پدیده نقد در ایران پدیده شگفت آور و مظلوم است
 
دبیر دهمین دوره جشنواره نقد کتاب گفت: پدیده نقد در ایران پدیده شگفت آور و مظلوم است و بدون نقد دچار ایستایی و رکود می‌شویم.
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آئین اختتامیه دهمین دوره جشنواره نقد کتاب عصر روز گذشته در سرای اهل قلم در غیاب سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد تهران برگزار شد.
* شجاعی صائین: آمار آثار رسیده حاکی از آن است که در جامعه شاهد تحرکات خوبی در حوزه نقد کتاب هستیم
علی شجاعی صائین مدیر عامل خانه کتاب در این مراسم با اشاره به اینکه به لطف دوستانی که پیش از مدیریت بنده در خانه کتاب بودند، این جشنواره کلید خورد، اظهار داشت: جشنواره نقد پیش از حضور بنده کلید خورد و تاکنون هفت دوره از آن در زمان مدیریت بنده برپاشده است.
مدیر عامل خانه کتاب با تاکید بر نوع نگاه در این جشنواره خاطر نشان کرد: نگاه در برگزاری این جشنواره این بود که به درستی نقش «نقد» را در جامعه روشن کنیم، آمار آثار رسیده به جشنواره حاکی از این است که در جامعه شاهد تحرکات خوبی هستیم؛ این دوره از جشنواره به نسبت دوره‌های قبل یک قدم رو به جلو بوده و امیدواریم که این جشنواره ادامه داشته باشد.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به فعالیت انتشاراتی خانه کتاب در راستای نقد، بیان کرد: خانه کتاب در زمینه نقد کتاب‌هایی را منتشر کرده که از آنها رونمایی می‌شود و امیدوارم که این گونه جشنواره ها و جلسات ادامه پیدا کند و راهگشا باشد تا نقد بیش از بیش در جامعه گسترده شود.
* دفاع اوجبی از داوری در جشنواره نقد کتاب
 
علی اوجبی دبیر دهمین دوره جشنواره نقد کتاب دیگر سخنران این مراسم بود که در جملاتی با بیان اینکه پدیده نقد بسیار شگفت آور و مظلوم است، عنوان کرد: علی رغم نظر همه کسانی که در این حوزه حضور دارند اگر کسی بخواهد گام رو به جلویی بردارد و نظر جدید و یا گزاره جدید ابداع کند باید به پیشینه یک جریان توجه داشته باشد.
دبیر این جشنواره ضمن بیان اینکه بدون نقد ما دچار ایستایی می‌شویم، گفت: در حال حاضر در بسیاری از شاخه‌های علوم انسانی دچار این رکود هستیم.
وی با بیان اینکه نقد سه رکن اصلی دارد، متن، نقاد و نقد شونده را مهم مطرح کرد و سپس افزود: این سه رکن اصلی هستند که پدیده نقد را به وجود می‌آورند و البته نوشتن نقد نیز سه شرط لازم دارد که هر نقادی باید به آن توجه کند، نکته اول اینکه منتقد حتما باید به موضوع احاطه داشته باشد، اخلاق نقد را رعایت کند و هدفش از نقد تعالی اندیشه باشد. البته من معتقدم که اگر کسی هدفش از نقادی درست نباشد و اخلاق نقد را رعایت نکند اما نقدی که انجام می‌دهد نقد درستی باشد باید ممنون این شخص بود.
اوجبی تصریح کرد: ما با نقدنویسی خیلی فاصله داریم، یکی از مکان‌هایی که می‌تواند مشکل نقدنویسی ما را حل کند دانشگاه است، اما اساتید ما اجازه نقد و پرسش را به دانشجو نمی‌دهند و دانشجو در عمل با نقد فاصله می‌گیرد.
به گفته دبیر دهمین دوره جشنواره نقد کتاب، آثار به دفتر جشنواره ارسال نمی‌شد، بنده خودم مقالات و نقدها را در مجله‌های مختلف می‌خواندم، در حوزه شعر، داستان، علوم اجتماعی و تاریخ ما نقدنویسی فوق العاده‌ای داریم و همین مسئله باعث طراوت این حوزه شده، اما در حوزه دین، فلسفه، علوم کاربردی، علوم محض و هنر به شدت از فقدان نقد رنج می‌بریم.
وی با تاکید بر اینکه جشنواره سابقه ده ساله دارد و آقای مسجد جامعی مبدع آن بود، اضافه کرد: هر سال سعی شده که این حرکت، حرکت رو به جلویی باشد. در بیشتر رشته‌های جشنواره از لحاظ کمیت افزایش مقالات را داشتیم، در رشته‌های هنر، فلسفه، دین، زبان، شعر، کودک و نوجوان افزایش چشم گیری داشتیم.
 
دبیر این جشنواره در خاتمه با دفاع از داوری‌ها عنوان کرد: 45 داور بررسی آثار این دوره را برعهده داشتند، این جشنواره شاید تنها جشنواره‌ای باشد که هیچ گونه دخالتی در داوری‌ها انجام نمی‌شود، در این هفت سالی که بنده در این مسئولیت حضور داشتم وقتی نتیجه داوری‌ها را به آقای شجاعی صائین اعلام می‌کردیم با توجه به اینکه ایشان خودشان صاحب نظر هستند، اما هیچ گاه دخالتی در داوری‌ها نداشتند. آقای شجاعی هم در این راه به ما کمک بسیاری کرد و با تایید داوران انتخابی راه را برای هرچه بهتر برگزارشدن این جشنواره مهیا کرد.
در ادامه این مراسم جمعی از اساتید در حوزه‌های مختلف ادبی در خصوص وجود نقد و چرایی آن صحبت کردند که از جمله این اساتید می‌توان حجت الاسلام مختاری، دکتر عابدی، علی موسوی گرمارودی، دکتر محقق و کریم مجتهدی اشاره کرد.
گفتنی است، در پایان این مراسم از برگزیدگان رشته‌های مختلف تقدیر شد و در ادامه 4 کتاب رونمایی شد.
کتاب «آینه‌های دور و نزدیک» 37 مقاله از دکتر صابری امامی در زمینه شعر داستان و زبان و ادبیات فارسی، کتاب «طبری تاریخ نگار مسلمان و شاهکارها» به قلم طبری شناسان غربی به کوشش پژوهشگران برتر زیر نظر محمد حسین ساکت، کتاب «ابن سینا پژوهی» از دکتر فنا از مجموعه پژوهش نامه‌ها و کتاب «پژوهش نامه سبزواری» پژوهشی بالغ بر 27 مقاله در مورد ملاهادی سبزواری، همه این کتاب‌ها توسط خانه کتاب منتشر شده است.
   1392/10/28 08:35    تعداد بازدید :  1206


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1206
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )