه استفاده مي‌كند.اكبري ادامه داد: در حال حاضر، استفاده از ابزار فيلم و موسيقي در مسير خطابه از ديگر ويژگي‌هاي خطابه در سنت مسيحي است.وي تأكيد كرد: استفاده از مدل‌هاي نوين در خطابه، از روش‌هايي است كه در باب آموزش عقايد به خصوص براي عامه استفاده مي‌شود. گاهي هم مشاهده مي‌كنيم كه در يك خطابه، تقسيم وقت شده و يك بحث توسط چند نفر به مخاطبين ارائه مي‌شود .اكبري در ادامه سخنان خود گفت: طراحي مطالعات ميان‌رشته‌اي در دانشگاه‌ها از جمله اتفاقات جديد آموزش الهيات در مسيحيت است .وي افزود: آموزش معلمان دبيرستاني توسط اساتيد دانشگاهي، آموزش هر رشته تخصصي توسط متخصص و كارشناس آن رشته، استفاده ابزارهاي گوناگون و خيريه‌ها براي رفع مشكلات مردم به منظور جلب و جذب مخاطب، استفاده از فيلم، ادبيات، هنر و عرصه زندگي براي بيان عقايد الهيات از ديگر شيوه‌هاي نوين آموزشي است كه در مسيحيت معاصر شاهد آن هستيم.
 
رضا اكبري، در پايان سخنان خود گفت: توجه به سنين و سطوح مختلف مخاطبان در الهيات و همچنين تكثّر قوميت، مذهب و دين به سابقه آموزشي مسيحيت در جاي‌جاي اروپا باز مي‌گردد و به شناخت از تنوع فرهنگ ديگر كشورها انجاميده است، سبب شده با روش‌هاي مؤثرتري به تدريس الهيات بپردازدند.نشست علمي «وضعيت كنوني آموزش كلام» ديروز با حضور جمعي از اساتيد رشته كلام در حوزه و دانشگاه در محل سالن همايش‌هاي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي برگزار شد.
   1392/10/4 10:35    تعداد بازدید :  1392


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1392
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )